Mission X: filmari din avion ale obiectivelor de infrastructura

Started by Ionut, July 02, 2012, 10:59:41 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Ionut

Bani se vor mai strange si la urmatoarele strigari, dar nu stiu daca la fel de multi. De fapt, sa vedem... si eu zic ca mai bine facem o filmare in septembrie si luam tot segmentul DEVA-Sibiu, este mai eficient decat sa filmam separat Deva-Orastie si Orastie-Sibiu.

Eurocopter

Treaba sta in felul urmator: in septembrie dupa intoarcerea mea din concediu si pana la sfarsitul sezonului de zbor (octombrie cel tarziu noiembrie) disponibilitatea mea nu cred ca va putea fi mai mare de 3 zboruri. Daca nu ma insel dupa zborul de astazi, bugetul ramas se invarte undeva in jurul sumei de 400 RON. Planul meu ar fi fost sa-i folosim saptamana viitoare pe Orastie-Sibiu, deoarece a trecut o luna si jumatate de la ultima filmare, iar avand in vedere ritmul de lucru, progresul ar trebui sa fie vizibil. Ulterior, perioada aceea de 3 saptamani in care voi fi indisponibil ne va permite sa mai adunam niste banuti care sa ne asigure finantarea pentru 3 zboruri in luna septembrie/inceput de octombrie. Luand in calcul faptul ca nu cred ca va mai fi necesar sa filmam din avion TM-Lugoj lot I in luna septembrie, este mai eficient din motive operationale, sa filmam Orastie-Sibiu individual, iar cu ocazia altui zbor sa filmam Lugoj-Deva lot I impreuna cu Deva-Orastie. Asta inseamna, in prima instanta, doua filmulete realizate de mine si inca eventual unul pe Arad-Nadlac realizat de bogdymol daca va mai exista disponibilitate.

In afara acestor 3 zboruri pe care cred ca ar fi frumos sa le putem face dupa 5-10 septembrie, eventuale zboruri in luna octombrie vor depinde de gradul de finantare de care vom dispune. De asemenea, ar trebui sa ne implicam mai serios pe mediatizarea eforturilor noastre si implicit a filmuletelor. Nadlac-Arad lot I ar fi trebuit dupa parerea mea mediatizat mai puternic la nivel national pentru a evidentia problemele si a creea cat de cat un impact acolo unde trebuie. Am discutat deja asta cu Ionut si vom incepe cu filmuletul de azi de pe 3C o promovare mai puternica in randul mass-media.

lautaxi

Eu vreau cat mai repede Deva-Orastie-Sibiu si sunt dispus sa pun iarasi bani.Mi se pare k chestia cu 50 lei ciubuc.
Deltaplanul acela de la Deva-Orastie a filmat doar jumatate.( doar tronsonul Strabag si nici acela tot...)

Ionut

OK, deci varianta cu care lucram acum:
- Orastie-Sibiu saptamana viitoare la final
- Deva-Orastie si Lugoj-Deva lot 1 dupa ce te intorci din drumetii (deci septembrie)
- un al treilea film in functie de ce bani mai strangem

Are cineva ceva de adaugat?

Nu ne-ai spus cat a fost Bors-Suplacu. Mai aveam 880 RON inainte de zborul tau. Deci mai avem.... ? :cheers:

Eurocopter

Quote from: Ionut on August 11, 2012, 01:41:57 PM
OK, deci varianta cu care lucram acum:
- Orastie-Sibiu saptamana viitoare la final
- Deva-Orastie si Lugoj-Deva lot 1 dupa ce te intorci din drumetii (deci septembrie)
- un al treilea film in functie de ce bani mai strangem

Are cineva ceva de adaugat?

Nu ne-ai spus cat a fost Bors-Suplacu. Mai aveam 880 RON inainte de zborul tau. Deci mai avem.... ? :cheers:

440 benzina + 40 ca sa fie rotund deci ramanem cu 400, dar s-au mai anuntat deja doritori la noi contributii asa ca vom vedea maine ce mai intra. In orice caz cred ca eventuala filmare de saptamana viitoare e asigurata. Si da, Deva-Orastie + Lugoj-Deva lot 1 ar fi prima filmare a mea din septembrie. Apoi ar fi frumos daca ar mai putea bogdymol sa rezolve un Arad Nadlac in a doua jumatate a lunii septembrie, iar la sfarsit de septembrie inceput de octombrie un nou Orastie-Sibiu.  :)

Eurocopter

Au mai intrat azi 150lei, ceea ce duce bugetul la 550lei, suficient pentru Orastie-Sibiu. Sper sa apuc sa il fac saptamana aceasta.

savagedanyro

Imi permit cu acordul dumneavoastra sa postez un link pe acest topic.
Are cumva legatura cu subiectul nostru.
Nu e reclama mascata.


http://www.helivideo.rs/indexen.html
TIMISOARA 2021 !

Ionut

La noi cei de la Skycam au asa ceva. Cer destul de mult pentru cateva poze... de banii aia facem un zbor cu Eurocopter. :)

savagedanyro

#173
Pe aceeasi lungime de unda ar fi :

http://www.fotografieaeriana.eu/

Au pe site cateva imagini spectaculoase, si lucrul interesant e ca au drone de vanzare, dar cred ca cu drona se pot filma doar perimetre reduse.

LE:  Sper sa ne se supere eurocopter , nu caut alternative, HE IS THE BEST, dar de cand s-au realizat filmulete am gasit o noua pasiune  : imagini aeriene.


TIMISOARA 2021 !

Ionut

Nu cred ca se va supara Eurocopter. :)
Oricum acele aparate au limite semnificative pentru ce ne trebuie noua... nu se compara cu autonomia unui avion. :)

Ne-am putea face treaba cu o drona americana, un Predator. Asa da. :lol: Insa cred ca e mai ieftin cu Eurocopter.

bogdymol

Quote from: Ionut on August 27, 2012, 03:08:08 PM
Ne-am putea face treaba cu o drona americana, un Predator. Asa da. :lol:

Este unul in Belgrad. Poze facute de mine acolo:







Avem doar 2 "mici" probleme:
1. mai functioneaza?
2. cum naiba il luam de acolo? :D
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

sebba

nu-l luam si nici nu-l reparam!  facem altu, mai trainic si mai frumos :D
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

OMG, nu stiam ca americanii au folosit drone in Kosovo. :o

Din ce am vazut la Clinceni, sunt ffff multi care au avioane, problema e sa-i gasesti pe cei care au si camera si placerea de a zbura deasupra autostrazilor. Oricum momentan Eurocopter acopera foarte bine tara. :)

Ionut

Eurocopter, suntem pe zero, da? Sau au mai ramas ceva banuti? Cum decidem sa continuam?

lautaxi

A scris dincolo pe SSC ca nu mai sunt bani, luni o sa pun si eu un 30 de lei.