Mission X: filmari din avion ale obiectivelor de infrastructura

Started by Ionut, July 02, 2012, 10:59:41 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

excelente vesti!
sa speram ca nu sunt probleme si puteti rezolva sambata filmarea
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Nu stiu cum se vor descurca ei in deltaplan pe canicula asta. :) Sau nu sunt probleme?


bogdymol

Quote from: Ionut on August 03, 2012, 02:51:05 PM
Nu stiu cum se vor descurca ei in deltaplan pe canicula asta. :) Sau nu sunt probleme?

De aia a zis pilotul sa o facem mai spre seara... pe la ora 18. Sper sa fie bine maine :)
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Eurocopter

Daca e nevoie de decont din buget pentru zborul cu deltaplanul va rog sa ma contactati din timp, intru destul de rar pe forum in aceasta perioada. Zbor lin!

bogdymol

^ Discutam dupa zbor. Inca nu am fost anuntat pretul exact, dar primele indicii sunt ca nu va fi foarte scump.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut


bogdymol

La ora 18 ma intalnesc cu pilotul la aerodromul de la Siria. Urati-mi succes :)

PS: filmarea o sa incerc sa o editez in seara aceasta, dupa zbor, dar nu promit ca o sa apuc si sa o urc pe net. O intrebare: cum ati prefera sa o pun? La viteza de 1x sau 2x?
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Fili


Ionut

Eu zic ca ar fi bine 1x, viteza normala. Mai ales ca sigur nu va fi facuta filmarea foarte stabila si la 2x trepidatiile vor fi si mai mari. Va trebui cumva sa faci sa scoti trepidatiile... dar cred ca te vei descurca. Deci preferinta mea ar fi 1x.

Sa pui WATERMARK!!! Eu prefer sa o editezi bine, cu tot ce-i trebuie, deci ar fi OK si maine sa apara, eu am rabdare. Si sa ne spui cat a costat distractia, iti face Eurocopter un transfer din fondurile deja stranse.

Zbor fain!!! :cheers:

bogdymol

Cred ca o sa o fac la 1x, dar 2 clipuri separate (lot 1 & lot 2).

Cu trepidatiile nu stiu exact ce o sa fac... eu o sa incerc sa tin camera cat mai fixă. Programul pe care il folosesc nu am vazut sa aiba optiunea de amortizare a trepidatiilor. Daca vad ca se vad urat o sa incerc sa le mai atenuez din youtube (are optiunea asta), iar daca nu iese bine o sa cer ajutor de la eurocopter si/sau skynick.

Watermark pun, stai linistit. Ceva in genul asta. :D
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

YouTube nu scoate bine trepidatiile... ideea este sa testezi, sa procesezi... sa fie un clip OK, sigur nu vei putea tine camera foarte stabila. Skynick stie cum se scot trepidatiile. Nu pune watermark chiar asa de mare :lol: e suparator. :) Nu cred ca vor avea tupeul cei din presa sa-l scoata.

bogdymol

Gata... am revenit. Zborul a durat 1h55m si am facut aproximativ 160 km in total. Plecare nu a fost de pe aeroportul Arad, ci de pe aerodromul de la Siria. Filmarea sper ca a iesit bine, dar numai maine voi putea sa editez. Am filmat din mana, dar la prima vedere am impresia ca, cu cateva mici exceptii, nu s-a miscat prea tare camera, asa ca e posibil sa nu fie nevoie de stabilizari speciale. Pana una alta, puteti vedea un preview mic aici.

Costurile: intre 300 si 350 lei (depinde daca calculam si berile pentru pilot & restul de la aerodrom).

Edit: inregistrarea zborului:



Prima filmare (Arad-Nadlac lot 1, Romstrade) apare maine dimineata :)
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Arata foarte bine traseul, abia astept filmuletele.
Eu zic ca musai trebuie sa pui si berea pentru pilot (si pt operator)!!! :D

Ionut

Ieri au mai intrat niste banuti de la user, asa ca facem o mica revizuire a bugetului.
Ne-au intrat bani in USD, EUR si RON, bugetul total fiind de 1780 RON.

Ce-am cheltuit pana acum:
- 550 RON (20 iulie 2012) prima filmare a lui Eurocopter (Timisoara-Lugoj lot 1, Lugoj-Deva lot 1)
- 350 RON (4 august 2012) prima filmare a lui bogdymol (Nadlac-Arad, ambele loturi)

- suma disponibila pentru cheltuit: 880 RON

Eurocopter va folosi o buna parte din acesti bani pentru o filmare pe Autostrada Transilvania A3 Suplacu de Barcau-Bors. Probabil saptamana care vine, a prins vreme ciudata la ultima posibilitate de zbor.