Mission X: filmari din avion ale obiectivelor de infrastructura

Started by Ionut, July 02, 2012, 10:59:41 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Eurocopter

Am rezolvat si cu echipamentul de filmare. Acum avem scule profi precum cele cu care se realizau filmarile de la aeroclub (camera prinsa de bratul trenului de aterizare. :)

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Quote from: Eurocopter on July 17, 2012, 04:35:50 PM
Am rezolvat si cu echipamentul de filmare. Acum avem scule profi precum cele cu care se realizau filmarile de la aeroclub (camera prinsa de bratul trenului de aterizare. :)

Super! Acum poti zbura exact pe axul autostrazii, corect? Este un unghi mult mai bun de filmare decat din lateral. Sa-mi spui daca mai vorbim cu bogdymol si/sau Skynick pentru procesare sau daca te descurci.

ciprebbe

Eu propun sa se filmeze si cu vechea camera ....sa nu avem surprize...
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Eurocopter

Quote from: ciprebbe on July 17, 2012, 08:10:24 PM
Eu propun sa se filmeze si cu vechea camera ....sa nu avem surprize...

Va fi testata inainte. Nu se poate filma cu amandoua in acelasi timp deoarece cu cea noua trebuie sa ne pozitionam deasupra axului autostrazii in timp ce cu cea veche in stanga acestuia. Maine o montam si poimaine se va testa, iar vineri vom face filmarea daca totul e in regula.

Ionut

Sa facem si un update pentru contributii:
- 655 RON si 171 EUR adica in total 1424 RON aproximativ 316 EUR!!!

Sunt cativa useri care au depasit mult contributia medie. Inca o data sincere multumiri si respect pentru toti cei care au contribuit! Tara asta mai are o sansa. :D

ciprebbe

 :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

@eurocopter - intreb, nu ma bate :P - ca idee la dus sau la intors nu treci pe deasupra la Deva - Orastie?
Nu stiu ce ruta de zbor ai ales dar banuiesc ca una (dus sau intors) va fi ata peste Apuseni ....

@ionut sumele stranse sunt intradevar impresionante asa ca pe viitor avem sanse sa mai survolam alte zone, bineinteles cu disponibilitatea lui eurocopter.
Cred ca ar fi interesant de mentionat nr total al userilor care au paricipat dintre cei care initial si-au manifestat intentia.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Quote from: ciprebbe on July 18, 2012, 10:13:58 AM
Cred ca ar fi interesant de mentionat nr total al userilor care au paricipat dintre cei care initial si-au manifestat intentia.

In total sunt 24 de useri care au spus ca pot contribui. Runda aceasta, pana acum, au contribuit 13 useri. Cu siguranta banii ramasi vor fi folositi la urmatoarele filmari. Sa le luam pe rand, Eurocopter va zbura acum si vedem dupa ce bani raman si ce decidem sa facem cu ei. :D

Eurocopter

Poate cineva sa imi posteze o harta/imagine din satelit cu Lugoj-Deva lot I? E nevoie pentru a ne orienta mai bine si a optimiza traseul (sa contina neaparat si localitatile). Multumesc.

Ionut

Uite aici.

Lugoj-Deva full:

imagine la dimensiunea completa

Lugoj-Dumbrava:




PS: avem confirmarea de la Eurocopter ca va zbura vineri. Bugetul pentru zbor este 550 RON. Zbor frumos si linistit! :cheers:

davyl

Quote from: Ionut on July 18, 2012, 12:03:48 PM
Quote from: ciprebbe on July 18, 2012, 10:13:58 AM
Cred ca ar fi interesant de mentionat nr total al userilor care au paricipat dintre cei care initial si-au manifestat intentia.

In total sunt 24 de useri care au spus ca pot contribui. Runda aceasta, pana acum, au contribuit 13 useri. Cu siguranta banii ramasi vor fi folositi la urmatoarele filmari. Sa le luam pe rand, Eurocopter va zbura acum si vedem dupa ce bani raman si ce decidem sa facem cu ei. :D
Sunt vesti extraordinare ionut! Primul zbor la initiativa userilor acestui forum!

Ma bucur mult sa aud ca acesti bani au fost colectati de la numai jumatate din userii care si-au manifestat intentia. Asta inseamna ca este posibil sa mai adaugam bani si sa fie fonduri pentru cel putin 2-3 zboruri. Felicitari tuturor care au contribuit si felicitari mai ales celor care au avut initiativa. Si sa nu-l uitam si pe eurocopter, bineinteles, si sa ii uram pt. vineri 20 iulie 2012 zbor fara turbulente!

Ionut

Oare o fi decolat deja Eurocopter? :D Abia astept filmarea!!! O:-)

savagedanyro

TIMISOARA 2021 !

ciprebbe

Quote from: Ionut on July 20, 2012, 10:24:23 AM
Oare o fi decolat deja Eurocopter? :D Abia astept filmarea!!! O:-)
din ce am vb cu el aseara...cred ca da.....
nu l am intrebat daca merge la Roxette .... ca atunci se trezea mai greu :P
Ca idee la ora asta deja trebuie sa se intoarca
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Ah bun deci pe seara poate chiar avem gata filmarea! :D Sa vedem daca are nevoie de ajutor la procesarea video.