Mission X: filmari din avion ale obiectivelor de infrastructura

Started by Ionut, July 02, 2012, 10:59:41 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

MarianD

Buna. Am vazut filmarile voastre pe youtube, asa ca m-am decis sa imi fac un cont aici. Sunt interesat de programul de autostrazi, asa am gasit filmarile pe youtube. In primul rand un mare BRAVO.

Nu am studiat toate paginile acestui topic insa, as dori sa contribui si eu cu o donatie pentru viitoarele filmari. Rog PM.

Succes!

Ionut

Salutare MarianD! Bine ai venit! :cheers:

Pentru campanie reluam din primavara, acum iarna nu se poate zbura. Sper sa mai rezisti printre noi pana la primavara, chiar nu are sens sa dai de acum bani, ia si tu cadouri. :p Daca tii musai sa dai de acum pentru ca stii ca-i spargi, da-mi un semn si iti dau detaliile de transfer pe PM. :)

Eurocopter

Salutare baieti si bine v-am regasit in noul an! (prima mea postare de anul acesta)  :)

Doresc sa va anunt cu privirile la unele modificari in colaborarea dintre mine si voi in vederea realizarilor de filmari aeriene.

In primul rand, am decis ca activitatile mele de filmare/fotografiere aeriana sa se desfasoare intr-un mod oficial si legal, in baza unei firme detinatoare a unui site si a unui brand care se va numi Inter-Fly. Acesta este un plan mai vechi de al meu pe care m-am hotarat sa il pun in aplicare incepand din sezonul de filmari 2013, pe o piata incipienta dar care pare dispusa sa se dezvolte avand in vedere interesul public general tot mai ridicat pentru filmari si fotografie aeriana.

In al doilea rand, noul site se va afla in parteneriat cu proiectul lui Baiazid de pe SSC, denumit ConstruimRomania. ConstruimRomania va participa de asemenea cu sponsorizari la filmarile aeriene realizate in comun cu sprijinul financiar al forumistilor de pe SSC si forum.peundemerg.ro, in schimbul dreptului de a posta filmuletele si pe site-ul propriu. Din punctul meu de vedere obiectul principal al parteneriatului dintre Inter-Fly si ConstruimRomania este acela ca site-ul ConstruimRomania, ce va avea probabil un trafic ridicat, sa faca automat publicitate serviciilor oferite de Inter-Fly.

Trebuie mentionat ca proiectul ConstruimRomania nu va avea drept exclusiv de utilizare a filmuletelor decat in cazul in care finanteaza 100% activitatile de productie a respectivelor filmulete. In cazul filmuletelor realizate din sponsorizari ale forumistilor in proportie de la 1 la 99%, acestea vor ramane in continuare libere, disponibile pentru toata lumea atat pe forumuri cat si pe youtube. Deocamdata nu se stie exact cand anume va avea capabilitatea proiectul ConstruimRomania sa finanteze productia de filmulete aeriene in proportie de 100% - deci din acest punct de vedere, sponsorizarile forumistilor vor ramane de baza in continuare.

Preturile practicate de Inter-Fly pentru sezonul de filmari 2013 ar fi urmatoarele:

*tarif normal  - 100 EUR/ora de zbor + taxa de procesare (acesta este momentan pretul pietei la ora de zbor cu ULM)

*tarif pentru SSC/peundemerg.ro/ConstruimRomania - 75EUR/ora de zbor + taxa procesare 0

Sper sa nu dezamagesc pe nimeni dar din pacate aceasta "misiune" nu mai poate continua in mod regulat in conditiile de pana acum, acoperindu-mi doar cheltuielile de combustibil. Precum in alte domenii, si in aviatie exista o gramada de cheltuieli adiacente care se tot aduna pe termen mediu si lung (intretinere, revizii, hangar, asigurare, taxe, etc), chiar daca pe termen foarte scurt avionul functioneaza doar cu benzina. :)

Vreau sa aud parerea voastra si va stau la dispozitie pentru alte intrebari/detalii. Am speranta ca vom colabora in continuare si vom avea un succes chiar mai mare decat anul trecut.

In cazul in care toata lumea este de acord, putem reincepe o campanie de strangere de fonduri astfel incat odata cu deschiderea sezonului de zbor (sfarsitul lui martie-inceputul lui aprilie) sa realizam o salba de filmulete de pe toate santierele aflate in lucru.

PS: tin minte ca au mai ramas la buget in jur de 1.000 RON, daca poate cineva sa imi confirme aceasta cifra...

ciprebbe

Citez:
"Buget disponibil campanie #2: 1010 RON
Banutii ramasi (1010 RON) bineinteles ca nu se altereaza. Ei vor ramane pentru viitoarele campanii de filmari. Probabil in acest an nu vom mai putea filma, dar de la primavara evident ca reluam. Asta daca vom reusi sa fim si in continuare la fel de uniti. Nu pot decat sa va multumesc si sa va spun ca sunt recunoscator pentru toti cei care faceti parte din aceasta comunitate foarte frumoasa. "

Asta se zicea la ultima strigare in 2012.(mai multe poate confirma Ionut)
Referitor la ce ai zis tu mai sus banuiesc ca e ok, era o chestie pe care o faceam benevol, iar conditiile erau spuse de tine.
Cine accepta conditiile si intelege, va participa cine nu  ... nu.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

lautaxi

Da Eurocopter eu te inteleg perfect si sunt de acord cu aceasta schimbare,iti multumesc pt filmarile din trecut si anticipat pt cele care sunt convins ca vor urma.

Ionut

Asa cum a zis si ciprebbe, au ramas 1010 RON de anul trecut. Am pus aici detaliile complete.

Legat de noua colaborare, eu unul inteleg perfect. Nu stiu in ce masura vom putea in continuare sa strangem bani, dar vom incerca. Am o intrebare: ne poti spune aproximativ cu cat ar fi mai scump fata de ce ai facut anul trecut?

Eurocopter

Sunt postate mai sus tarifele. :) Nu mai stiu exact dar anul trecut decontam in medie 40-45 EUR per ora de zbor, suma ce reprezenta doar cheltuielile de combustibil.

Ionut

Am vazut tarifele, intrebam pentru ca nu stiam ce procent din acel tarif inseamna combustibilul. Deci ar fi un cost crescut de la 40-45 eur la 75 eur, adica 60%. Probabil vom putea face mai putine filmari... vom vedea.

Ce propui pentru cei 1010 RON ramasi de anul trecut? Ce-am putea filma in primavara? Sau ma rog... mai devreme... daca vremea e OK.

Eurocopter

In acei 1010 RON se incadreaza un Simeria-Sibiu, primul zbor de anul acesta.

MHN

Eu sunt de acord cu noile conditii.
Nu am contribuit la campania nr 2, insa "voi recupera" la campania nr 3.

madad

Anul asta vreau sa contribui si eu daca cine strange banii poate accepta PayPal pentru ca imi doresc ca presa sa mediatizeze aceste filmari cat se poate de mult  :)

Eurocopter

Quote from: madad on January 29, 2013, 06:29:51 PM
Anul asta vreau sa contribui si eu daca cine strange banii poate accepta PayPal pentru ca imi doresc ca presa sa mediatizeze aceste filmari cat se poate de mult  :)

Contul meu de paypal folosit pana acum nu va mai fi valabil pentru urmatoarele contributii, dar ne vom descurca cu altul in momentul in care incepem strangerea de fonduri.  :)

Ionut

Suna bine Simeria-Sibiu pentru prima filmare. E de ajuns bugetul de 1010 RON?

Eurocopter

Cam pe acolo ar fi, oricum eu recomand sa se dea drumul incepand de saptamana viitoare la o noua campanie de strangere de fonduri, astfel incat sa dispunem de un buget consolidat pentru atunci cand vine vremea buna si vom dori sa facem mai multe de zboruri.

In functie de bugetul strans pana la 1 aprilie vom sti exact cum planificam si cat de dese vor fi filmarile.

Ionut

OK. Pai atunci trimite-mi email mie cu noul cont (al firmei, presupun) si contul de PayPal. Pregateste tu terenul si paperwork si cand esti gata da-mi un email si apoi dau si eu pe forum anunt ca sa incepem sa strangem banuti.