Mission X: filmari din avion ale obiectivelor de infrastructura

Started by Ionut, July 02, 2012, 10:59:41 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Ionut

Lugoj-Nadlac? Hm, deci avem Nadlac-Arad, Timisoara bypass si Lugoj-Deva lot 1. Hai sa vedem, sunt curios ce primim.

ciprebbe

Pana la urma avem filmare de pe Arad-Nadlac? Ceva noutati? Daca nu sa ne organizam......
Imediat e gata octombrie si se cam duce perioada in care se poate realiza filmarea din avion pt acest an
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Pai ne-a confirmat sebba ca s-a filmat, insa nu se stie cand/daca vor publica pe MT... :ohno:

sebba

S-a filmat, da, eu personal am vazut filmarea. A si fost trimisa la Bucuresti de vineri parca. Asteptam acum sa o publice.
Poate dureaza mult cenzurarea :)
Sailing away! S/Y Haimana

ciprebbe

Da faza cu filmarea asta o stiu iar sebba ne-a dat cam tot ce se putea in materie de info despre acest lucru, insa la Bucuresti se poate pierde...sau amana publicarea....
Eu zic ca daca in 10 zile nu apare sa ne gandim  la un ultim zbor pe anul acesta acolo, stiu foarte clar ca eurocopter a zis ca octombrie e ultima luna cand se mai poate zbura. Asa ca trebuie sa vedem foarte exact ce mai facem anul acesta.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

radutm

Se poate ca filmarea sa ramana pentru uz intern, adica nu garanteaza nimeni ca va fi facuta publica.
cont inchis

sebba

nu cred ca nu o vor publica, ar fi prea... nici nu stiu cum le-as zice... doar tot ei au inceput cu filmarile...
o sa incerc sa mai aflu ceva detalii...
Sailing away! S/Y Haimana

Eurocopter

Exact cum ma asteptam, actiunile noastre se pare ca i-au cam deranjat pe cei de sus si se urmareste a se lua unele "masuri" impotriva noastra. Datorita unei astfel de presimtiri tot insistam eu cu anonimatul, dar se pare ca supra-mediatizarea ne-a cam daunat. Inca nu mi s-a confirmat dar umbla vorba pe surse ca s-a introdus un fel de aviz/autorizatie pentru filmatul autostrazilor de la joasa inaltime - adica e clar, dedicatie pentru noi. Trebuie sa ma interesez sa vad exact daca actiunile noastre pot continua in mod legal. Chiar si daca s-ar introduce o autrorizatie de survol la joasa altitudine am putea filma cu zoom de la altitudinea de siguranta (nu stiu inca ce impact ar avea asupra calitatii filmarilor).

In cazul in care nici varianta de mai sus nu va fi viabila, propun sa ne gandim inca de pe acum sa intram (intreaga comunitate) in legalitate sub forma unei fundatii/asociatii. Ar fi pacat sa ne dam batuti in fata unei magarii de genul si pana la primavara am avea timp sa obtinem eventualele avize, autorizatii sau mai stiu eu ce baliverne. Acum depinde si de cine este dispus pe forum sa intreprinda asemenea eforturi birocratice...

davyl

Multumim de info, eurocopter, chiar daca este o veste proasta.

Chiar mi-am pus si eu intrebarea in urma cu o saptamana, daca cineva nu va fi deranjat ca am dat "o lectie" acelora care trebuiau sa filmeze si n-au mai facut-o. Acum am raspunsul... trist, foarte trist. Exact faza cu cazanul si maciuca: sa nu ridice unul capul mai sus din cazan, ca i se da o maciuca in cap sa-si revina!!!

Ionut, ceva sanse ca ce spune eurocopter, pentru o eventuala legalitate a filmarilor, se poate face? Adica fundatie/asociatie? Sau daca avem juristi printre noi, o parere legala nu ne-ar strica...

Sa aveti o zi frumoasa si calma, ca belelele oricum curg garla... :(

get

Supramediatizarea le poate dăuna și lor, chiar mai mult decât nouă. Dar asta e valabil până la alegeri.

Dacă ăsta e jocul, nu văd de ce nu ar trebui făcut totul public. Cât mai public.
Noi putem avea și avem oricum informații "de la sol".

Eurocopter

Se pare totusi ca a fost o neintelegere. Ce s-a intamplat de fapt a fost ca s-a dat o directiva interna in MT prin care interzice aeroclubului sa filmeze cu aparatura proprie fara aprobare speciala autostrazile in constructie. De exemplu daca eu xulescu ma duc la aeroclub si platesc 83euro/h ca sa-mi filmeze Arad-Nadlac, ei nu o mai pot face decat cu aprobare speciala de la centru.

Aceasta masura nu afecteaza si nu are cum sa afecteze activitatea de filmare a privatilor carora le este garantat prin LEGE dreptul de a survola spatiul aerian oriunde in tara. O lege nu poate fi schimbata printr-o directiva, decret sau mai stiu eu ce act ministerial. Exista intr-adevar o regula care nu permite survolul la campie sub 100m altitudine fara aprobare, dar asta este foarte greu de demonstrat intr-o filmare in care se poate folosi zoom de exemplu. Se poate eventual calcula dupa umbre si alte povesti - dar asta e deja de domeniul SRI-ului...

Ionut

Quote from: Eurocopter on October 16, 2012, 01:53:11 PM
Aceasta masura nu afecteaza si nu are cum sa afecteze activitatea de filmare a privatilor carora le este garantat prin LEGE dreptul de a survola spatiul aerian oriunde in tara. O lege nu poate fi schimbata printr-o directiva, decret sau mai stiu eu ce act ministerial.

Exact asta voiam eu sa te intreb oricum. Tot tu mi-ai zis la inceput ca ai dreptul de survol garantat prin lege si nu trebuie sa ai aprobare de la MT, de la constructor sau mai stiu eu de unde. A se vedea primele posturi de pe acest thread. Deci o toana si/sau lipsa de transparenta a actualei guvernari nu are cum sa schimbe o lege. Bine, e drept, pot schimba legea. Dar va dau solemn cuvantul meu de onoare ca o astfel de actiune nu va ramane fara urmari in presa si in aviatie. Chiar daca doar atat putem face, macar sa stie lumea ce jigodii pot fi daca ar indrazni sa ingradeasca acest drept actual al tuturor celor care au brevet de pilot.

Regretabila, in schimb, este ATITUDINEA celor din MT, mai bine zis a celor care conduc in acest moment ministerul. Domnilor, sa stiti ca nu asta era atitudinea la care ne-am fi asteptat! Ideea era sa intelegeti ca vrem transparenta, nu sa ne puneti bete in roate.

Si chiar daca ar indrazni si ar face in cele din urma aceasta interdictie, vom intra in continuare pe santiere prin bunavointa constructorilor. Si chiar daca nu o vom avea, am confirmari multiple de la useri ca vor intra oricum pe santiere. Asteptam atunci sa scoata pustile si sa traga dupa noi, probabil aia va fi ultima masura pe care acesti destepti ar indrazni sa o ia. De parca toate aceste proiecte se fac cu bani de la parintii lor, de parca nu sunt bani publici acolo investiti!!!

Nu le-am survolat lor curtile, ni se pare absolut normal sa stim stadiul lucrarilor de interes public!!!! Rusine, de un milion de ori rusine.

sebba

din cate stiu eu nu ai voie sa zbori sub o anumita altitudine fata de sol, parca 300m la campie, sa ma corecteze cei ce stiu sigur
acolo te pot faulta dar asa cum a zis eurocopter, doar daca pot dovedi ca ai zburat mai jos
ar mai putea face totusi presiuni sa nu se aprobe planul de zbor dar nu cred ca s-ar ajunge acolo (mai stii?)

ce imi pare ciudat e ca nu publica filmarea de acum fix o saptamana
Sailing away! S/Y Haimana

Eurocopter

Ionut, sa nu ne inflamam chiar asa, dupa cum spuneam masura nu ni se adreseaza noua. Desi pare sa fie o masura anti-transparenta, singurul mod in care ne-ar afecta ar fi daca am merge noi cu banutii nostri la aeroclub sa-i rugam sa ne filmeze autostrada x, iar ei sa nu primeasca acceptul de la MT.

Ionut

De acord, nu ne afecteaza. Observam doar masura in sine, este clar o masura anti-transparenta. Oricum eu initial am contactat Aeroclubul (a se vedea primele posturi de pe acest thread) iar seful Aeroclubului mi-a spus clar ca va trebui sa aiba aprobare de la minister, de la sefi, pentru a face filmarile pe banii nostri. Omul a mers la sigur si mi-a spus clar ca nu vrea sa aiba probleme. Iata ca acum ceea ce imi spunea devine oficial.