Comunicare oficiala cu MT/CNIR/CNAIR si alte institutii

Started by Ionut, June 12, 2012, 08:24:17 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NGC

Quote from: Dagda on January 30, 2019, 07:08:38 PM
saracul Narcis, nu stia nimic ...

Solicitarile de informatii nu ajung si pe la el?! ca acum 2 saptamani trimis o serie de intrebari cu privire la cele doua...

Ajung, ajung, nu aia e problema.

In primul rand au la dispozitie 30 de zile sa iti raspunda. Cu toate acestea, daca recurg la varianta asta, in 7 zile trebuie sa te informeze ca iti vor raspunde in cele 30 de zile permise de lege. Vad ca au facut asta, asa ca din punctul asta sunt acoperiti. Nu comentez asupra "complexitatii datelor" pentru ca nu stiu ce s-a solicitat. Asta e oricum relativ.

In al doilea rand, daca omul nu stie cum sta treaba, de multe ori inregistreaza cererile cu intarziere, probabil in mod intentionat. Recomand sa cereti de fiecare numarul de inregistrare, pe care trebuie sa vi-l dea imediat.

Si daca tot a venit vorba, v-am facut mai demult un ghid al solicitantului de informatii. Il gasiti aici si puteti sa il folositi cu incredere.
Personal m-as bucura foarte mult sa fiti mult mai multi care sa le scrie, mai ales acum in lunile de iarna cand nu se lucreaza in teren si nu sunt prea multe imagini pe forum. Subiecte sunt destule. ;)

@Ionut: Lasa te rog aici mesajul pana maine, iar apoi il poti muta daca e necesar. Sa citeasca si altii din zona, ca poate si actioneaza in consecinta. :D

dancosta

Raspunsul CNAIR 92/4362/21.01.2019 la reclamatia administrativa citata mai jos.

Quote
a) Care ofertant a castigat procedura? Pentru multe dintre aceste achizitii in seap evaluarea financiara apare finalizata, si perioada contestatiilor a expirat de mult. Va rog sa nu invocati textul ca "este inca in perioada de evaluare a ofertelor", pentru ca ati finalizat deja evaluarea financiara, asa ca stiti bine care e situatia.
b) Care sunt motivele din care nu s-a semnat inca respectivul contract? Ce piedici mai sunt si cand estimati semnarea contractului?
c) Trebuie anulata procedura de achizitie sau nu? Pentru multe dintre aceste achizitii in seap evaluarea financiara apare finalizata, si perioada contestatiilor a expirat de mult. Va rog sa nu invocati textul ca "este inca in perioada de evaluare a ofertelor", pentru ca ati finalizat deja evaluarea financiara, asa ca stiti bine care e situatia.
d) Daca procedura de achizitie trebuie anulata, care sunt motivele si cand se va face anularea?

Pentru achizitiile publice de mai jos nu mi s-au oferit NICI UNA dintre informatiile solicitate.
- Proiectare si executie pentru finalizarea Autostrazii Brasov - Tg. Mures - Cluj - Oradea, Sectiunea 3C: Suplacu de Barcau - Bors (km 4+200 - km 64+450): Lotul 1 - Subsectiunea 3C1: Suplacu de Barcau - Chiribis (km 4+200 - km 30+550)
- Proiectare si executie Drum Expres Craiova - Pitesti, Tronsonul 3
- Proiectare si executie Drum Expres Craiova - Pitesti, Tronsonul 4

Pentru achizitiile publice de mai jos nu mi s-au oferit TOATE informatiile solicitate.
- Proiectare si executie Largire la 4 benzi DN 7 Baldana - Titu km 30+950 - 52+350
- PROIECTARE, ASISTENTA TEHNICA SI EXECUTIE Modernizare DN52 Alexandria-Tr.Magurele km 1+350-km 44+600; km 49+194-km 52+649





perfidus

Aha, deci pentru Tr.3 si Tr.4 a DX Craiova - Pitești, încă se evaluează ofertele, nu se asteapta dupa decizia ICCJ. Pam-pam.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

NGC

Se evalueaza pe naiba !!!

Si-au batut iar joc in raspuns. O sa revin zilele astea cu comentarii si ce e de facut.

NGC

^^^

Pentru licitatia "Proiectare si executie Largire la 4 benzi DN 7 Baldana - Titu km 30+950 - 52+350", daca se doreste se poate cere clasamentul cu primii 3 clasati asa cum apar in raportul de finalizare a etapei de analiza financiara si valoarea ofertelor.
Etapa de evaluare financiara s-a finalizat in 02.07.2018.

Si pentru licitatia "PROIECTARE, ASISTENTA TEHNICA SI EXECUTIE "Modernizare DN52 Alexandria-Tr.Magurele km 1+350-km 44+600; km 49+194-km 52+649"", daca se doreste se poate cere clasamentul cu primii 3 clasati asa cum apar in raportul de finalizare a etapei de analiza financiara si valoarea ofertelor.
Etapa de evaluare financiara s-a finalizat in 24.09.2018, iar raportul procedurii exista deja, dupa cum au recunoscut si ei.

Pentru licitatiile "Proiectare si executie Drum Expres Craiova - Pitesti, Tronsonul 3" si "Proiectare si executie Drum Expres Craiova - Pitesti, Tronsonul 4" etapa de evaluare financiara nu s-a finalizat, dar nu se evalueaza nimic.
S-a tras de timp pentru ca au fost active, pe rand, contestatiile / procesele la CNSC, CAB si ICCJ. Acum trebuie sa anuleze licitatiile, dupa cum era clar inca de anul trecut.

NGC

Pun si aici un lucru foarte important.

Quote from: NGC on February 22, 2019, 10:42:35 AM
Este FOARTE IMPORTANT sa retineti ca NU TREBUIE AVUTA INCREDERE OARBA in ceea ce scrie CNAIR in raspunsuri, pentru ca de multe ori incearca sa pacaleasca lumea care nu stie cum stau lucrurile.
TREBUIE SOLICITATE DE FIECARE DATA numerele exacte ale documentelor si data emiterii lor, pentru ca sa se verifice si in partea cealalta, unde ei nu au control.


disney

Dupa comunicatul ala idiot, am adresat intrebarile de mai jos, exact asa cum apar.

Quote
In fabulosul comunicat care se poate gasi la adresa de mai jos, ati folosit expresiile
"Pentru o corectă informare a opiniei publice" si "Facem apel la cei care vehiculează informații în spațiul public să se documenteze temeinic în prealabil pentru a nu induce în eroare opinia publică."
http://cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/guvernul-rom%C3%A2niei-demarat-proiecte-importante-pentru
Drept urmare, asa cum ati invocat, "pentru o corectă informare a opiniei publice", fac "apel la cei care vehiculează informații în spațiul public", adica Dumneavoastra, sa explicati detaliat si "temeinic în prealabil pentru a nu induce în eroare opinia publică", urmatoarele lucruri:
a) Cum a fost determinata valoarea estimata pentru achizitia publica 151190 "Revizuire Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Targu Mures-Ditrau" lansata in 30.05.2014, valoare estimata de 33.267.173 RON fara TVA, plus noi servicii similare in valoare de 6.047.668 RON fara TVA. Va rog sa imi puneti la dispozitie in format electronic documentul de justificare a acestei valori estimate.
b) Cum a fost determinata valoarea estimata pentru achizitia publica 151189 "Revizuire Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Ditrau-Targu Neamt" lansata in 30.05.2014 si anulata in 2015, valoare estimata de 43.663.427 RON fara TVA, plus noi servicii similare in valoare de 7.937.896 RON fara TVA. Va rog sa imi puneti la dispozitie in format electronic documentul de justificare a acestei valori estimate.
c) Cum a fost determinata valoarea estimata pentru achizitia publica CN1008714 "Completarea Studiului de Fezabilitate pentru Autostrada Targu Mures - Targu Neamt" lansata in 05.02.2019, valoare estimata de 29.912.230 RON fara TVA, plus noi servicii similare in valoare de 5.697.615 RON fara TVA. Va rog sa imi puneti la dispozitie in format electronic documentul de justificare a acestei valori estimate.
d) Cum este posibil ca pentru achizitia publica CN1008714 "Completarea Studiului de Fezabilitate pentru Autostrada Targu Mures - Targu Neamt" din 2019, valoarea estimata sa fie doar 39% din valoarea estimata in 2014 pentru achitiile publice 151190 "Revizuire Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Targu Mures-Ditrau" si 151189 "Revizuire Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Ditrau-Targu Neamt", tinind cont ca desi achizitia este denumita "COMPLETAREA Studiului de Fezabilitate" (pentru Curtea de Conturi ???), caietul de sarcini cere prestatorului sa efectueze mai multe lucruri decit in 2014, respectiv studii topo noi, studii de geologie noi, studii de geotehnica noi, hidrologie, arheologie, proiectare, acord de mediu - pentru care trebuie efectuat acum in plus si studiul de impact asupra corpurilor de apa -, asistenta pentru beneficiar, etc.
e) Va rog sa precizati clar si fara echivoc daca a fost ceruta in prealabil parerea Curtii de Conturi referitor la cerintele din caietul de sarcini (completare care ascunde de fapt studii noi), si sa precizati data si numarul de inregistrare al documentului prin care ati facut acest lucru. Va rog sa tineti cont in raspunsul Dumneavoastra ca pentru orice eventualitate, voi intreba si direct la Curtea de Conturi, pentru a avea si opinia lor referitor la aceasta achizitie.

Acesta este raspunsul primit.





Powered by API/PUM imgur uploader

Bai dobitocilor de la CNAIR, legea nu face diferenta intre urs polar, martian, persoana fictiva, Soros si altele. Voi sunteti obligati sa raspundeti la solicitari, nu sa creati noi conditii pentru aplicarea legii, de genul sa va dau datele de identitate si sa ma prezint la sediul vostru. Altceva nu mai aveti nevoie? Numarul de la pantofi eventual sau ce mananc astazi la pranz? Aveti voi autoritatea si posibilitatea sa verificati documente de identitate emise de alte state? Faptul ca vorbesc limba romana nu inseamna ca am pus vreodata piciorul in tara. Idiotilor!

tudor

Ce mizerie stalinista de raspuns: Adica sa avem grija ce intrebam ca sa nu ne faca astia dosar penal pentru abuz...

horatiu.cosma


NGC


NGC

^^^



Iar reiau placa cu documentele? Incearca iar sa pacaleasca, si nu stiu daca ati observat ca au scris "tuturor documentelor", desi e clar aici ca nu s-au cerut "toate" documentele.

Cat despre abuz si ce zic instantele, o sa va dau eu un exemplu de numar de solicitari care au fost acceptate de instante de la acelasi solicitant si nu a fost nici o problema. Revin zilele astea dupa ce il regasesc.

horatiu.cosma

Trebuie pistonați cu întrebări în continuare, dosare deschise pe parte civilă, câștigate, și când se strâng mai multe și ei continuă cu tonul ăsta, pac dosar penal pentru abuz în serviciu. Pe partea de civile putem ajuta și noi (NGC, Ionuț, eu) că avem o oarecare experiență. Ne auzim pe privat pentru mai multe detalii.

NGC

Da, corect, cine vrea sa ajute poate sa ne contacteze prin mesaje private. Situatia nu mai poate continua asa. ;)

Plus ca sunt lupi moralisti. Raspunsul la o solicitare de informatii trebuie sa contina numele si prenumele functionarului care l-a redactat, astfel incat atunci cand se face reclamatie administrativa sa poata fi specificat numele si prenumele acestuia in reclamatie. Asta este specificat in modelul de reclamatie administrativa din HG 478 / 2016 (normele de aplicare a Legii 544 / 2001).

NGC

Am uitat ce era mai important. :p

In cazul de fata trebuie continuata procedura normala si adresata o reclamatie administrativa. Este competenta instantelor sa decida daca informatiile si documentele solicitate trebuie sa fie furnizate sau nu, si nu este competenta departamentului juridic de la CNAIR sa decida asta.

@Vrabiute: Tora! Tora! Tora!

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)