Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 4 Guests are viewing this topic.

TibiV

Quote from: perfidus on August 11, 2017, 01:10:16 AM
Daca sunt 10-20 nu o sa vezi prea multe urme, ca nu sunt vaci.
:lol: :lol: :lol:
Este bine ca nu avem de ranit prea mult "guano liliacal"... ;)
:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Levente

Care este stadiul proiectului de legătură dintre A3 (după Turda) şi localitatea Tureni? Sunt ceva noutăţi?  :o

yetiman

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

NGC

Trec aici in "teritoriu neutru" un mesaj din aviatie, dar care se aplica aici. ;)

Deocamdata nu pot trece alte detalii.

Brace! Brace! Brace!

Allex

#4474
Cand auzi asta de obicei urmeaza ceva urat... :( Ne spui azi?
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

NGC

Urmeaza impactul. :p

Acum e public. Eu doar v-am pregatit pentru impact.
De fapt va tot pregatesc de vreo luna si ceva. ;)

A8

SkyPilot

Quote from: NGC on August 11, 2017, 09:23:00 PM
Urmeaza impactul. :p
Cred ca ti-a stricat Ionut surpriza pe threadul despre A8! :p

NGC

Deloc. Stiam ca urmeaza comunicatul API.

alexV

trista perspectiva autostrazilor in regiunea Moldova.

vancouver

E mai rau decat un impact. Odata ca se anuleaza tot ce se afla in lucru, dar mai grav, va trebui facuta licitatie dupa SF-ul vechi, pe un traseu care nu are cum sa obtina NICIODATA autorizatie de mediu. Deci se va face o licitatie pentru ceva ce nu se va executa niciodata. Pana cand cineva va lua taurul de coarne si va arunca la gunoi definitiv SF-urile din 2007-2010 - de ex. printr-o lege, prin care sa se interzica folosirea unor SF-uri mai vechi de X ani la licitatii.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Ionut

Cum să le arunci la gunoi? Ai dat bani pe ele. Trebuie revizuite. Este simplu.

Dan027

Dar noua nu ne trebuie autostrada Comarnic Brasov... Am ajuns sa facem de la Campina la Brasov la fel de mult cat facem de la Bucuresti la Sibiu.

E foarte frumos cand faci de la Campina la Brasov mai mult de 3 ore... felicitari ministerului transporturilor si oamenilor ce s-au plimbat pe la conducerea lui in ultimii 10 ani. Felicitari deasemenea tuturor inteligentilor care au tot zis ca autostrada Brasov-Comarnic nu e buna, ca sunt altele mai bune s.a.m.d.




alex8

O să inaugureze anul acesta Ministrul Cuc circa 90 km si ceva.

http://www.economica.net/mobile/ministrul-transporturilor-in-2016-nu-s-a-finalizat-niciun-tronson-de-autostrada-90-km-ar-putea-deveni-functionali-in-2017_142085.html

"În anul 2016, nu a fost finalizat niciun tronson de autostradă din cele aflate în execuţie. (...) Menţionăm că din cei 99,569 km de autostradă vor deveni funcţionali 90 de km (în anul 2017-n.r.), iar realizarea acestora este posibilă sub rezerva soluţionării în termenul estimat a tuturor problemelor existente în contractele respective (finalizarea procedurilor de evaluare mediu, finalizarea procedurilor de expropriere a terenurilor suplimentare, obţinerea tuturor avizelor şi acordurilor necesare emiterii autorizaţiilor de construcţii)", a declarat ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, răspunzând unei interpelări adresate de preşedintele executiv al PMP, deputatul Eugen Tomac.

TibiV

Quote from: alex8 on August 13, 2017, 09:42:55 PM
realizarea acestora este posibilă sub rezerva soluţionării în termenul estimat a tuturor problemelor existente
:lol: :lol: :lol:
De ce nu o spune direct: NU finalizam nimic anul asta decat 29 de km ?....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dumbravaandrei

Singura posibilitate ca sa dea 90km este sa ii numere per sens si nu per tronson :D
Iar istoria ne demostreaza ca e posibil chiar asa sa ii numere.