Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 2 Guests are viewing this topic.

pasadia

#23745
Cariocile că cariocile (pun intended!), dar voi înțelegeți ce tâmpenie e cu giratoriile alea.

Uite, de exemplu în sud autostrada se va termina la 300 metri dista ta de un alt giratoriu, proaspăt construit toamna trecută în cadrul proiectului cu Azvi de pe DN73:

Același lucru și în nord, 2 giratorii pe drumul de legătură la nord de Cristian (intersecțiile cu DN73B și DN73) iar apoi, cum apuci spre Brașov pe DN73 vei da direct in giratoriu proaspăt amenajat anul trecut (doar din bidoane deocamdată) la intersecția spre zona industriala INA Schaeffler, Lubrifin, Avicola)



Efectiv e bătaie de joc asta construcția asta de giratorii. Dar un pasaj peste CF, la Ina sau între Râșnov și Cristian nu ar fi in stare să facă...

prom

Salut,

Cunosc f bine zona, inainte de pandemie, dim era coloana pe ruta, cristian - BV / respectiv seara, pt ca era un flux mare de masini (angajati Ina) care virau la stanga, in acel giratoriu de bidoane (ma refer cei care veneau dinspre BV) . Dupa ce o sa se deschida inca un giratoriu, va fi iarasi coloana, pt cei care vin din A , cum ar veni, dar sper ca nu. Zic nu , pt ca daca eu vin sa zic din Zarnesti si ma duc in BV, mai degraba voi folosit giratoriul de la Ghimbav, totodata, cred eu, pe ruta Dn1 - Codlea sa zic, o sa o iau tot prin Ghimbav; cumva fluxurile vor fi modificate, si, sper eu, dim/seara nu va mai fi coloana la giratoriul de la ina, din bidoane.

Iarasi, tirurile care vor sa dea in centura, mai bine vor folosi giratoriul ghimbav, decat sa stea la cedeaza trecerea, din DN73, ca sa intre in centura. Doar o parere :) Ms

alin_simeriaveche

#23747
Apropo de Straco, a spus cineva ca au revenit....cica. Astazi am trecut prin zona si era pustiu!

NGC

"Proiectare si executie Autostrada Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Subsectiunea 3A2: Nadaselu - Mihaiesti (km 8+700-km 25+500) si Subsectiunea 3B1: Mihaiesti - Zimbor (km 0+000 - km 13+260)"

Clarificarea 1 o gasiti timp de 7 zile aici. In 87 de pagini avem o clarificare din oficiu si 188 de clarificari la intrebarile posibililor ofertanti.

slartibartfast

^^
Prea târziu. Trebuie să te miști repede să-i prinzi.

alexV

La nodul Chetani avem situatia:
- Straco nu poate, insolventa, oamenii au plecat, salarii restante.
- CNAIR prin DRDP a incercat sa preia nodul. Nu pot fiindca nu au capacitatea, oamenii, utilajele.
- Alt contractor nu putem avea; fiind bani europeni nu putem acorda lucrari fara egalitate de sanse tuturor interesati.
- despre REZILIERE, vad ca sunt reticenti irational cei din CNAIR.

Ce mai e de incercat ?! Sa mearga la biserica sa spua o rugaciune? Sa sfinteasca pasajul Straco? Asa putem avea o inaugurare la Astaldi si o sfintire la Straco, tot e ceva.

Trebuie REZILIAT. Orice solutie pentru nodul Chetani, oricat de improbabila sa fie in 2020, nu poate veni decat dupa eliminarea actualului impas, anume Straco.

rocklee

Pasadia..din ce vad din desene ..si din ce ai spus tu...
Vad ca nu este legatura între CoBra ....si SibBac.
...păi cum vi de la Rasnov...si vrei so iei spre Sibiu  o iei pe toate ocolisurile alea :o
Roate astea doar pentru 5 km de autostradă si un nod. ??? .
.



Dagda

Aia 5 km ii scoti din bucla pe care o face autostrada in dreptul aeroportului :D

ivladbogdan

Acum 1 ora am trecut pe la Iernut iar Astaldi lucra in zona mediana la urcarea pe autostrada. Nu vreau sa vorbesc prostii, dar din ce imi dau seama, cred ca pregatesc terenul pentru desfiintarea giratoriului provizoriu si deschiderea nodului Iernut cat de curand.

Kimi

Quote from: alexV on June 20, 2020, 02:19:54 PM
- despre REZILIERE, vad ca sunt reticenti irational cei din CNAIR.

Trebuie sa fie un motiv suspect in spate pe care noi nu il stim. Cuc nu a avut nicio problema sa rezilieze un contract la 99%.
Sunt vrabiute care pot afla detalii?

horatiu.cosma

Daca s-ar urmări forumul, am ști deja: decontarea/pierderea fondurilor UE.

avumit

Sa inteleg ca Straco atunci cand a licitat s-a bazat si pe acest aspect? Adica mergem sub pret, impartim castigul cu cineva prin alte metode? Nu le-a iesit, nu imi dau seama de ce, a murit si firma si autostrada. Pute a politic pe aici.

jaston

Bun. CNAIR ul nu poate sa faca nimic. Dar Straco cum ar putea sa ne "ajute", bineinteles legal?
Au posibilitatea de a renunta amiabil la acest contract?

avumit

Fara suparare, te crezi la biserica, la cutia milei?

alinuttt

Păi pot să ia un subcontractor cum face Pizza și Aktor pe ST2, dar pentru asta e nevoie de bani.