Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cristi5

#3375
As dori sa rog pe aceasta cale pe cei care au acces la camera din nodul Simeria (CIC Pianu?) sa faca publice imaginile de sambata dimineata. Este foarte important sa publicam acele imagini alaturi de imaginea accidentului pentru educarea soferilor.

Dupa ce am vazut statisticile din Germania si  SUA cred ca fenomenul Wrong Way Driving (cum sa-i zicem pe romaneste, soferi-fantoma ca in limbile nordice?) va creste in Romania, odata cu cresterea numarului de km de autostrada si a traficului (si a posibilitatilor economice ale soferilor de weekend)

Numai daca ne uitam la faptul ca in urmatorii ani se vor deschide vreo 10 noduri noi fara separare de sens (inclusiv jumatate din Gilau si Campia Turzii), situatia nu e roza, si sunt si alte cauze (oamenii intra legal si apoi intorc)

gruiarew

Mai periculoase ca prostia cu îngustările astea artificiale îs semnele "uitate" pe traseu. Pasadia, dacă ai venit pe A1 de la Deva la Sibiu cred că ai observat că au mai rămas niște semne cu îngustări temporare, plus limitările de viteză "necesare". Cel puțin când am trecut eu duminică, erau. E tare fain ca după două faze d-astea în care îs semne dar nu e nici o îngustare, nimic, să dai de una pe bune. Semnalizare rutiera de toată pleasna.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

dragos76

Ei, la chestii din astea eu am așteptări mari de la poliția rutieră, ca să îi ardă la buzunar pe cei care își permit să fie așa delăsători. Și asta nu doar pe autostradă, ci oriunde, inclusiv în orașe, unde pe lângă problema cu indicatoare uitate de pe vremea lucrărilor mai avem:
- lipsa aplicării marcajelor la luni bune de la terminarea lor
- lucrări finalizate temporar, dar nemarcate (de ex gropi ca urmare a unor intervenții astupate cu pietriș/balast, dar fără refacerea asfaltului), și uitate în starea asta săptămâni

cristi5

Quote from: cristi5 on June 21, 2018, 08:54:40 AM
As dori sa rog pe aceasta cale pe cei care au acces la camera din nodul Simeria (CIC Pianu?) sa faca publice imaginile de sambata dimineata

Conform unei surse, camerele din nod nu sunt legate la nimic. Nici ceilalti senzori (numarator de trafic, cantarire). Asta dupa 5 ani...

Asa ca probabil nu vom sti niciodata cum a intrat omul pe sens invers. Se pare ca popular cea mai cunoscuta varianta e intrare legala spre directia gresita (spre Orastie in acest caz) urmata de intoarcere. Fenomenul a fost observat si in alte noduri.

Dar un cunoscator al nodului confirma varianta cu viraj stanga peste linia continua, cu intrare pe bretaua de iesire dinspre Deva.

mircea

#3379
@bogdymol din câte țin minte, era vorba ca detectoarele de roviniete să devină și radare fixe. Ba chiar aveau și un termen de intrare în vigoare ( 1 ianuarie 2018 parcă, mi-e lene să caut).

danutzu_1069

Cine este @bogdymol??
Asta cu camerele de rovinieta sa devina radare.... or fi constatat si ei ca este trasa de par... Daca nu este aditionat si cu aparat radar,  d-alea ca ale politiei... degeaba.

B.Robert

http://www.tion.ro/logan-vs-autocamion-pe-autostrada-a1-o-victima-la-spital/2064039

Cred ca e al 4-lea sau al 5-lea accident in ultimele 2 luni in zona, fie pe (autostrada) TM-Lugoj fie pe TM-AR.

anacronox

am vazut si eu de destule ori cum se baga autocamioanele in depasire pe autostrada. Se baga desi vin masini pe banda de viteza si uneori forteaza depasirea a doua - trei camioane pana revin pe banda lor. Desigur ca in spate se face coloana.

florin74

#3383
https://www.facebook.com/andrei.neamtu.5/posts/1720611604660166

Apropo de accidentul de mai sus. Poate invata si soferii romani cum sa se comporte in caz de accident pe autostrada. Desi am serioase dubii. E la pamant educatia rutiera in Romania.


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Azi, pe la 16:00, un "destept" dadea cu spatele pe sensul  Ovidiu (A4) => Bucuresti (A2). Era pe banda de urgenta dar cat de inconstient sa fie? Acolo limita este de 120kmh (se circula peste) si este in curba. Si era trecut bine de bifurcatie, asa ca mai avea de dat cca 1km.
"Desteptul" avea si numar de CT, asa ca nu inteleg cum a gresit. Probabil e si pe camera, dar nu are rost sa-l fac vedeta.
E a doua oara cand mi se intampla asta in acel loc.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024


JohannDB

ATENȚI PE A1, secțiunea dintre kilometrii 468-463 pe sensul Timișoara-Margina.... Pe porțiunea asta SE CIRCULĂ PE CONTRASENS, pe firul MARGINA-TIMIȘOARA, iar despărțirea între sensuri este făcută NUMAI CU BALIZE VERTICALE dispuse la 10-15 metrii una de alta.... Sensul în lucru Timișoara-Margina cuprinde și podul peste Bega..... ATENȚIE MAI ALES NOAPTEA !!

laszlo.robert

Din păcate un grav accident s-a produs azi in jur de ora 14 intre localitățile Iernut și Cuci .Au fost implicate un autoturism marca Audi și un camion ce lucrează la autostradă (A3). Ambele vechicule au părăsit carosabilul .Camionul încărcat efectiv a trecut peste autoturismul condus de o femeie de 39 din Tg.Mures.care a decedat pe loc.Din primele cercetări se pare că femeia a încercat o depășire fără se asigure corespunzător.

pentium10

Îmi pare rău să aud că și azi a fost.
Si acum câteva zile a fost tot asa un camion, mașina mica, și tot mortal. Atunci asa a fost strivit mașina mica ca nu puteau sa identifice nici pe mașină nici pe decedat.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures