News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

"Standard ar fi sa alimentezi inainte de Ungaria..." De cand cu acciza de 7 centi nu mai e standard.

Brano- Praga e in reparatii si cu multe limitari la 80 + radare la panda.

SB33UFO eu am mers la Berlin din Cj pe Austria-  Passau, Hof, Dresda, Berlin.
Acum as alege acelasi traseu, e mai lung dar mai sigur.

Baga traseul in maps si o sa vezi cate portiuni sunt in lucru prin Cehia si Slovacia.

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

cricric

Ai dreptate, nu am fost inca acasa de cand s-a bagat acciza si uitasem.

Totusi in Ungaria la unele benzinarii de pe autostrada tin minte ca era destul de scump. Deci probabil trebuie sa te cobori cativa km de pe autostrada

stangabriel

http://www.hotnews.ro/stiri-ultima_ora-17659518-sofer-depistat-politie-peste-200-autostrada-soarelui.htm

Barbatul, in varsta de 34 de ani, din Bucuresti, a fost inregistrat in timp ce conducea un autoturism de aparatele radar amplasate in cascada, circuland cu vitezele de 232 km/h, 220 km/h si 202 km/h, pe sensul de mers dinspre Bucuresti spre Constanta, la kilometrii 121, 131 si 139, iar sanctiunea totala aplicata celui in cauza este de 2.700 de lei, la care se adauga suspendarea exercitarii dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice pentru o perioada de 270 de zile.

Urmeaza contestatie?.... O:-)

florin74

Ar trebui sa i se confiste masina.  Idiot e un termen bland pentru a descrie comportamentul soferului.

stangabriel

Interesanta cumularea de amenzi si suspendare. nu stiam. Cred ca dupa fiecare isi spunea...Hai ca doar nu mai e inca un radar....

Ionut

Nu prea are ce sa conteste daca i-au facut poza si l-au luat in cascada.

stangabriel

Pai tocmai o sa spuna ca ii e frica de apa si nu ii convine sa-l bage nimeni in cascada.....da,depinde ce avocati are. Inca nu cred intr-o justitie justa. :police:

iuli

Are nu are ce sa conteste va depune contestatie si va reprimi carnetul pana la sentinta finala.
E posibil ca daca are un avocat baban sa si castige. E suficient ca un aparat sa nu fie verificat metrologic la timp sau imaginea sa fie neclara sau mai stiu eu ce chichite legale sa gaseasca si il vedem si la anul bine merci pe sosele.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

mirceaVRo

Exista o explicatie : A vrut sa depaseasca trenul !  :lol:

adiarc

trebuie modificata legea pt acesti kamikaze
din pacate , dupa ce depasesti cu 50 de km , limita legala , sanctiunea e aceeasi
adica daca avea 180 , lua exact acceasi amenda , aceleasi puncte de penalizare si aceeasi perioada de suspendare a permisului....lucru inacceptabil , pt ca , putea sa aiba la fel de bine si 300 km la ora.
Exclusiv pt viteze de peste 90 de km la ora ( adica limita clasica pe un DE ),ar trebuii dublate toate sanctiunile , la depasirea cu peste 50 de km la ora a vit legale
Sub 90 , ar fii inoportun , pt ca exista o multitudine de limite aberante de viteza - cum ar fii , pe deja faimosul , Dn 14 - Sb-Sighisoara
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

stangabriel

#2185
Dupa mine a trebui o formula dupa distanta de franare medie: de la 100 km/h in 40 m ,la 200 in 100 m,de la 300 in 500 m. Sunt date aproximative,fara timpul de reactie,care variaza de la sofer la sofer. Si in cazul de azi,el a franat de la 230 la 200 la al treilea radar.  :)

Pana la urma bine ca nu s-a intamplat nimic rau,si ma mir,inseamna ca a fost liber pe autostrada. De multe ori nu poti merge legal de cei care alearga cu 90-100km/h pe banda doi.

L.E. Calculator distanta franare standard :

http://www.random-science-tools.com/physics/stopping-distance.htm



mirceaVRo

Eu cred ca e de ajuns cat a primit , nu a facut accident pana la urma si nu s-a intamplat nimic grav din cauza lui .
Daca a avut unde sa o calce si nu i-a stat nimeni in cale ... Probabil ca am avea si noi nevoie de segmente de autostrada fara limita de viteza ma gandesc , In Germania vad ca merge fara probleme ...

Goldmund

Quote from: adiarc on July 12, 2014, 05:03:26 PM
trebuie modificata legea pt acesti kamikaze
din pacate , dupa ce depasesti cu 50 de km , limita legala , sanctiunea e aceeasi
adica daca avea 180 , lua exact acceasi amenda , aceleasi puncte de penalizare si aceeasi perioada de suspendare a permisului....lucru inacceptabil , pt ca , putea sa aiba la fel de bine si 300 km la ora.
Exclusiv pt viteze de peste 90 de km la ora ( adica limita clasica pe un DE ),ar trebuii dublate toate sanctiunile , la depasirea cu peste 50 de km la ora a vit legale
Sub 90 , ar fii inoportun , pt ca exista o multitudine de limite aberante de viteza - cum ar fii , pe deja faimosul , Dn 14 - Sb-Sighisoara

Putem privi cum e la altii in Europa:
- in Suedia nu are voie nimeni sa lase masina parcata mai mult de cinci zile in acelasi loc....(va dati seama ca astfel putem termina pentru totdeauna cu rablele abandonate de ani de zile?!)
- de la 1 iulie este valabila o noua lege care prevede ca soferul care se urca la volan cu mai mult de 2 la mie alcool, ramane fara carnetul de sofer, dar este posibil ca sa ramana si fara masina(fiind licitata!)...
- in Franta, 'incepatorii'(mai putin de doi ani de condus) nu au voie sa depaseasca pe autostrazi 110kmh.
- si in Italia soferul poate ramane fara masina, ea fiind licitata daca cel care a condus masina are mai mult de 1,5 la mie alcool.(un italian mi-a spus ca nu a auzit asa ceva; 'strainii' in cauza raman mai degraba fara masina, decat italienii...)
- in Elvetia e si mai drastic:
cine conduce masina cu pana in 5(cinci)kmh mai mult decat este permis, plateste pe loc 26 euro.
                                      peste 56kmh peste limita admisa pentru autostrada, ajunge pentru 10 zile in puscarie, ramane fara carnet pentru o luna si plateste 35% din salariu, dar minim 1031 euro....
- in Finlanda in regiunea  Åland, un om de afaceri ( Anders Wiklöf)a platit o amenda pentru depasirea vitezei legale de...95.000 Euro. El  a mers cu uriasa viteza de 77 km/h unde erau permisi doar 50 km/h. Asta inseamna ca pentru fiecare km peste limita vitezei legale a platit 3.518,52 Euro. Autohtonii cunosc legile si le respecta normal, dar mai exista si acolo 'grabiti'.
- cine depaseste viteza admisa in Ungaria, risca sa plateasca intre 100 si 200 de euro
- in Spnaia amenda pentru depasirea vitezei admise cu 50kmh costa...600 euro.

bogdymol

Quote from: Goldmund on July 12, 2014, 09:45:13 PM
Putem privi cum e la altii in Europa:
- in Suedia nu are voie nimeni sa lase masina parcata mai mult de cinci zile in acelasi loc....(va dati seama ca astfel putem termina pentru totdeauna cu rablele abandonate de ani de zile?!)

Ce faci daca pleci o saptamana in concediu fara masina?
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

adiarc

sa n-o dam in extreme
nu poti platii mii de euro pt 77 de km la ora...sau sa ti se ridice masina daca ai lasat masina intr-un loc mai mult de 5 zile
cred ca putem lua ce e mai bine din Europa de Vest...nu trebuie sa importam toate prostiile lor ,sau sa credem ca tot ce e de la ei e bine si ce e de la noi , e rau
cred ca un sistem mai drastic pt vitezele extreme ,si alte abateri , care real pun viata in pericol.....nu aberatii gen viteza de 50 , in limite de 30 ( puse aberant ) ,  coroborat cu un sistem performant de recuperare a datoriilor pt cei ce nu-si platesc amenzile ar fii f eficient
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura