News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
DEx12 Pitești-Colonești.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sebba

frunzaverde, tu explici ce se intampla si o faci foarte bine
eu spun ca nu e bine ca se intampla asa, ca sistemul e facut prost
sau e facut foarte bine dar nu ptr noi

zici asa: Eu, Frunzaverde Constructii, te cred, si-ti ofer un credit furnizor.

in realitate e altfel: tu zici: iti dau un credit de 5x mai mare decat vrei tu, ca nu-s bani munciti de mine dar eu pot sa-i scald
si apoi imi dai inapoi la negru 25% din suma si facem actele in asa fel incat sa nu putem fi trasi la raspundere decat ptr vreo 5% din suma si asta in vreo 10-50 ani
iar intre timp uita astia de noi ca apar altii mai proaspeti
si daca se intampla sa lege pe careva si sa stam cativa ani la racoare, asta e, riscurile meseriei
oricum, cinstit si legal, in anii aia nu am fi putut produce nici un ban asa ca riscurile merita

orice asemanare cu realitatea e pur intamplatoare
Sailing away! S/Y Haimana

doryan93

#2161
Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (CNADNR) a stabilit perioadele în care se sistează taxarea autovehiculelor pe podul de la Feteşti.
Programarea perioadelor de sistare a încasărilor se va desfăşura după cum urmează:
** Pe sensul Bucureşti-Constanţa: - în zilele de vineri, în intervalul orar 18.00 – 24.00 - în zilele de sîmbătă, în intervalul orar 6.00 – 12.00
** Pe sensul Constanţa-Bucureşti: - în zilele de duminică, în intervalul orar 16.00 – 24.00
Liber până la sfârşitul lunii august .
,,Urmare publicării în Monitorul Oficial a Ordinului nr. 340 din 3 iulie 2014, privind stabilirea unor derogări de la prevederile Ordinului nr.290/2013 pentru aprobarea unor tarife aplicate de Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România, CNADNR SA anunţă participanţii la trafic că încasarea tarifelor de trecere pentru utilizarea podului peste Dunăre de la Feteşti-Cernavodă se sistează de astăzi, 4.07.2014 până în data de 31.08.2014", se arată într-un comunicat al administratorului reţelei rutiere.
Sursa Adevarul


adiarc

ce cretini.......in loc sa gaseasca un sistem modern de taxare , pt a evita coloanele , ei elimina taxa cand sunt cele mai multe masini si apoi se plang ca n-au incasari
ar trebuii , de ex , plata prin sms cu benzi de acces speciale pt cei ce au achitat....
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura


alecu26

dar si cand o sa explodeze...:D.

Poate e si asta o strategie....o intelegere cu furnizorii de diferite chestii.

Intarziem cat mai mult si incercam sa suprapunem cat mai mult....si cand dam drumul dam la tot. Atunci vor exploda preturile la chirii de utilaje, ciment, cariere din zona, balastiere si mai tarziu bitum, parapeti, etc, etc.

Iar firmele de chirie utilaje, cariere de piatra si balastiere....sigur nu sunt ale noastre. Le are cine trebuie si unde trebuie.

Cam in cateva luni, sau cel tarziu la primavara ar trebui sa duduie piata de constructii. ar fi vreo 7-8 loturi in full swing, plus ca si pe CF se vor mai suprapune niste chestii.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

cricric

^^E greu sa faci o balastiera?

alecu26

acum da....ca sa fi in regula chiar cu toate.

ai nevoie de o gramada de avize de la ape, mediu, resurse minerale....etc....si taxe si accize pe masura.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

dr4qul4

si de obicei avizele trebuie sa le primesti tocmai de la cei care au deja balastiere  :lol:   
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

alecu26

Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

doryan93

Ministrul Transporturilor, Ioan Rus este prezent la Alba Iulia, într-o vizită care potrivit unor informaţii pe surse, are drept scop clarificarea unor probleme legate de declanşarea procedurii de expropiere a imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul de interes naţional, ,,Reabilitarea liniei C.F.R Braşov -Simeria'', componentă a coridorului IV paneuropean. 
Sursa Unirea

SB76UFO

La un drum Sibiu - Berlin, de unde ma sfatuiti sa alimentez.
Stie cineva, pe unde e mai bine sa o iau, ca sa leg Praga de Dresda?
Eu am mai fost (Praga-Lovosice-Prackovice nad Labem-Usti nad Labem si din nou pe autostrada)
Multumesc!
"Prostia este eternă și invincibilă"

cricric

Standard ar fi sa alimentezi inainte de Ungaria si iarasi undeva prin Austria. Eventual la Jetul de langa Viena. Asta daca nu o iei pe Brno. Drumul intre Brno si Praga era destul de prost si acum am inteles ca autostrada respectiva a intrat in reparatii.

SB76UFO

Sa inteleg ca e totusi mai avantajos sa alimentez in Romania decat un Ungaria?
Ce alternative am sa nu merg prin Brno?
"Prostia este eternă și invincibilă"