Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 20 Guests are viewing this topic.

cristi767

http://www.bihon.ro/selina-doua-loturi-pe-autostrada-bors-suplacu-de-barcau/2067379

S-au atribuit lucrările pentru Suplacu de Barcău - Borș?! Nu găsesc știrea asta nicăieri în altă parte.

Ionut

^ Nu s-a atribuit nimic. Este o stire data pe surse. Nu stiu ce surse dar na, vestile circula repede observ. :)

Nu cred ca avem aceeasi sursa cu Bihon.ro, asa ca se pare ca se cam confirma ce stiam si noi (tot pe surse), ca Trameco a iesit nr. 1 pe loturile 2 si 3 din Suplacu-Bors. Adica pe lotul din centru si cel mic de la granita. Pe lotul 1, cel dinspre est (Suplacu-Chiribis), cel cu sondele si cu ofertantii vai mama lor, nu va fi (cel mai probabil) Trameco, va fi altcineva.

Trameco = Selina. De aceea articolul vorbeste de Selina cand, de fapt, in acte, avem Trameco-Vahostav.

venache

In aceasta dimineata am constatat cu stupoare ca intrarea pe A3 la nodul Moara Vlasiei, sensul spre Bucuresti a fost din nou blocata. Mai trist este insa ca au fost inchise cu parapete de metal si intrarea/iesirea prin spatiul de servicii de dinaintea lacului.

Asta dupa mine denota doua lucruri:
- constructorul nu mai urmareste sa lucreze la spatiul de servicii;
- pare o razbunare directa pentru noile afirmatii iresponsabile de ieri ale celui mai prost ministru al transporturilor pe care l-am avut candva.

PS: Nu am informatii exacte, dar la cum stau lucrurile cred ca este foarte posibil ca si iesirea dinspre Bucuresti sa fi fost blocata deja. Poate are cineva informatii de la fata locului.

cristi767

Da. Selina e denumirea sub care e cunoscută Trameco popular în Bihor (chiar dacă sunt 2 entități diferite, de fapt, însă cu aceeași persoană în spate). 

Partea bună e că am scăpat de o contestație sigură pe aceste 2 loturi. Partea proastă... e partea proastă :)) Sunt tare curios cum se vor mobiliza dacă rămân ei. Teoretic nu ar trebui să fie greu pt că e un lot de câmpie. Au mai printr-o vreo licitație de autostradă până acuma?

alexa_adrian2001

Woow!

Sunt curios si eu daca Selina va fi in stare sa faca ce isi propune!

In teorie fiind din zona ar putea sa isi mute muncitorii care ii are prin zona. Dar cred ca vor lucra si cu subcontractori, nu? Doara nu au atatea utilaje cat le trebuie acolo.

flashu74

Din ce- mi aduc eu aminte, parca au fost subcontractori pe un lot,  parca in zona Nadlac-Arad.

Ciprianul

Selina are avantajul ca,cunoaste bine zona,au si utilaje si sigur vor angaja subcontractori. Selina nu e singura,ea face parte dintrun grup mai mare. Trameco unde mai e si Drumuri Orasenesti. E in foarte bune legaturi cu Redolaj. Nu imi fac asa mare griji de ei. Imi fac griji de contestatii si de CNAIR
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

bgd77

#16852
Quote from: venache on June 27, 2018, 08:10:58 AM
In aceasta dimineata am constatat cu stupoare ca intrarea pe A3 la nodul Moara Vlasiei, sensul spre Bucuresti a fost din nou blocata. Mai trist este insa ca au fost inchise cu parapete de metal

1. Accesul in spatiul de servicii era inchis inca de duminica cu parapete metalic, atunci cand am trecut eu pe acolo. Deci nu are legatura cu ce zicea ministrul marti.
2. Daca prin constructor te referi la cei care lucreaza la nodul Moara Vlasiei, Aktor, din cate stiu ei nu au nicio treaba cu spatiul de servicii, acolo fiind alt contract cu alta firma.

moarav

#16853
In aceasta seara, la ora 18.00 se organizeaza miting de protest chiar langa autostrada pentru deschiderea nodului.
Am inteles ca participa si reprezentanti ai USR Ilfov, ne vedem acolo

Vasilem

Quote from: florin74 on June 26, 2018, 04:17:47 PM
Straco a inceput lucrul la supratraversarea A3 de la Luna (1 excavator, 2 buldo si 2-3 camioane, lucrau la devierea DN-ului si ceva deviere de utilitati)  si podul de la Aries (una bucata foreza plus tiruri cu carcase, pe partea cealalta a Ariesului).
foreza mai in departare





http://www.proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=16/46.518/23.917/0

Powered by API/PUM imgur uploader

marinul

Selina/Trameco este un constructor mic care a lucrat bine pe DN 76 si " drumul expres" in Oradea. Nu cred ca vor avea probleme cu cele 2 loturi. In schimb  patronul are anumite probleme penale si risca cativa ani cu executare, fiind condamnat in prima instant dar sa speram ca acest lucru nu va afecta compania.

Trimis de pe al meu SM-J710F folosind Tapatalk


Ionut

Extras din prezentarea oficiala CNAIR la SCS Transport (in cadrul CM POIM), ieri, 27.06.2018
A3 Campia Turzii-Targu Mures


Ionut

Extras din prezentarea oficiala CNAIR la SCS Transport (in cadrul CM POIM), ieri, 27.06.2018
A3 Gilau-Nadaselu-Mihaiesti-Suplacu-Bors

Informatii suplimentare

Chiar daca si aici sunt tone de intrebari, am pus doar trei care mi s-au parut pe moment cele mai relevante si unde nu aveam informatii clare, oficiale. Asadar:

1. Eu: Este gata Tunelul Meses? CNAIR: Da, s-a aprobat SF Tunel Meses in CTE CNAIR.

2. Eu: Nadaselu-Mihaiesti se scoate la licitatie la pachet cu Mihaiesti-Zimbor avand in vedere ca Nadaselu-Mihaiesti se termina in camp si ar fi muzeu? CNAIR: Da, se scoate la licitatie tot tronsonul Nadaselu-Zimbor.

3. Eu: Cand dati castigator la Suplacu-Bors? Stim informatii neoficiale, ce este oficial? CNAIR [cu fofilare]: Nu putem influenta decizia comisiei de evaluare. Nu putem pune presiune pe comisie. [In general, nu putem, nu stim, nu vrem sa va spunem.] Castigatorii anuntati in iulie 2018.

Ionut

Extras din prezentarea oficiala CNAIR la SCS Transport (in cadrul CM POIM), ieri, 27.06.2018
A3 Gilau-Nadaselu-Mihaiesti-Suplacu-Bors














voicul

@Ionut: Eroice discutiile tale cu CNAIR mai ales ca in 99% din cazuri situatia este "[In general, nu putem, nu stim, nu vrem sa va spunem.]" si in 1% cand zic ceva concret - se amana sau se schimba parerea.
Ramane ca te lupti pentru 0% din cazuri cand CNAIR chiar zice si face ce zice SI asta la timp!