News:

.

Main Menu

Recent posts

#1
Matrix... acum, sa vedem ce buton vrea sa apese Neo al nostru...
#2
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A3 București-Bo...
Last post by horatiu.cosma - May 18, 2024, 11:57:26 PM
S-a revizuit acordul de mediu pe Nădășelu - Poarta Sălajului, cu acele suprafețe forestiere suplimentare. Dacă dă și Ministerul Mediului ordinul de scoatere din circuitul forestier, chiar nu ar mai fi niciun blocaj pe proiect, cu excepția viaductelor suplimentare.
#3
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A1 București-Nă...
Last post by horatiu.cosma - May 18, 2024, 11:51:20 PM
Memoriu de prezentare a modificărilor la acordul de mediu pe LD2.

Apare un pod nou de vreo 200 de metri, cresc lungimile tunelurilor puțin și crește distanța dintre galerii la 50 de metri. Practic acum se face SF-ul pe bune pe zona aia. Să vedem ce decide ANPM, dacă e revizuire a acordului de mediu lungă sau scurtă.
#4
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A7 Ploiești-Mil...
Last post by 26ld - May 18, 2024, 10:53:11 PM
Autostrada A7 Ploiești-Buzău Lot 3 | #NUROL #MAKYOL | complet | 2024.05.17


Mi se pare ca a inceput sa se miste mai serios treaba, deja au iesit din pamant cu niste structuri. Sper sa se tina de treaba, mai ales ca Nurol trebuie sa se imparta si pe A8 in viitor.
#5
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A9 Timișoara-Mo...
Last post by 26ld - May 18, 2024, 10:43:40 PM
^Mie mi se pare foarte buna ideea de a lega tara cu toti vecinii ei prin infrastructura de toate felurile. Probleme sunt mai multe, din pacate, incepand cu prioritizarea. Atata timp cat nu ai interiorul tarii conectat, degeaba facem legaturile spre exterior, timpul se va pierde inauntrul tarii pe DN-uri. Mai ales spre tari non UE si, mai ales in contextul actual, pro Rusia si China.

Sarbii nu vor fi in UE in urmatorii 20 ani daca o tin asa, iar China e cunoscuta pentru felul in care isi face investitiile (cazul Muntenegru si tari prin Africa). UE vede si ea chestia asta, chiar crezi ca o sa finanteze o legatura spre o tara care nu adera la idealurile ei, mai ales cand ei nu vor sa participe cu nimic la proiect?

E foarte bine ca se face studiul, doar sa fie unul pe bune, sa fie respectat pe viitor de toti cei care ajung la guvernarea locala (sa nu construiasca aiurea pe culoar) si la cea nationala. Iar cand se vor rezolva chestiile urgente interne, putem privi si spre tari non UE cu investitii (exceptie Ucraina si Moldova), daca vom mai primi vreun ban de la UE pentru ele, ca din bugetul intern nu vor fi nicicum posibile.

Nu cred ca are rost sa faca cineva spam pe vreun topic -aici sau pe A8- ca nu e proprietatea nimanui topicul respectiv si cred ca oricine isi poate expune o parere intr-un mod decent. E un forum de discutii, nu de decizii, oricat place sau displace asta.
#6
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A0 Centura Bucu...
Last post by danutzu_1069 - May 18, 2024, 10:37:16 PM
Sper sa nu vadă ecologiștii sau aia de la mediu, bentonita aia deversata pe pământ.  O:-)
#7
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A9 Timișoara-Mo...
Last post by timisoreanul - May 18, 2024, 10:10:57 PM
Dar oare ungurii cum de or fi facut autostrada spre Romania (mai precis pana la Mako), cand noi eram cu mult in urma lor, iar la noi nu se intampla nimic? Mi se pare foarte greu de crezut ca daca noi vom face autostrada pana la Moravita, sarbii nu se vor lega, mai ales ca traseul Pancevo-Vrsac este scurt si usor, nu traverseaza vreun munte. Probabil si ei vor sa se convinga ca noi facem. Si mai e ceva: sarbilor le plac autostrazile, iar ei au o retea veritabila de autostrazi, avand legaturi cu Ungaria, Croatia, Macedonia si Bulgaria. Le lipseste chiar legatura cu Romania. Chiar e credibil ca nu o vor face? Ok, proiectul lor e putin ramas in urma. Dar noi suntem in UE, practic totul facem cu fonduri europene, din programe operationale si PNRR. Ei nu sunt, dar cand vor primi fonduri de preaderare oare acestea nu vor viza legaturile cu celelalte tari UE? In fine, toti avem o doza de subiectivitate, dar trebuie sa ne asumam chestia asta. Poate si eu consider ca decat sa se faca A8 montan aveau prioritate A7 integral si A8 Targu Neamt-Iasi-Ungheni, mai ales din respect pentru Iasi,care este singurul mare oras care nu e legat de vreo autostrada. Iar cu banii pe A8 montan se faceau multe alte autostrazi si drumuri expres in zone mai accesibile. Daca as scrie de 50 de ori chestia asta pe topicul A8 ar fi in regula? Pana la urma, oricum nu luam noi aceste decizii. Daca A9 are fonduri europene, e aproape de final SF-ul, de ce sa nu o facem? Ca nu prea ne intereseaza pe unii dintre noi? Pot sa inteleg la un moment dat si chestia asta, dar cand si unii din Timisoara sunt de aceeasi parere, deja nivelul meu de intelegere e depasit total. Pana la urma la acest proiect au contribuit si fostul ministru care a lansat in licitatie SF-ul, cat si actualul, care vrea sa lanseze in licitatie proiectarea si executia.
#8
Linii / Re: Calea ferata 902 Bucuresti...
Last post by voicul - May 18, 2024, 10:02:24 PM
@shift2rail Nu stiu de ce zici asta:
Ai 3 linii de tramvai - si dupa M2 si M1. Nu e chiar comod, dar cu siguranta mai rapid ca un tren Progresul - GdN.

E posibil ca STB sa bage autobuz direct, acum ca e functionala linia. (ca exista ceva flexibilitate pe la STB).
#9
Linii / Re: Calea ferata 902 Bucuresti...
Last post by venom637 - May 18, 2024, 09:56:09 PM
Casa din Vidra lipita de calea ferata. Poza de azi.

(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
#10
[B-IF] Proiecte / Re: [B] Pasajul Domnesti-Prelu...
Last post by voicul - May 18, 2024, 09:42:00 PM
PRELUNGIREA GHENCEA LOT 1 ASFALTARE ULTIMUL STRAT.18.05.2024.