Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

oaspetele

Quote from: JohannDB on August 11, 2015, 01:15:29 PM
apoi DN 17 (Dej-Beclean-Sărățel-Bistrița-Vatra Dornei-Iacobeni-Pojorâta-Câmpulung Moldovenesc-Frasin-Gura Humorului-Șcheia-Suceava)
   

Doar o scurta precizare : nu ai ce cauta prin Saratel daca vii de la Beclean.
:)

JohannDB



  Generic luat, este corect ! Dar faptic, fiindcă Sărățel este chiar în buza intersecției de drumuri (acel triunghi), DN 17 cu DN 15A și cu cele duă linii de cale ferată, s-a împământenit în "folclor" ca intersecția Sărățel și asta te lămurește și spune tot, ca orientare; dacă ai spune "Crainimăț", rămâi pe gânduri...
Este vorba numai și numai de numele generic al intersecției și crede-mă cunosc zona (am destule ore pierdute aici pentru trecerea pe sub liniile electrice, așteptând acele pauze de trafic feroviar pentru intreruperea curentului).

filippasteur

Buna ziua tuturor!

Va rog sa ma ajutati cu o recomandare pentru ruta Mangalia - Amzacea: prin Negru Voda sau prin Pecineaga?

Multumesc

Dan74

Prin Negru Voda e distanta de 2 ori mai mare, nu se merita sa mergi pe acolo.

v46is

Trebuie sa parcurg Bucuresti - Budapesta joi dus si duminica intoarcerea. Cum se mai prezinta DN7 Valea Oltului si Deva - Arad ?
De fiecare data cand am mers pe varianta asta mi am luat mari tepe ( ore in sir stand pe loc in coloana) . Am ca alternativa Pitesti - Craiova - DN6 pana la Timisoara sau Cenad ( pe aici nu am ramas blocat pe loc in coloana niciodata ) .

teocharis

de preferat DN6 pana laTimisoara apoi iesirea prin Cenad.

frunzaverde

#351
Quote from: v46is on August 18, 2015, 05:40:03 PMAm ca alternativa Pitesti - Craiova - DN6 pana la Timisoara sau Cenad ( pe aici nu am ramas blocat pe loc in coloana niciodata ) .

Recomand Bucuresti - Pitesti - Slatina - Craiova - Lugoj - Izvin - A1 - Arad - Nadlac.
Alternativa Bucuresti - Sibiu - Deva - Lugoj - Timisoara - Nadlac este probabil ceva mai putin aglomerata decat DN7-le Deva - Arad (desi traficul s-a distribuit), si scapi de traversarea Aradului sau de mizeria de centura.

Nu ai ce cauta pe la Cenad, ia-o pe A1 Timisoara - Arad - Nadlac. Pana traversezi Timisoara esti deja la Arad, pana ai ajuns la Cenad esti deja in Szeged.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

MNU

La Cenad nu e coada niciodata. Daca vii dinspre est, e ok Nadlac. Pt mine, din Timisoara, pana as ajunge la A1 aproape sunt la Cenad.

chr

Eu recomand:
Bucuresti-Pitesti-Sibiu-Soimus-Lugoj-Izvin-Arad-Nadlac.
Ai mai multa autostrada.

v46is

Multumesc de propuneri. Saptamana viitoare revin si va dau impresii .

horatiu.cosma

#355
Care ar fi cel mai ok traseu de la Zalau la aeroportul din Budapesta?

1. Zalau-Carei-Urziceni-Papos si apoi pe M3 pana la centura, si apoi aeroport.
2. Zalau-Suplacu de Barcau-Sacuieni- Debrecen -Szolnok-aeroport.
3. Zalau-Alesd-Oradea-Bors-Szolnok-aeroport.

Inafara de vigneta de la intrare in Ungaria, mai trebuie luat ceva? Prin aeroport cum e cu taxa de parcare, daca doar iau pe cineva si plec imediat? Mersi anticipat.

Dan74

Eu as elimina varianta prin Oradea, cu 40 km in plus mergi pe autostrada, e si mai sigur si mai rapid. In plus depinde cand mergi, de la Alesd pana la Oradea poti prinde aglomeratie mare si nu e prea placut.
La varianta 2 drumul de la Nusfalau pana la vama este prost.
Legat de varianta 1,  din Carei ai putea merge spre Valea lui Mihai - Debrecen, drumul este bun.

Marius


horatiu.cosma

Mersi de informatii. M-am gandit si eu la Valea lui Mihai, dar am vazut pe harta ca e putin de ocolit pana acolo, plus ca nu stiam calitatea drumului de acolo pana la Debrecen.

ciprebbe

^ 14 km cu limitare de 60, drum tras cu liniarul, multa verdeata.....:)
Depinde foarte mult la ce ora pleci.
Noaptea e lejer pe Alesd-Oradea-Szolnok aeroport , ziua mergi pe Valea lui Mihai - Debrecen M35-M3-M31-M0 si cobori pe M4 la aeroport.
Vinieta iti trebuie doar pt autostrazi (M0 nu are taxa), vesta, extinctor, trusa medicala, bec de rezerva trebuie sa fie in masina, se circula cu becurile aprinse si cu proiectoarele STINSE!!!.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe