Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

boer_escu

Quote from: cezar-mario2012 on June 16, 2016, 07:22:57 PM
La întoarcere o să vă spun cât se stă la Giurgiu- Ruse. Miercuri 9 iunie 2016 a fost control la sânge în vamă si trecerea a durat trei ore.

Sper ca a fost doar un caz exceptional, o fi cautat ceva ace in carurile cu fan.  :D

Si eu am o dilema pentru drumul din vara catre Grecia (Thassos), respectiv daca de la Pitesti-Bucuresti merita ruta propusa de Google, respectiv pe DN61 (Vanatorii Mici - Clejani - Ghimpati - Giurgiu) sau e mai convenabila varianta cu Centura Bucurestiului. Mentionez ca eu voi trece intr-o zi a saptamanii, nu in weekend.

Asadar intrebarea pentru cei care cunosc zona este cum se mai prezinta DN61 (daca bine stiu, ultimele informatii erau ca se prezinta la limita - galben pe versiunea actuala a hartii calitatii drumurilor din Ro). Multumesc anticipat!  :cheers:

Dan74

Quote from: boer_escu on June 17, 2016, 11:00:31 AM
Si eu am o dilema pentru drumul din vara catre Grecia (Thassos), respectiv daca de la Pitesti-Bucuresti merita ruta propusa de Google, respectiv pe DN61 (Vanatorii Mici - Clejani - Ghimpati - Giurgiu) sau e mai convenabila varianta cu Centura Bucurestiului. Mentionez ca eu voi trece intr-o zi a saptamanii, nu in weekend.
Este si varianta DN61 pana la Clejani, apoi DJ411 pana la Calugareni si mai departe pe DN5.

slartibartfast

Dacă treci în zi de lucru, trebuie evitată cu orice preț intersecția de la Domnești. O altă variantă ar fi să mergi până la Bolintin-Vale, acolo ieși pe drum județean și mergi spre Ciorogârla, la Ciorogârla dreapta spre Dârvari, Domnești și Bragadiru. De la Bragadiru ori mergi drept pe DJ care duce la Jilava, ori intri pe centură de pe DN6. Dar nu știu multe despre ruta asta, am traversat-o o singură dată în sens invers acum câțiva ani. Singurul lucru pe care îl recomand cu fermitate e să nu mergi pe centura Bucureștiului între A1 și DN6, unde e nenorocirea zilnică de la Domnești.

TibiV

Chiar nu ai mai fost pe acolo de mult...
Sa vezi ce "bine" este pe DNCB intre DN6 si DN5... :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cezar-mario2012

 Azi am stat in Vama Giurgiu- Ruse 45 Min.,  cauza lucrările la pod.

carutasul

Quote from: aqualung on June 17, 2016, 03:17:13 PM
Dacă treci în zi de lucru, trebuie evitată cu orice preț intersecția de la Domnești. O altă variantă ar fi să mergi până la Bolintin-Vale, acolo ieși pe drum județean și mergi spre Ciorogârla, la Ciorogârla dreapta spre Dârvari, Domnești și Bragadiru. De la Bragadiru ori mergi drept pe DJ care duce la Jilava, ori intri pe centură de pe DN6. Dar nu știu multe despre ruta asta, am traversat-o o singură dată în sens invers acum câțiva ani. Singurul lucru pe care îl recomand cu fermitate e să nu mergi pe centura Bucureștiului între A1 și DN6, unde e nenorocirea zilnică de la Domnești.

Pe traseul asta se merge relativ bine, dar mai mult prin sate, insa mergi fluent, doar la rondul de la Bragadiru uneori poti sta cateva minute. Recomand cu GPS ca e destul de sinuos, eu l-am parcurs de cateva ori pana sa-l invaţ. De la Bragadiru la Jilava in ultima vreme traficul e destul de sustinut, e un fel de "a doua centura" dar nu am intalnit ambuteiaje ca nu prea are intersectii majore.
Eu mai folosesc drumul de la Mihailesti, chiar la baraj se desprinde un drum spre Adunatii Copaceni, are cateva denivelari in zona Mihailesti ( de la lucrarile de canalizare) dar dupa asta e bun si foarte liber , desi trece si el prin sate.

salman rushdie

Quote from: Dan74 on June 17, 2016, 12:42:23 PM
Quote from: boer_escu on June 17, 2016, 11:00:31 AM
Si eu am o dilema pentru drumul din vara catre Grecia (Thassos), respectiv daca de la Pitesti-Bucuresti merita ruta propusa de Google, respectiv pe DN61 (Vanatorii Mici - Clejani - Ghimpati - Giurgiu) sau e mai convenabila varianta cu Centura Bucurestiului. Mentionez ca eu voi trece intr-o zi a saptamanii, nu in weekend.
Este si varianta DN61 pana la Clejani, apoi DJ411 pana la Calugareni si mai departe pe DN5.
DN61 este de evitat, unele zone ,,galbene" de pe harta ar trebui ,,înroșite". Circul de câteva ori pe an între Alexandria și Tîrgoviște și prefer variante pe drumuri județene plus A1, îl mai folosesc doar între Crevedia și Vânătorii Mici! Varianta prin Ciorogîrla-Dîrvari-Domnești-Bragadiru o confirm, am parcurs-o săptămâna asta pe relația Buftea-Alexandria și se merge fluent. Dar cum a zis colegul mai sus, foloseste GPS-ul, altfel te rătăcești sigur dacă treci prima dată.

boer_escu

^ Multumesc tuturor celor care au raspuns, voi alege cel mai probabil varianta prin Ciorogarla - Domnesti, suna cel mai bine! :cheers:

sseebbii

Buna ziua tuturor,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea informatie: ce ruta este mai bine sa urmez intre Timisoara si Arieseni?
M-am gandit la 2 variante:
1. Timisoara - Arad - Siria - Ineu - Varfurile - Arieseni
2. Timisoara - Faget - Savarsin - Gurahont - Varfurile - Arieseni

A fost cineva pe una din aceste variante?

Multumesc anticipat

clau

Care vrei tu... Tot nu poti scapa de Varfurile Stei unde pe unele portiuni e dezastru drumul...

dr4qul4

Nu stiu zona, dar acum ceva timp, un coleg a postat pe topicul A1 un film (sau poze) cu Faget-Savarsin.
Cauta o ruta alternativa pt DN68A. 
Din ce imi amintesc drumul nu arata prea bine. Este extrem de stramt, denivelat, prost marcat, iar podul peste Mures are o singura banda (in total).
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

clau

Arad-Siria-Seleus e la fel de rau ca Savarsin Faget... Un traseu mai bun dar mult mai lung e Arad Chisineu Cris- Varfurile-Arieseni

bogdymol

Eu am bunica pe langa Sebis in jud. Arad. De vreo doi ani de cand e jalnic Arad-Siria-Seleus, e de preferat Arad-Chisineu-Cris - Ineu - Varfurile, chiar daca e mai lung, dar drumul e f bun.

Mai e o varianta prin Santana si Pancota, dar intre astea 2 sunt unele locuri cu cratere unde treci in viteza 1 (am fost acum 2 saptamani).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Io

Veci sohan Virfurile Arieseni! Nici daca conduci Range Rover sau Cayenne pina cind repara DN 76.
Mergi fain frumos la Deva si de-acolo Brad-Campeni-Arieseni.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

marius_ar

Cum se circula intre Tg Jiu si Petrosani (Defileul Jiului), se mai lucreaza, e finalizat?