Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.


paulmare

Alin multumim de filmare, sper sa ii puna sa ecologizeze in jur, ce de forme de relief au putut crea, foarte dezorganizat santier

AlinC


pentium10

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Cristian_cj

Hai ca nu mai au mult la AB Nord. Dar acuma totuși, ca sa sughită ceva italieni, am trecut zilele trecute pe acest lot, in drum spre Sibiu și am constatat ca spațiile de servicii vor fi gata probabil la anul(cu noroc). Nici nu păreau ca sunt interesați sa le facă. In plus, dincolo, pe A1, toaletele, deși au angajați responsabili cu curățenia, sunt niște construcții insalubre, chiar focare de infecție as zice. Pe A10 zici ca ești la hotel de 5* fata de alea.

AlinC


florinalba

#25446
La jonctiunea A10 cu A1 directia spre Sibiu (min.4 partea stanga si min.5.44 partea dreapta), a pus Pizza cucuruz. Semn rau, inseamna ca vor sa stea pana la toamna sa culeaga.  :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:  Mai facem si "haz de necaz.

carutasul

or fi pus și ei din ăla de trei luni, nu de ăla de cinci :)
Eu nu înțeleg de ce ar sta Baxcom mai mult de o lună de acum încolo la viaduct. Caz în care nu înțeleg de ce am mai vorbi de deschiderea separată a bretelelor spre Deva dacă nu e în mai puțin de două săptămâni... Că mai au destul în afara autostrăzii... e altă poveste.

florinalba

#25448
 Era clar dupa cum s-au miscat la bretelele catre Deva ca nu se mai doreste asta nici de constructor, nici de CNAIR  . Bine ar fi (pentru soferi din trafic) ca sursele lui AlinC sa aiba dreptate.

carutasul

așa zice @AlinC la gazetă.
Până la urmă și o zi... e o zi câștigată, dar ideea e că nu știu de ce ar dura mai mult de două săptămâni...

alexV

Retter a inceput cu aparatele de acoperire ale rosturilor de dilatatie pe lotul Aktor. E interesant fiindca nu este pic de uzura pe lot inca.

Se fac planuri si variante pentru darea in trafic full la Aktor, inclusiv Oiejdea. Sau cel putin o configurare 2x2 benzi  mai deviate in zona alunecarii, cu limita doar de viteza. E si cazul sa-i curenteze cineva pe greci. In cateva luni vor iesi din termenul contractual.

elphax

deci totusi breteaua dinspre Turda spre Sibiu ramane cu o singura banda la intrarea pe A1 ?
stiu ca s-a mai discutat, vad ca celelalte sunt in curs de largire si se va intra /iesi din A1 pe 2 benzi doar la 3 din cele 4 bretele

florinalba

#25452
^
Da, se pare ca asa va ramane. Au fost discutii aprinse aici pe forum . Sper sa nu se mai reia subiectul.  Vezi in 21.05.2021 pagina 1685.

RobertV

Îmi amintesc că atunci când lotul 1 a fost dat în folosință au fost ceva probleme cu marcajele. Le-au rezolvat între timp?

florin74

#25454
Azi pe la ora 14.30 erau cu asfaltarea pe sensul Teius Aiud in dreptul organizarii de santier. Posibil ca azi sa termine tot sensul asta la nivel pe binder. Ar mai ramane pe sensul Aiud Teius cam 1 km, de la organizare spre Teius si e intre Teius si AIud avem binder pe tot lotul. Dupa asta mai ramane bucata intre nod Teius si Oiejdea, care e nu are binder. si zona alunecarii plus bretelele din nod Teius. Eu zic ca din iulie intra cu uzura.
Se excava din deal de la alunecare, 1 excator si ceva camioane, plus se curata marginea autostrazii in zona Snatimbru de umpluturi.
Se mai vedea ceva miscare pe la unele supratraversari.

Cand am trecut pe la 08 dimineata, statia Aktor de asfalt fumega... Si deja se vedeau esaloanele de asfaltare functionand. Sper sa tina minunea asta.