News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sebba

Sailing away! S/Y Haimana

stangabriel

http://www.ziarulprahova.ro/stiri/economie/210417/9-41-miliarde-de-euro-pentru-infrastructura-de-transport-mediu-si-energie

Autorităţile române şi oficialii Comisiei Europene au finalizat negocierile pe Programul Operaţional Infrastructură Mare - componentele de transport, mediu şi energie, astfel că documentul a fost transmis ieri, oficial, la Bruxelles, potrivit ministrului Fondurilor Europene, Marius Nica. "Asta înseamnă că, începând cu luna iulie, România va avea la dispoziţie 9,41 miliarde de euro pentru infrastructura de transport, mediu şi energie", a afirmat Nica la Forumul Regional al Apei Dunăre-Europa de Est. El a precizat că prin Programul Operaţional Infrastructură Mare sunt alocate aproximativ trei miliarde de euro, inclusiv cofinanţarea naţională şi rezerva de performanţă, care acoperă doar parţial cerinţele de investiţii din proiectele aflate în pregătire. O finanţare suplimentară va fi asigurată prin Programul Naţional pentru Dezvoltare Rurală, măsura de dezvoltare a infrastructurii în mediul rural.


adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

yetiman

 :D mai e mult pana departe  :D

Cu imprimanta asta se construieste chiar mai incet decat in Romania.  :lol:
Cativa metri in doi ani... Chiar si CNADNR a fost mai rapid... are totusi 600 km in 25 ani.  :lol:
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu


alecu26

ca tot suntem in parcare....parca un fost primar si fost presedinte si fost ministru al transportului spunea ca turismul se face cu avionul. Si mari si adevaratii turisti oricum zboara in Bucuresti si de acolo repede in delta si la munte.

Uite ca nu e chiar asa.

http://www.zf.ro/zf-24/basescu-despre-cum-se-face-turism-fara-autostrazi-e-un-cliseu-70-din-turism-se-face-cu-avionul-4908216/
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

sebba

stie cineva daca la intrarea in Macedonia se poate plati asigurarea masinii ptr aceasta tara?
la "bulgaroaica" mea asigurarea nu are si Macedonia trecuta... :(
Sailing away! S/Y Haimana

alecu26

care e simbolul pentru macedonia? si eu tocmai la asta ma uitam. când mergi si unde?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

nirolf

Quote from: alecu26 on June 16, 2015, 01:29:16 PM
ca tot suntem in parcare....parca un fost primar si fost presedinte si fost ministru al transportului spunea ca turismul se face cu avionul. Si mari si adevaratii turisti oricum zboara in Bucuresti si de acolo repede in delta si la munte.

Uite ca nu e chiar asa.

http://www.zf.ro/zf-24/basescu-despre-cum-se-face-turism-fara-autostrazi-e-un-cliseu-70-din-turism-se-face-cu-avionul-4908216/

În statistici numărul e chiar mai mare:

QuotePrincipalul mijloc de transport utilizat de turistii nerezidenti pentru a sosi in Romania a fost avionul (83,5% din numarul total de turisti). Autoturismele proprii au reprezentat 11,6%, urmate de autocare si autobuze cu 4,3%, alte mijloace ( tren, ambarcatiuni fluviale, autoturisme inchiriate, motociclete etc.) 0,6%.

Sursa.

sebba

FYROM? parca....
sambata asta care urmeaza, plec spre gretzi
Sailing away! S/Y Haimana

danutzu_1069

FYROM este intr-un fel denumirea tarii, dar simbolul pentru auto este MK.
Vezi aici:
http://www.politiarutiera.ro/index.php?option=com_content&id=8670:indicative-auto-vezi-lista-prescurtarilor-de-tari

pe RCA apare MK

Dan74

@sebba:am citit  pe undeva ca se poate cumpara din vama macedoneana asigurare auto, sincer nu-mi aduc aminte exact unde.

sebba

tnx Dan74, o sa vad ce si cum.... sper sa nu am surprize... :)
Sailing away! S/Y Haimana

Dan74

Din cate stiu macedonenii nu accepta asigurarile emise electronic, asa ca mi se pare normal sa ofere la intrarea in tara alternativa achizitionarii in sistem "clasic" a asigurarii.