Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

horatiu.cosma

Cred ca asa o sa si fac, cazare la Intorsura Buzaului, si dimineata o sa o iau spre Vama Buzaului, si apoi in jos inspre Buzau cu oprire la baraj la Siriu, si apoi evident, Slobozia si A2, nu vreau sa am de-a face cu DNCB, fiindca am avut deja cateva deziluzii si mi-au ajuns. Mersi de sfat @Ionut.

Ionut

Am editat, dar probabil nu ai vazut. Am vazut ulterior ca Buzau-Slobozia este ROSU (harta calitatii drumurilor). Cel mai bine in cazul asta mergi pe Urziceni. Din Buzau (de pe DN10) intri pe centura orasului (e perfecta) si iesi in sudul orasului, apoi continui spre URZICENI (vezi ca se bifurca Urziceni-Ploiesti, mergi pe Urziceni) si ajungi la Urziceni unde faci stanga spre Slobozia, apoi A2. E drumul OK vad.

Vezi harta calitatii drumurilor si Google.

Drum bun!

horatiu.cosma

Da, acum vad si eu ca drumul e rosu. Deocamdata imi fac doar checkpoint-uri, traseul exact o sa il fac cu trupa zilele viitoare, dar probabil ca o sa evitam ruta directa intre Buzau si Slobozia. Mersi de atentionare.

Dan74

#243
Horatiu, daca nu ai mers pana acum la lacul Sfanta Ana ar fi o solutie de rezerva la intoarcere pe traseul  Buzau - Teliu (DJ103B) - Sfantu Gheorghe - Miercurea Ciuc - Praid. Sa ne informezi dupa ce te intorci pe unde ai mers si ce ai vizitat.
De la Buzau o alta varianta un pic mai lunga ca timp e cea prin Ianca - Viziru - Tandarei - A2.

horatiu.cosma

Am fost si la V.Noroiosi si la Sf.Ana. Oricum, o sa discut cu ceilalti si orice varianta o sa alegem, pozele facute si alte informatii o sa ajunga si pe forum  ;).

Ionut

Faceti poze pe A2 intre Cernavoda si Constanta, drumul este superb!

solis

La sfârșitul săptămânii, trebuie să merg de la Sibiu la Bârlad. Dacă lucrurile sunt clare până la Târgu Secuiesc, de acolo sunt mai multe opțiuni. Mă poate sfătui cineva? Mulțumesc.

pasadia

DN11 pana la Onesti, apoi Adjud - Tisita - Tecuci - Barlad.

Nu iti recomand DN2D, Targu Secuiesc - Lepsa pentru ca, dupa cum s-a si scris mai sus, nu e inca asfaltat peste tot si in nici un caz nu iti recomand DN11A Adjud - Podu Turcului - Barlad pentru ca acesta este un drum vechi, nemodernizat, realizat din placi de beton care nu mai sunt in linie una cu alta in urma alunecarilor de teren. In plus drumul nu e marcat corespunzator, e plin de viraje surprinzatoare si travverseaza multe zone colinare.

Adjud - Tisita - Barlad e un drum perfect pe intreaga sa lungime.

panda80

Probabil e mai bine pe DN2D, chiar daca mai sunt zone de lucrari intre Ojdula si Lepsa, apoi din Focsani DN2 pana la Tisita si DN24 pana la Barlad. Daca alegi varianta prin Onesti trebuie sa parcurgi Adjud-Barlad pe DN11A, drum destul de prost, sau sa ocolesti prin Tisita.

filippasteur

Salut1

Imi permit sa vin si eu cu doua propuneri:
a) un drum pe valea Oltului cu drumetie in masivul Cozia (de ex: Manastirea Turnu - Manastirea Stanisoara - traseu foarte frumos de vreo 2,5-3 ore dus-intors; in functie de timp la Stanisoara se pot vizita Grota Salbatecul si/sau Cascada Urzicii - asta presupune timp suplimentar(1- 2 ore); Cazare intr-una dintre statiunile Cozia-Caciulata-Caliomanesti;

b) al doilea drum pe Valea Prahovei cu cazare la Brasov - apoi drumetie: Dambul Morii - 7 Scari = cam 2,5 ore dus-intors;


Quote from: horatiu.cosma on July 13, 2015, 04:37:41 PM
Am fost si la V.Noroiosi si la Sf.Ana. Oricum, o sa discut cu ceilalti si orice varianta o sa alegem, pozele facute si alte informatii o sa ajunga si pe forum  ;).

Zimox

Quote from: panda80 on July 14, 2015, 07:35:58 PM
Probabil e mai bine pe DN2D, chiar daca mai sunt zone de lucrari intre Ojdula si Lepsa, apoi din Focsani DN2 pana la Tisita si DN24 pana la Barlad. Daca alegi varianta prin Onesti trebuie sa parcurgi Adjud-Barlad pe DN11A, drum destul de prost, sau sa ocolesti prin Tisita.

Este vorba de 5km fara astfalt intre Ojdula si Limita jutetului Covasna - Vrancea dar cu strat de piatra pregatit pentru noua ''cale de rulare''. Drumuri bune
!

solis

@pasadia, @panda80, @Zimox Vă mulțumesc pentru răspunsuri. Am condus odată pe DN11A Adjud - Podu Turcului - Bârlad pe timp de noapte și a fost o experiență de nerepetat. Ar fi fost grozav dacă ar fi terminat DN2D. Așa, prefer să nu risc și cred că voi merge prin Onești - Adjud - Tișița - Tecuci.
Drumuri bune vă doresc și eu și, pentru că nu am mai scris deși vă urmăresc de multă vreme, felicitări pentru comunitatea excepțională pe care ați construit-o.

Dan74

De pe DN 2D de la Gagesti se poate ajunge la Tisita pe DJ 205B - DN 2L, ceea ce inseamna cu vreo 20 km mai putin decat prin Focsani.

solis

Quote from: Dan74 on July 15, 2015, 02:41:09 PM
De pe DN 2D de la Gagesti se poate ajunge la Tisita pe DJ 205B - DN 2L, ceea ce inseamna cu vreo 20 km mai putin decat prin Focsani.

Dar drumul e bun? Pe varianta asta mă îngrijorează deja cei câțiva km neasfaltați de pe DN 2D. Altfel, prefer să fac un ocol, dar să nu am emoții din cauza drumului.

Dan74

DJ 205B pe acea portiune a fost reabilitat prin 2012-2013 iar DN2L e pe harta calitatii de pe forum cu verde, deci pe acea ruta doar portiunea neasfaltata e o necunoscuta.