Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

alexV

@Cristian 74 multumim pentru video-uri.
UMB ar fi terminat cu grinzile la Bucuresti, se muta cu standurile la Zimbor, mai aduc ca sa aiba spor la turnat 1500 bucati.

TibiV

@Cristian 74

super!

Cu adevarat un tur de forta...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mirceaeliade

Se mai stie care e situatia cu alunecarile masive de teren de pe lotul UMB?  Nu prea mai vad nimic in filmari, dar asta ar putea fi si de la seceta.  Se asteapta careva ca alunecarile sa revina cand revin ploile?  Sau e posibil ca ce vroia sa alunece a alunecat deja, si ce a ramas e stabilizat cu pereti de ciment?

alexV

#30588
Vezi pe filmari, au forat drenuri in versantii debleelor. Cate 3, in spic, la fiecare punct de iesire, sa capteze cat mai mult din apa subterana. Un dren e un tub e de plastic cu gauri dese, care lasa apa sa intre inauntru si sa se scurga pe tub in jos, dar solul nu intra. Se instaleaza cu masinariile alea de foraj orizontal, ghidat. Probabil daca scot apa din deal atunci e mai stabil. Drenurile vor functiona si in viitor, in sezoanele ploiase. Solutia drenurilor e comlpementara zidurilor de sprijin din coloane forate.

Parca prea cu avant au sapat deblee intregi. Poate o berma sapata, un rand de drenuri instalate, si apoi repetarea procedurii, si rezultatul putea fi altul.

La alunecarea mare nimic nou: au un proiect cu traseu modificat si cu viaduct peste cimitir, a scris @ciprebbe, dar cineva undeva trebuie sa-l si aprobe, daca chiar e solutia corecta.

@mirceaeliade, din ciment (praf) se face beton. Termenii nu sunt interschimbabili.

In ultimul rand, aici un video interesant despre cum functioneaza forezele orizontale, cum forajul poate fi ghidat. Daca nu aveti rabdare la tot, partea cea mia interesanta e incepand cu min 7:30

Cristian 74

Oh, man! @alexV - fascinantă explicație, mulțumim de share. Operatorul mașinii ăleia trebuie să fie aidoma unui chirurg, nu credeam că e așa complex.

Teo

Azi la 17 era activitate in zona Nusfalau. Se lucra la terasamente si structuri.

shogom

#30591
^^

Cred ca in cazul nostru n au avut de ocolit utilitati, lacuri etc. Oricum, procesul e extraordinar.
Cristian, daca ai cum, data viitoare poti coborî drona (eventual la Nadaselu) sa vedem daca mai susura ceva din drenajul dealului ala mare. Mie mi se pare ca e mai mereu umed pamantul in zona de scurgere.

Siciltir

^ Dacă susură înseamnă că drenul își face treaba. Cu cât mai multe drenuri, cu atât mai bine.

marinul

@Teo dn1h a fost deviat? sau se mai lucra la deviere? mai lipsea un strat de asfalt parca(uzura).

KingDei14

În ce stadiu se afla Ploiești Brașov,mai exact, în momentul de fata? Știu ca încă sunt în faza de fezabilitate. S a stabilit traseul?

Ionut

Din câte știu eu, ÎNCĂ se discută despre traseu, AMC1, ping-pong de vreo 9 luni de zile Consitrans-CNAIR-JASPERS.

KingDei14

#30596
Vai de noi :)))
Tocmai m-am uitat vreo 30 de minute maxim pe google maps la Traseul de la Râșnov la Sinaia și am desenat  eu autostrada în cap astfel încât sa fie cât mai ieftina(cât mai puține poduri peste DN și râuri) și cât mai pro mediu( tuneluri unde chiar e defrisata masiv pădurea). Plus noduri rutiere, parcări și tot. Dar na, știi cum e, n am ținut cont și de terenurile barosanilor și multe altele  :D Profesioniștilor le ia mult sa analizeze toate problemele

Teo

Quote from: marinul on July 29, 2022, 12:42:05 PM@Teo dn1h a fost deviat? sau se mai lucra la deviere? mai lipsea un strat de asfalt parca(uzura).
Da, a fost deviat.

paullie

Pfui iar o sa-i prosteasca Consitrans. Ca si la autostrada demolata, ca si la Boita ca si la Focsani.

EugenRo

Ce reprezinta structura de la min 10:21-10:46, din filmarea lui Cristian 74?