Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

radutm

Se reasfalteaza DN59 Timisoara - Stamora Moravita. Fotografiile sunt facute azi pe la ora 16.00. Au inceput de la podul peste raul Timis de la intrarea in Sag si au ajuns in dreptul comunei Padureni. Nu stiu cat au de gand sa asfalteze, dar e mare nevoie sa se reabiliteze pana la Voiteni. Pe portiunea deja reasfaltata se merge excelent:








cont inchis

MNU


alecu26

Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

stangabriel

 :lol: :lol: :lol: si eu care ma gandeam ca problema e ca se lucreaza ziua.

MNU

Sa inteleg ca nu e o problema faptul ca se asterne asfalt pe suprafata umeda la temperaturi apropiate de zero? Cu aditivi sau fara... nu puteau sa o faca pe uscat?

pasadia

Quote from: stangabriel on November 27, 2014, 06:38:27 PM
http://www.cnadnr.ro/docs/comunicate/comunicat%20CNADNR%20SA%20%2027%2011%202014%20autorizatii%20DN%201.pdf

"Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România SA anunţă participanţii la
trafic că pe drumul naţional DN1 (E60), sectorul Bucureşti-Ploieşti-Braşov, circulaţia vehiculelor
cu masa totală maximă autorizată mai mare sau egală cu 7,5 tone, altele decât cele destinate
exclusiv transportului de persoane, este permisă de luni până duminică inclusiv, în baza
autorizaţiei nominale de circulaţie eliberată pentru fiecare vehicul
, de către CNADNR SA, [/b]"

Nu-i prea ok,insa alte solutii nu vad nici eu,alta decat autostrada.

Dar asa era si pana acum, nu s-a schimbat nimic. Autorizatia ti-o elibereaza daca dovedesti ca ai marfa de dus in acea zona (contract comercial, factura fiscala, etc...). Daca nu, DN 1A sau noaptea, intre 22 si 06.
Si apropo de asta, marti am plecat din Bucuresti (Piata Victoriei) la 21:30. Asa s-a nimerit, eu nu am gandit "problema" (desi de obicei aveam grija de acest detaliu si plecam fie mai devreme, pana in 21.00, fie mai tarziu dupa 22:30), si m-am "trezit" abia la Barcanesti ca voi nimeri dupa tirurile deja plecate de la Petrom-ul din Ploiesti.
Ce sa zic, a fost o placere, o adevarata cursa pentru a depasi cat mai multe tiruri. Evident, nu am reusit sa le depasesc pe toate, iar de la Comarnic in sus am avut prilejul sa trec iar in revista zonele unde se poate depasi. Nu le-am putut folosi insa pe toate datorita traficului dinspre Brasov (deh, plecasera si de acolo cateva zeci de tiruri la ora 22).

stangabriel

Ok,m-a pus pe ganduri ca au dat comunicat oficial,am crezut ca e ceva recent.

MNU, eram putin ironici.

A mai trecut cineva pe Valea Oltului de pe forum? Au mai lucrat la acel dig?

MNU

Quote from: stangabriel on November 27, 2014, 10:09:32 PM
...
MNU, eram putin ironici.
...

M-am prins de asta, numai ca nu intelegeam la adresa cui... :)

nicolaem

am trecut luni pe VO, se lucra destul de sustinut la dig.

radutm

Quote from: MNU on November 27, 2014, 09:37:30 PM
Sa inteleg ca nu e o problema faptul ca se asterne asfalt pe suprafata umeda la temperaturi apropiate de zero? Cu aditivi sau fara... nu puteau sa o faca pe uscat?
Nu ploua, te asigur ca atunci era absolut uscat, chiar daca acum a inceput sa ploua in Timisora. Pozele nu sunt de calitate, era deja semintuneric asa ca se poate sa dea impresia ca era umed pe jos...Se asfalta si pe la ora 18, cand m-am intors, dar era prea intuneric si nu mi-au iesit pozele deloc. Nici atunci nu era umed deloc. Temperatura a fost in jurul a 7 grade, pe la pranz.
cont inchis

MNU

Temperatura aerului era 7-8 grade... termperatura solului e altceva. Ma rog, fiind o activitate planificata, nu una care se intampla pe neasteptate, mi se pare ciudat ca se asfalteaza (nu se repara) un drum la sfarsitul lui noiembrie.

radutm

Aici sunt de acord cu tine. Nu am auzit nimic de aceasta asfaltare, nu a fost anuntata si nici nu stim pe ce distanta se va face. Plus ca traficul este puternic ingreunat.
cont inchis

p.suta

Am drum maine de la cluj spre Vatra Dornei (DN 1C si DN 17 )  si mai departe spre Durău (17 B). Imi poate spune cineva cum este starea drumului? Multumesc anticipat


dr4qul4

urat raspuns   O:-)

albastru pana la vatra dornei dar de acolo 100km numai rosu in fata ochilor si nici o varianta de ocolire.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024