Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 30 Guests are viewing this topic.

adi


cricric


Io

Jos palaria, Catalin Drula si echipa! Inchin un pahar in cinstea voastra!
Si unul in cinstea d-nei Kovesi si a procurorilor DNA!
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

Allex

Ceva noutati despre Suplacu de Barcău - Borș ???
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

ciprebbe

#8314
^Semne bune si acolo. Mai avem de asteptat cateva zile , nu se renunta asa usor "la cascaval".
Mesajul trimis constructorului e clar. (Cam acelasi mesaj trebuie transmis si pe A10 catre italienii de pe lot 1)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

laszlo.robert

Mai exista ceva obstacole legale sau de procedura care sa impiedice semnarea contractului cu Astaldi pe lotul Iernut -Chetani ?

alexbb

Quote from: stef04 on January 27, 2016, 07:37:19 PM
Si un subiect mult mai putin important decat atacul interstelar la România:
la inceputul lotului Pizzarotti, pe prima banda a sensului dinspre Ploiesti spre Bucuresti (adica putin dupa ce apare si banda a treia), au aparut niste sleauri de toata frumusetea.
Pentru un autoturism, e destul de periculos la viteza > 100km/h.
Ar putea constructorul, din banii si despagubirile pe care le/a incasat, sa repare respectiva banda ? Ar fi vreo 3-4 sute de metri...

Cred ca e vorba de acelasi pod peste calea ferata din zona nodului de la Moara Vlasiei? In vara au lucrat acolo sa remedieze 'trambulinele' aparute. Acum au reaparut, plus cateva gropi si sleauri in aceeasi zona.

Tavi


vladb

#8318
http://m.digi24.ro/Stiri/Digi24/Economie/Stiri/Zece+kilometri+din+Suplacu+de+Barcau+Bors+deschisi+in+2016+restu

1. E adevărat?
2. Care 10 km sunt așa de înaintați?De la Marca spre Suplac?

PS: De aia merge așa tara asta...dacă și ziariștii care ar trebui să fie sursă de informații măcar corecte susțin ca tronsonul Câmpia Turzii - Gilău este finalizat integral. Și noi ne dam peste cap să aflăm când se reliciteaza viaductul de la Gilău. Eu nu pot să cred ca cineva care se crede "meseriaș" în domeniul sau să facă gafe de asemenea proporții.
PS2: De fapt, gandindu-ma mai  bine, ce așteptări să ai dacă și în ultimul document CNADNR apare A3: tronsonul Mihăilești - Nadasel.

georgec

Stie cineva ce se intampla cu licitatia de pe Comarnic-Brasov capatul de la Rasnov. Eu stiu ca licitatia pentru capatul de la Comarnic s-a anulat dar zona Rasnov?

horatiu.cosma

Ma bucur ca s-a gasit o solutie pentru deblocare, sper ca e si legala. Aici se poate observa zona pe care s-a lucrat(cu exceptia viaductului de la Suplacu de Barcau), sunt cam 20 de km. Nu prea vad ce s-ar putea da in folosinta, poate ceva de la Chiribis inspre Oradea. Ideea e ca majoritatea grinzilor necesare structurilor de pe portiunea atacata sunt depozitate la Suplacu de Barcau, iar transportul lor pana la destinatie se poate face doar pe aliniament. Campul de sonde blocheaza deocamdata aliniamentul, asa ca nu sunt foarte convins ca se va deschide ceva partial, anul acesta.

vladb

Eu zic ca eventual Dolea - Chișlaz. Scurtătură între două drumuri naționale praf și pulbere. Cândva drumul clasic Zalău - Oradea...

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alexbb

//

QuotePorţiunea care leagă Capitala de A3:

Are contract semnat, va fi emis ordinul de începere a lucrărilor săptămâna viitoare, urmează termenul de proiectare a lucrărilor - 4 luni pentru proiectul tehnic, apoi proiectul este aprobat şi se începe construcţia, are un timp de 18 luni pentru finalizare. Părerea mea e că s-ar putea termina mai repede.

Stiti ceva, s-a emis ordinul de incepere? Zilele trecute erau cel putin 5-6 persoane cu veste si casti de constructor in zona podului peste centura, langa locul unde sunt depozitate grinzile pentru pod.

cutter

Dacă am înțeles bine, pe 22 ian s-a emis Ordinul de Începere.