DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

fulger nc

multumesc de explicatie ..chiar nu stiam , am banuit ca e ptr a nu exista limitari

subway

N-ai pentru ce, e o bucurie si o multumire pentru mine daca putem rememora impreuna adevarata noastra istorie.
Sus inima!
La trecutul mare, mare viitor!


Ionut

Ar fi minunat daca nu ati devia atat de usor si atat de mult de la subiect.

subway

Horatiu, ce am spus despre sinucigasi e tot pe baza statisticilor de la Golden Gate, dar acolo tablierul e la 60-70m deasupra apei (depinde de punctul de masurare) si sansele de supravietuire sunt practic zero. De la 30m inaltime poate mai sunt sanse...daca esti saritor de la trambulina profesionist!
Mie mi se inmoaie piciorele si de la trambulina de 10m, 30m e totusi echivalent cu un bloc de zece etaje...
:)


viossboss

Dream come through !
Once in a lifetime !

subway

Mishto imaginea cu tecile pentru cabluri!
:)
Cate 16 katiuse pe fiecare latura pregatite de tragere...atatea am numarat eu dar pare ca e loc de mai multe...
:lol:

elphax

presupun ca acolo se prind capetele cablurilor.
intebare - se prinde in beton doar structura cu teci sau se monolitizeaza tot ? ca parca prea multe tije de fier-beton sunt acolo ...

subway


viossboss

Toată "tăria" podului stă in aceste blocuri de ancoraj ! De aceea toată aceea "pădure" de fier va fi acoperită cu beton , tehnică un pic necunoscută nouă ,la această scară.
IHI nu face publică această tehnică , chiar și angajații lor făceau poze azi !
Și datorită faptului că , aceste locuri , nu vor mai vedea lumina naturală niciodată , sau chiar deloc .
Dream come through !
Once in a lifetime !

danutzu_1069

Tecile alea sunt abia partea de jos, a ansamblului. Tecile vor continua, una dupa alta pana "ies" la nivelul solului, si poate chiar mai mult.
Acolo, in partea de jos va fi o camera unde se vor tensiona cablurile componente ale.... cablului de sustinere de pe o parte.

C0ndu

@viossboss există şi o pagină de FB de unde să dăm share la pozele acelea?

viossboss

Sunt din colecția personală ! 😉 Nu avem voie să facem fotografii pe șantier....share nici atât !
Dream come through !
Once in a lifetime !

subway

Sa intelegem ca si-au cam impartit sarcinile, italienii cu turnurile, japonezii cu blocurile de ancorare?