DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

API pe Facebook

Mai notăm o premieră API: prima filmare completă din dronă cu podul suspendat de la Brăila, inclusiv cu drumul de legătură spre Centura Brăila. Vedeți cadrele aeriene, inclusiv explicații, cifre și detalii tehnice aici: [...]

Constructorul (Astaldi) muncește la incintele celor doi piloni (vor avea 192 metri înălțime) precum și la blocurile de ancoraj de pe ambele maluri. Din păcate, problemele birocratice sunt departe de rezolvare, așa cum v-am tot povestit.

Deși contractul a fost semnat în 15.01.2018, nici până astăzi Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere nu a reușit să finalizeze licitațiile pentru relocarea utilităților, realizarea documentațiilor cadastrale necesare exproprierii terenurilor, verificarea proiectului tehnic și supervizarea execuției podului.

Au fost deja anulate două licitații aferente relocării rețelelor electrice, două la mutarea rețelelor de gaze și încă una pentru verificarea proiectului tehnic (deja aprobat, pe baza căruia se lucrează în teren).

Toate aceste proceduri blocate sau anulate fac imposibilă emiterea autorizațiilor de construire și continuarea lucrărilor pe cei 22 de km de drumuri care vor conecta podul propriu-zis de infrastructura existentă în zona Brăila, respectiv pe malul estic (Jijila spre Tulcea și Smârdan în direcția Constanța).

Dacă nu se încheie în timp util problemele birocratice, în câțiva ani riscăm să avem un nou muzeu de infrastructură rutieră: un pod peste Dunăre de sute de milioane de euro nelegat de șoselele din jur.

Cerem noului Director General CNAIR Sorin Scarlat să demonstreze mai multă responsabilitate decât predecesorii săi și să demită toate persoanele vinovate de "performanțele" în licitațiile amintite mai sus și să pună în locul lor profesioniști competenți.

horatiu.cosma


RaduC


Io

Mai, eu nu pricep si pace. In septe luni n-au fost in stare sa faca un amarit de cadastru?
Zau? Dar statia aia de epurare nu e pe terenul ala? Nu are numar cadastral sau macar niste coordonate topografice? Pluteste deasupra solului si epureaza prin metempsihoza?
Inca: terenurile din jur par a fi lucrate, banuiesc ca apartin cuiva. Care primeste si o subventie de la APIA, nu-i asa? Sau plutesc cumva si alea si nu se vede din satelit?
Un singur topograf si un ajutor faceau ridicarea topo a intregii suprafete intr-o singura zi si le raminea timp si de pauza de masa!
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

RobertN


mariusj

Quote from: voicul on April 19, 2017, 03:05:24 PM
Deci motivul pentru care se face e ca ... s-a promis?
In rest: sunt sigurul care nu vede utilitatea investitiei?

(cu 500 de mil s-ar putea ajunge cam pana la Bacau cu A7
Vs.
un pod de 500 de mil, care ar ajuta ... sigur nu traficul care merge la CT, pt ca e mai scurt ca timp pe A2)

Mi-as dori sa vezi ce inseamna sa stai la bac o ora, doua ore sa vezi cand nu circula bacul: sloiuri, ceata, nivelul ridicat al Dunarii. Judetul Tulcea, este singurul care nu are legatura rutiera directa cu restul tarii.

voicul

Nu mersi  :lol:

Intre timp s-a mai schimbat perspectiva mea, pentru ca am inteles ca de fapt costa putin nu mult. Da o sa platim claim-uri si s-ar putea sa iasa mai scump la final, dar na ... statul roman. Cel putin la semnare era la discount.

De asemenea am inceput sa apreciez orice investitie care incepe si la care se lucreaza ... chit ca sunt sanse sa se blocheze in ritmul asta din cauza de ... statul roman.
Dar decat zeci de ani pentru anularea a 4 PPP-uri pe CoBra, mai bine ceva palbabil.

Nu se putea lasa drumul prin Macin? De ce s-a ales varianta unui drum nou pana dupa Jijila?

kitsune

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

subway


Ionut

Am vorbit la B1 despre pod, le-am zis ca filmam. Au dat si cadre aeriene din filmarea noastra? :D


danutzu_1069

^
Cât este perioada de execuție pentru lucrare?

Ionut

12 luni proiectare și 3 ani execuție. Final 2022 in cele mai umede vise. Final 2023 la modul realist.

tom_sawyer

Quote from: tom_sawyer on June 01, 2019, 10:04:55 AM
Quote from: tom_sawyer on April 06, 2019, 11:01:59 AM
Anunt de participare: [CN1010492] Servicii de Proiectare in vederea ,,Relocarii/Protejarii retelelor electrice si de telefonie necesare pentru executia Podului suspendat peste Dunare in zona Braila"

Un singur ofertant: EXIMPROD GRUP

Azi au incheiat evaluarea financiara, sper sa se semneze si contractul, dupa n'spe mii de anulari ale licitatiilor. Subliniez ca e vorba doar de proiectare.

Relocarea retelelor de gaz si apa/canal e in aer, din cate am vazut nu s-au reluat licitatiile pe SEAP.

Harry