DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.


GDPR


subway

Se mai aude ceva despre contractul de supervizare lucrari la pod...sau e mai bine fara diriginti de santier, mai ales la lucrarile de fundatii, ca <e> ascunse si nu mai pot fi controlate post-factum???

Ionut

Vorbesti și tu de lucruri sfinte. Neaga se jura la CM POIM pe 30 ianuarie ca nicio lucrare majoră de drum nu va rămâne fără consultant. Bine, Neaga zice multe. Era parca o licitație lansată pentru servicii de supervizare/ verificare proiectare. Nu lucrări. Verificare proiect.

dr4qul4

Cand se preconizeaza sa inceapa lucrarile la fundatii?  Cred ca mai au destul si din proiectare.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

NGC

Licitatia pentru supervizarea lucrarilor este trecuta pe pagina anterioara. Deocamdata termenul pentru depunerea ofertelor este cel initial, adica 11.03.2019.

subway

Quote from: dr4qul4 on February 20, 2019, 07:48:48 PM
Cand se preconizeaza sa inceapa lucrarile la fundatii?  Cred ca mai au destul si din proiectare.
Seful de santier e deja detasat la fata locului, nu cred ca-si permite antreprenorul sa-l plateasca daca nu ar avea de lucru...cu autorizatia de constructie in mana...mai ales ca e cel mai destoinic de la Astaldi...
@NGC
Deci pana acum am fi totusi <in graficul post-mortem>? N-a venit nicio <stramba> de nicaieri???...mare mirare!
;)
@Ionut
Pai asta-i de drum sau in principal de pod si nu orice fel de pod ci dunarean <suspandat>???
:)
Dl Neaga are totdeauna 0,1-0,2% <dreptate> si <scuza> pregatita in maneca...
:(
P.S.
Dar AM or avea?

NGC

Suntem in grafic cu licitatia, mai precis in etapa de ping-pong cu solicitari de clarificari si raspunsurile aferente.

Avem deja AM.

Ionut

Reminder ^

Quote from: Ionut on December 30, 2018, 07:30:06 PM
API pe Facebook

Miercuri, 19.12.2018, a fost emisă prima autorizație de construire aferentă podului peste Dunăre de la Brăila. Contractul a fost semnat pe 15.01.2018 (detalii tehnice aici: http://bit.ly/2EXFWLv) cu asocierea italiano-japoneză Astaldi-IHI Infrastructure pentru aproape 2 miliarde de lei (fără TVA).

În această autorizație sunt incluse cele două pile (turnuri) ale podului suspendat și parțial unul dintre blocurile de ancoraj (cel dinspre Tulcea). Valoarea lucrărilor avizate acum se ridică la aproximativ 140 de milioane de lei, adică doar 7% din investiție.

NGC


subway

Nu de alta, am intrebat sa nu ne trezim ca ce se face acum nu se va putea <deconta> pe fonduri din cauza de cormorani sau pelicani. ;)
P.S.
Si cam ce se intrevede la faza ping-pong? Se intrevede ceva mai serios sau lovitura de <top-spin> vine teleghidat doar in ultimul minut al partidei?...ca valoarea pusa miza e <pempanta>. :)

milo1981

autoMinder - aplicație de management a parcului auto

Ionut


florin74

Mda, progresul e semnificativ, vad ca se justifica facturile de 100 mil emise pana in prezent.  :o

Skynick

Daca se realizeaza podul asta, va fi cu siguranta cea mai mare investitie aprobata si facuta under the radar.