News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

bogdymol

Cred ca am mai spus-o si in trecut, dar o mai spun o data: mi-ar placea ca obiectele de arta de pe drumurile/autostrazile nou-construite la noi sa aiba si o parte arhitecturala mai placuta ochiului decat banalul sistem pile+grinzi. Uitati aici ce pod frumos au facut italienii peste o autostrada noua de la ei:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Goldmund

#916
Peste tot in UE acolo unde sunt autostrazi, se afla in constructie noi spatii servicii(cu restaurante, moteluri, etc) sau se maresc cele existente din cauza pauzei impuse pentru TIR-uri Cateva exemple:

aici


aici

Exista vreun proiect similar pentru autostrazile din Romania?

MHN

Or fi, dar nu stim noi despre ele.

*****

Sambata, pe DJ763, in apropiere de Padis (Bihor):


Tavi

Dand scroll prin comentarii vad ca apar multe ziceri ca acea cladire se va demola sau chiar este in curs de demolare dar pozele nu arata decat partea frumoasa a lucrurilor.

Poate aradenii nostri forumisti vor veni cu poze complete... :)

bogdymol

#920
Am postat acum cateva zile pe SSC cateva poze din acel loc:

Quote from: bogdymol@SSCIn cartierul Vlaicu, langa supermarket-ul Lidl se va construi un nou supermarket. O data am auzit ca va fi Kaufland, o data am auzit de Carrefour. Lucrarile la sistematizarea viitoarei intersectii din acel loc sunt aproape gata:



Cladirea in care functiona societatea Amarad cu siguranta va fi demolata. Viitoarea intrare la centrul comercial se va face "prin cladire":







Si o poza din curtea interioara:


Stirea nu ma mir ca este de la antena3... e la nivelul lor.

In acea cladire era sediul unei societati (Amarad), dar acum este goala si nefolosita. Pentru constructia viitorului supermarket este necesara demolarea cladirii. Ceea ce curnaliștii nu pot sa inteleaga este ca o asemenea constructie (ridicarea unui supermarket) presupune anumite etape (eliberarea terenului de constructiile existente, ridicarea supermarket-ului, sistematizarea traficului in zona). Aceasta sistematizare a traficului in zona poate fi chiar primul pas, iar pana la finalizarea intregii investitii poate parea putin ciudat... dar daca iti pui putin unicul neuron la contributie o sa vezi ca e facuta cum trebuie (pe termen lung).

PS: priviti poza asta:



Este exact ca si cum ai spune ca ai facut o autostrada ce se termina in mijlocul campului... pentru ca astazi e inutila bucata aia de 100 m de asfalt de la bretea pana in mijlocul campului, dar nu te gandesti maine, cand va fi gata si restul autostrazii, va fi utilizabila.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Tavi

#921
Licitatii de drumuri: investigatie Consiliul Concurentei cartel. De ce oare abia acum s-a trezit si CC? Mia bine mai tarziu decat ...
http://www.ziare.com/economie/infrastructura/concurenta-ancheteaza-licitatiile-pentru-drumuri-a-demarat-patru-investigatii-1254143

laurashgeo

@bogdymol eu admir faptul ca cei care au realizat intersectia au gandit, pentru prima data, pe viitor si cand vor deschide supermarket-ul nu v-a mai trebui sa demoleze alte lucrari proaspat facute, insa am senzatia ca s-au cam grabit cu marcajele si semafoarele.
Din pozele tale reiese ca supermarket-ul nu va fi deschis mai devreme de vara viitoare, iar daca se va demola cladirea si se va folosi intersectia ca intrare in santier oricum pana la deschiderea supermarket-ului marcajele vor trebui refacute.

bogdymol

^ Primaria Arad nu a dorit sa elibereze autorizatia de constructie a supermarketului pana nu s-a realizat sistematizarea intersectiei. E simplu.

Acum, ca intersectia e gata, camioanele care vor lucra pe santierul viitorului supermarket vor avea acces direct in santier, fara a mai face un ocol. In plus, persoanele care locuiesc in acea zona cer de vreo 2 ani de zile infiintarea unei treceri de pietoni in zona. Acum s-a facut trecerea, pe bani privati, asa ca toata lumea e fericita.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

mitsu

Quote from: laurashgeo on August 29, 2013, 01:53:26 PM

Din pozele tale reiese ca supermarket-ul nu va fi deschis mai devreme de vara viitoare...

Te-ar mira sa vezi cat de repede se poate construi un super sau hypermarket. Oricum, cred ca va fi Kaufland (am vazut ca au lansat moda de a deschide Lidl si Kaufland unul langa altul) si mai ca-mi vine sa pun pariu ca in decembrie va fi inaugurat.

bogdymol

^ O sa incerc sa va tin la curent cu stadiul lucrarilor.

QuoteEUROINS nu mai are voie sa incheie asigurari RCA

Una dintre cele mai mari companii de pe piata asigurarilor, Euroins a ramas temporar fara dreptul de a mai incheia polite RCA, se arata intr-un comunicat trimis de ASF.

Consiliul Autoritatii de Supraveghere Financiara a decis, in sedinta din 28 august 2013, sa aplice urmatoarele sanctiuni societatii Euroins Romania Asigurare Reasigurare SA:

* interzicerea temporara a practicarii de catre EUROINS Romania Asigurare Reasigurare SA a asigurarii RCA;
[...]
articolul complet pe stirileprotv.ro

Foarte bine ca s-a luat aceasta masura. Din punctul meu de vedere ar trebui inchisi cu totul si ei si inca vreo 2 companii de asigurari care sunt renumite cu faptul ca nu platesc daunele.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

MRS

1/2 off topic @mitsu

Kaufland Stiftung & Co. KG este proprietarul Lidl, Kaufland si Handelshof (fara prezenta in RO). In cadrul grupului exista firma Schwarz-Property Management GmbH & Co cea care se ocupa de achizita terenurilor si ridicarea constructiilor, de aici si apropierea (uneori) a magazinelor







A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

davyl

#927
Acum imi explic si eu de ce in Craiova se va deschide un nou Lidl nu departe de actualul Kaufland. Sunt deci din aceeasi familie  :D.

Multumim de info Mrs.

alecu26

#928
Quote from: Goldmund on August 28, 2013, 08:33:24 PM
Exista vreun proiect similar pentru autostrazile din Romania?

da. de exemplu in nodul Sebes vest va fi o "parcare inteligenta" care in principiu ar trebui sa faca tot felul de comunicari cu sistemul ITS prin toata Europa in privinta locurilor libere, sa poti face rezxervari....etc, etc.
Drumurile noastre POATE;

cezar-mario2012