Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

carutasul

Si două poze de la centura Mihăileşti, în zona care se vede din şosea. Erau ceva încercări timide de demarare a lucrărilor şi la viitorul giratoriu de lângă baraj dar n-am apucat să facem poze...






Powered by API/PUM imgur uploader

cristi5

#4861
La fel ca pe autostrazi, am masurat pe OSM centurile cu constructor, fara AC (46 km):


           name           |  km 
--------------------------+------
Satu Mare bypass         | 20.1
Varianta Ocolitoare Stei | 25.5


si centurile cu AC dar fara constructor (47 km)


                name               |  km 
----------------------------------+------
Centura Bacău                    | 13.8
Centura Suceava                  |  8.2
Varianta de Ocolire Aleșd        |  0.1
Varianta de Ocolire Aleșd - Nord |    8
Varianta de Ocolire Aleșd - Sud  |  9.6
Varianta de Ocolire Sacueni      |  7.6


(centura Bacau e segmentul DN11-DN2 prin vest, de exemplu http://www.openstreetmap.org/way/255619796)

Centuri cu AC si constructor, cam 65 km:


  Centura Carei                       | 10.6
Centura Tecuci                      |  7.1
Varianta Ocolitoare Mihăilești      |  3.3
Varianta de Ocolire Caracal         |   11
Varianta de Ocolire Târgu Jiu Est   | 15.5
Varianta de Ocolire Târgu Jiu Vest  |    6
centura Tg-Mures                    | 11.8


LE: in prima versiune a mesajului lungimile erau prea mari din cauza unei erori de proiectie. Acestea sunt cele corecte.

adiarc

^centura Carei nu are constructor.....la ultima strigare era vb ca Cnair sa preia de la vechiul constructor ( Magenta ) si sa faca lucrarile in regie proprie,ceea ce ar fii logic ,ținând cont de stadiul lucrarilor ( dar logica e total paralela cu Cnair )

^iar la Tg.Jiu persista problemele majore legate de expropieri si nu exista nici un Orizont de timp


Ar trebuii menționate aceste lucruri.Poate notam si problemele celorlalte
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura


GDPR

Planul era ca centura Carei sa fie finalizata in regie proprie, dar nu am auzit sa fi si facut ceva in aceasta privinta. Pasajul CF oricum se liciteaza separat.

NGC

^^^ E deja lansata licitatia pentru achizitia de "Produse de cariera si balastiera".
Mai trebuie contractata consultanta tehnica si, daca tin bine minte, mai trebuie sa si inchirieze niste utilaje.

NGC

VO Zalau

A fost lansata licitatia pentru "Servicii de Reactualizare STUDIU DE FEZABILITATE, intocmire PROIECT TEHNIC si DETALII DE EXECUTIE pentru Varianta de Ocolire a Municipiului Zalau, Etapa 2, intre DN1F km 76+625- DJ191C".

Valoare estimata: 5,395,452.65 RON fara TVA

Termen depunere oferte: 29.09.2017

Fonduri: POIM

cristi5

#4867
Quote from: adrian rosca on August 26, 2017, 05:09:47 PM
Planul era ca centura Carei sa fie finalizata in regie proprie, dar nu am auzit sa fi si facut ceva in aceasta privinta. Pasajul CF oricum se liciteaza separat.

Am marcat pasajul ca fiind "in licitatie" (n-am gasit nr si data licitatiei, am cautat si pt A3 Suplac-Bors, sa pun datele de licitatie pe OSM, tot fara succes deocamdata)

http://proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=12/47.614/22.549/0

?Stadiul lucrarilor e diferit la pasajul CF fata de restul centurii (88%)? Daca e asa, are cineva o estimare? TNX

Quote from: NGC on August 27, 2017, 11:48:45 AM
^^^ E deja lansata licitatia pentru achizitia de "Produse de cariera si balastiera".
Mai trebuie contractata consultanta tehnica si, daca tin bine minte, mai trebuie sa si inchirieze niste utilaje.

daca asta se refera la centura Carei, atunci are constructor si e DRDP cluj cum zice "stadiul lucrarilor" CNAIR, deci informatiile din OSM sunt corecte (sper)

NGC

Quote from: cristi5 on August 27, 2017, 12:03:10 PM
Quote from: adrian rosca on August 26, 2017, 05:09:47 PM
Planul era ca centura Carei sa fie finalizata in regie proprie, dar nu am auzit sa fi si facut ceva in aceasta privinta. Pasajul CF oricum se liciteaza separat.

Am marcat pasajul ca fiind "in licitatie" (n-am gasit nr si data licitatiei, am cautat si pt A3 Suplac-Bors, sa pun datele de licitatie pe OSM, tot fara succes deocamdata)

[410634] / 02.08.2017: "Lucrari de finalizare Pasaj CF si executie dispozitive de scurgere a apelor, la Varianta de Ocolire Carei"

Quote from: cristi5 on August 27, 2017, 12:03:10 PM
Quote from: NGC on August 27, 2017, 11:48:45 AM
^^^ E deja lansata licitatia pentru achizitia de "Produse de cariera si balastiera".
Mai trebuie contractata consultanta tehnica si, daca tin bine minte, mai trebuie sa si inchirieze niste utilaje.

daca asta se refera la centura Carei, atunci are constructor si e DRDP cluj cum zice "stadiul lucrarilor" CNAIR, deci informatiile din OSM sunt corecte (sper)

Da, se refera la VO Carei.

Ionut


Ionut


Ionut

#4871
CENTURA BARLAD
KM 3+580 - KM 7+260





















Powered by API/PUM imgur uploader

Ionut


GDPR

Quote from: NGC on August 27, 2017, 11:48:45 AM
^^^ E deja lansata licitatia pentru achizitia de "Produse de cariera si balastiera".
Mai trebuie contractata consultanta tehnica si, daca tin bine minte, mai trebuie sa si inchirieze niste utilaje.

Cateva date despre licitatia pentru Produse de cariera si balastiera pentru Varianta de Ocolire Carei:

Data publicare in SEAP: 24.08.2017
Lot 1- produse de cariera - 25.000 t; Lot 2 - produse de balastiera - 20.000 t
Valoarea estimata fara TVA:  2,700,000 RON
Durata contractului: 4  luni incepand de la data atribuirii contractului
Termen limita pentru primirea ofertelor: 27.09.2017
Data limita de evaluare a ofertelor:  23.10.2017


TibiV

Mishto...
Iarasi "ne apucam" de lucari in noiembrie. Vrema ideala pentru santier.
Vara este prea cald si nu ploua deloc..
:((
Mama proștilor este mereu gravidă... :)