Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

perfidus

+1!
Bine ca se misca ceva, si nu sunt probleme de exproprieri.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

dr4qul4

Ieri nu se misca nimic. Nici paznici nu am vazut.
Dar intr-adevar par a nu avea nici o problema aici : exprorieri si "structuri" gata. Mai trebuie doar terasamen. Argesul e la 2 pasi (balastiere) si terenul e ca in palma.
Ar putea fi gata si in 3 luni!

Efortul e doar de timp. Si e frustrant sa mergi 70 de km pt 3 podete amarate...Astept DNCB sud si est.

Dar e incredibil cat de folositoare pot fi unele loturi simple, scurte si ieftine. Sunt sigur ca sunt si altele care ar putea fi facute, dar oe care doar autoritatile locale le pot depista.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

adiarc

Scuzați ignoranta....cine e antreprenorul?

Multumesc.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

perfidus

Din situatia proiectelor in derulare -VO (CNAIR), reiese ca ar fi COPISA.

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

razvanxxy

#4669
Daca tot suntem la capitolul centura Mihailesti, am si eu cateva poze de ieri:

Vedere spre Bucuresti:


Vedere spre Alexandria:



Referitor la expropieri, din ce stiu eu, mai sunt ceva probleme. Am sa incerc sa revin saptamana viitoare cu mai multe poze si detaii despre lucrarile la centura orasului Mihailesti.

alecu26

Da, auzisem si eu acum vreo 2 luni ca structurile sunt cam gata. Poate vreun bucurestean cu drona face un reportaj mai amplu.

Se cauta rocklee de Bucuresti sau Cip
Drumurile noastre POATE;

dr4qul4

Nu e nevoie de drona. Sunt doar cateva podete si doar 3,5 km. Se poate face lejer la pas, doar ca e nevoie de mult soare ca sa scapam de noroi si de echipa mare ca sa scapam de caini.
Daca intrati cu masina, aveti grija ca sunt destul de multe gunoaie (cioburi, sarme, cuie).
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

disney

VO Targu Mures, VO Satu Mare, VO Tecuci

Vedeti raspunsul CNAIR aici.

NGC

Quote from: NGC20 on February 24, 2017, 04:13:50 PM
Quote from: NGC20 on February 09, 2017, 11:17:21 PM
Quote from: NGC20 on January 25, 2017, 10:18:32 PM
Quote from: NGC20 on January 20, 2017, 08:35:55 PM
Quote from: alesd on January 17, 2017, 02:43:20 PM
@ciprebbe: S-a semnat pentru Alesd sau a fost doar o minciuna electorala? Cine a fost desemnat constructor?

Initial CONSINIT, dar sunt contestatii la CNSC pentru ca se incearca anularea licitatiei. Mai ai rabdare cateva saptamani.

Initial CNAIR a stabilit ca si castigator dupa reevaluarea ofertelor tot pe CONSINIT, dar apoi a anulat (sau mai bine zis incearca sa anuleze) licitatia, pe motiv ca nu au prelungit valabilitatea ofertei.

[...]

Sunt curios ce va zice CNSC si probabil mai tarziu si CAB.
Va tin la curent cu evolutia telenovelei.

CNSC a respins ambele contestatii. Se mai poate contesta la CAB.

Am uitat sa va spun ca s-a contestat la CAB.

Contestatia CONSINIT la CAB a fost respinsa.

24.04.2017

QuoteTip solutie: Nefondat
Solutia pe scurt: Respinge exceptia lipsei de obiect, ca nefondata. Respinge plangerea, ca neintemeiata. Definitiva. Pronuntata in sedinta publica azi, 24.04.2017.

@CNAIR: Pe cand si un comunicat despre anularea licitatiei? Aveti curaj? Sau dati comunicate doar cand va convine?

Cum era reclama aia la iaurt? "Te provoc!"? In cazul vostru este "Va provocam!". :lol:

NGC

Trec si aici pentru ca sa se stie.

A fost lansata astazi licitatia pentru "Modernizarea centurii rutiere a Municipiului Bucuresti intre A1 - DN 7 si DN 2 – A2: sector DN 2 (km 12+300) - A2 (km 23+750)".

Pentru mai multe detalii vedeti aici.

Allex

Oare au pregatit bine licitatia asta sau iar vom vedea amanari peste amanari si aici?

Sent from my SM-J105H using Tapatalk

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

TibiV

http://gov.ro/ro/media/comunicate/informatie-de-presa-privind-proiectele-de-acte-normative-care-ar-putea-fi-incluse-pe-agenda-sedintei-guvernului-romaniei-din-27-aprilie-2017-ora-15-30&page=1

Quote
18.    PROIECT DE HOTĂRÂRE privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional "Varianta de ocolire a municipiului Satu Mare"
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adiarc

E de-a dreptul halucinat modul asta de lucru...si profund ineficient.


Întreb si eu....cand vor fii rezolvate problemele birocratice ( inclusiv exproprierile ),ÎNAINTEA licitației pt construcție si nu,dupa?

Iar întrebarea retorica nr.2 este: de ce naiba trebuie sa se ocupe ditamai guvernul unei tari (g mic ) sa exproprieze 70MP de pășune?Nu are altceva mai bun de făcut?Cum ar fii desființarea Cnair?
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

ion59

#4678
^
Cred ca stiti raspunsurile:
1. Din ce am invatat pe aici,dupa licitatie se proiecteaza ceva care necesita alte exproprieri, deci de ce inainte daca mai trebuie de n-ori dupa!
2. Buna intrebare. Totusi, cine altcineva sa o faca? Legal! DNA-ul, Presedintia, Parlamentul, Avocatul Poporului etc?

perfidus

Stiri noi de pe santierul VO Targu Jiu:

QuoteLucrările la varianta ocolitoare a municipiului Târgu Jiu vor fi deblocate în zona Romaneşti. Reprezentanţii Secţiei Târgu Jiu a Drumurilor Naţionale şi cei ai Instituţiei Prefectului Gorj şi ai Oficiului de Cadastru şi Publicitate Imobiliară au găsit soluţia pentru proprietarii de imobile care nu deţin titlu de proprietate. Din diferite motive, pentru două imobile proprietarii nu au reuşit să obţină de-a lungul anilor acte de proprietate.

QuoteÎn două-trei săptămâni vom convoca Comisia să le dăm banii oamenilor pentru case şi pentru terenurile intravilane. Locatarii caselor vor primi titlu de proprietate. Le vom putea da banii şi celor doi proprietari care nu au avut un interes să îşi facă un titlu de proprietate", a declarat Cristi Tudor

Quotelucrările continuă să fie blocate în zona Amaradia, din cauza unei ordonanţe preşedinţiale a Tribunalului Gorj. ,,Suntem blocaţi pe ordonanţa preşedinţială. Colegii de la Bucureşti lucrează la acest aspect. În rest nu mai avem probleme. Le vom da răgaz oamenilor să îşi strângă lucrurile din case, după care deblocăm toată lucrarea, dacă se va găsi o soluţie şi pentru ordonanţa respectivă"

http://www.gds.ro/Local/2017-05-04/lucrarile-de-varianta-ocolitoare-vor-fi-deblocate-zona-romanesti/
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat