Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 5 Guests are viewing this topic.

perfidus

Quote from: carutasul on April 14, 2017, 10:30:27 AM
Un fel de "breaking news": azi se lucra la rondul care va uni Centura Caracal cu DN6, deci ceva stă să se întâmple, sper. A incercat doamna mea niste poze din mersul maşinii, o sa le pun mai tarziu.
Am văzut si eu ca se lucreaza, dar stalpul de 20kv din giratoriul de la est de oras era tot in drum.

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

carutasul

Astea ar fi pozele





Cand am trecut nu am bagat de seamă că eram la volan, dar din poză cam aşa ar reieşi, că stâlpul e în drum. Ideea e că ultima dată când am trecut, in februarie, nu era nici o mişcare în zonă, deci e un progres totuşi. Poate lasă stâlpul în giratoriu, Caracalul are nevoie de minuni noi :)

perfidus

Prostia cea mare ar fi sa mute stalpul doar si să lase linia aia neîngropată, vor fi și transporturi agabaritice pe centură, gândește-te că e drumul spre Deveselu.

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

dr4qul4

#4653
La centura Tg Jiu avem urmatoarele schimbari (fata de acum 1 an):
- spre Valcea nimic (inca se asteapta exproprieri spre sud)
- spre Craiova nimic (tot din cauza de exproprieri)
- spre Petrosani au pus grinzile peste DN. Dar atat




- spre Baia de Arama au cam terminat cu giratoriul:






Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Allex

Daca intereseaza pe cineva la centura Tecuci, pasajul peste DN24, era urcat fier-betonul pe pasaj probabil se pregatesc de lucrari sus, erau si doi muncitori pe pasaj cand am trecut eu. Nivelul terasamentului e cam la fel ca si luna trecuta, desi vad utilaje mereu in zona. Scuzati calitatea pozelor, trebua sa si conduc in acelasi timp.

















"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

TibiV

Alex,
foarte bune pozele, multumim !

@dr4qul4
Centura cu trolee... Cool !... :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

intoarce cateva sute de m dupa centura, in incinta Lafarge. Mai sunt si cateva fabrici acolo. casele insa se cam termina pana in centura.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alecu26

Ce se intampla pare la centura Targu Mures? Structurile stau chiar bine, foarte multe finalizate...inclusiv poduri si podete mai mari sau mai mici...

Dar intre ele, la terasamente nici macar decoperta.

Bnaueisc ca daca ar fi fost probleme de arheologie, expropieri, utilitati nedescoperite in faza de proeict....nici structurile nu erau asa inaintate.
Drumurile noastre POATE;

pentium10

#4658
Poate ai fost doar in zona Livezeni, acolo inca nu este gata lucrariile topo, comuna greu a gasit ceva finantare. Ce e nou e ca overpassul la Livezenni e prost proiectat si nu are scurgeri pt ape pluviale, proiectantul care a facut proiectul nu mai exista, fiind un proiect vechi de 5 ani. Copisa incearca sa gaseasca o aprobare din partea CNAIR pt a modifica proiectul.
Dar in rest se lucreaza sustinut si chiar la structuri. Includ cateva relatari in ordine cronologica:

2016-09-17 http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=7.msg129130;topicseen#msg129130
am parcurs cu bicileta video aici
2016-12-17 http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=7.msg142847;topicseen#msg142847
2017-03-07 drona, doar o parte https://www.facebook.com/InMuresbyReea/videos/1600259460001863/?hc_ref=NEWSFEED

apropo cauta toate postarile mele din paginiile anterioare, toate sunt in legatura cu VO Tirgu Mures

am tot mentionat cand vine API cu drona la lotul A3 Strabag, e timpul sa faca si VO Tirgu Mures Ernei->Corunca.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

alecu26

pai tocmai....si din filmarea ta din drona, reiese ca e prea mare diferenta de progres intre structuri si restul proiectului.

Plus ca practic de la un an de la reluarea lucrarilor...sau cat o fi....in afara de structuri, la terasamente e practic zero progresul.
Drumurile noastre POATE;

marisRO

Documentaţia pentru proiectarea şi execuţia tronsonului sud care va completa centura Timişoarei a fost finalizată şi depusă pe Sistemul Electronic de Achiziţii Publice, se arată într-un comunicat de presă al PSD Timiş, remis, sâmbătă, AGERPRES.

Sursa: http://www.capital.ro/psd-timis-s-a-intrat-in-linie-dreapta-cu-proiectul-tronsonului.html

Partidul e in noi si toate  >:( logic era sa il auzim ciripind pe cuc dar ...


NGC

Exista topic separat pentru VO Timisoara.

http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=152.0

Trec imediat detaliile licitatiei.

dr4qul4

Ieri aveam vreo 2 ore jumate si ceva si am zis sa dau o fuga pana la Centura Mihailesti. DIn pacate nu am reusit sa parcurg toata centura, drumul pana acolo si inapoi fiind destul de lung (vreo 70 km in total si cam 1h30 ca timp)
Am incercat intai sa intru prin spatele Strazii Potcoavei (imediat cum cobori de pe pod), pentru ca se vedea drum pe Maps....drum care s-a dovedit blocat.
Am reusit totusi sa ies in viitoarea centura, unde avem decopertat totul. Cred ca avem si toate exproprierile gata (nu pare a se vedea nimic care sa-i impiedice)
Vedere spre DN6 (organizarea de santier):


vedere spre sud


Terenul foarte moale  nu m-a lasat sa avansez pe aliniament. Iar cainii (ff multi) m-au facut sa stau in masina. Totusi se pare ca nu aveau nimic cu fazanii din zona


Acum vedere din strada Potcoavei (exact langa intersectia cu DN6)

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

Am intrat insa prin Strada Dealului


Si m-am oprit aici:
Vedere spre Bucuresti

spre Sud

Podetul parea gata:





Din acel loc drumul pe care am mers facea la dreapta. Pare sa continue apoi tot pe langa centura, insa era cam multa apa si nu m-am riscat sa raman blocat.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

vancouver

Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.