News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Multumim, @rin tin tin. A contestat cumva Strabag victoria Astaldi?

Ionut

Stati ca nu inteleg. Iernut-Chetani este atribuit, mai sunt cai de atac sau nu? :o

horatiu.cosma

"Astaldi a facut contestatie la CNSC -> acceptata. Solutia: reevaluarea ofertelor". Cel mai probabil s-au reevaluat, luand in considerare observatiile de la CNSC(CAB), si a iesit Astaldi.

florin74

Decizia CAB elimina STRABAG. Austrieci au încercat o contestatie in anulare, cred ca CNADNRa  hotărât sa semneze cu Astaldi. Sansele sa se mai întoarcă rezultatul sunt aproape nule. Greseala făcută de Strabag e impardonabila , cineva de la ei ar trebui sa plătească.

cricric

Pe Campia Turzii-Targu Mures firmele isi vad de proiectare acum? Evident, cele care au si proiectare de facut. Daca primesc banii la inceputul anului, sunt in stare sa bage lama in pamant sau mai stam sa pierdem si primavara 2016?

horatiu.cosma

Fara bani => nu e ordin de incepere => nu se face proiectare. Pe C.Turzii-Tg.Mures vom pierde si anul 2016...

horatiu.cosma

#7701
Eu o sa ii multumesc lui @rocklee pentru pozele de pe A1  pe acest thread, putin mai incolo. Fiti pe faza  ;).

alecu26

Pe campia-tgm se reface avizul de mediu. Prin aprilie e gata documentația.  După aia se intra în etapele de proceduri.....evaluare publica....etc.  După aia autorizație de construire.  Deci în a doua jumătate 2016 sa speram ca se începe lucrul și acolo.
Recunosc ca informațiile care le am nu sunt complete. Poate se reface doar pe zona hadareni unde au fost schimbări masive de traseu....și poate pe fidic urile roșii se vor da în curând ordinele de începere.
Drumurile noastre POATE;

panda_no 5

Am pus dincolo citeva poze cu capatul dinspre Bucuresti al A3.
Nu pot sa le pun aici, nu stiu ce puii mei nu reusesc.
Daca le poate pune cineva..... ii multumesc de pe acum.

horatiu.cosma

La km 0.

Vedere spre Nadasel.


Spre capatul lotului.

Avem deja doua straturi de asfalt, aici nu se va mai intampla nimic pana la anul(sau cand se va poza stratul de uzura).

Capat de lot, viitorul pod peste Somes in apropiere.

horatiu.cosma


horatiu.cosma

La viaductul I, suprabetonarea e finalizata.



Urc dealul, si ma indrept inspre II. In departare, III si IV.

horatiu.cosma

Viaduct II, cu predalele sus, s-a inceput asezarea fierului pentru suprabetonare.





Intre I si II.

Coboram la II.










horatiu.cosma

#7708
Continuam spre III.

Podetul dintre II si III.

Nu m-am apropiat mai mult, erau niste caini cam nervosi pe acolo. Oricum, si aici sunt foarte avansati, ar trebui in 2-3 saptamani sa termine cu suprabetonarea.


Privire inapoi.

O luam inspre IV, inca o poza cu III de la distanta.

horatiu.cosma

Nu m-am apropiat nici de IV, fiind foarte mult noroi, dar si aici, ca si la I, sunt gata cu suprabetonarea.




Intre IV si V, se vede in departare IV.