Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 11 Guests are viewing this topic.

marisRO

#7035
A3 Gilau (Cluj Vest) - Nadaselu:    52,18%

Stadiul financiar: 15,46%
Lugime: 8,7 km
Cost: 59 milioane euro (de la bugetul de stat)
Constructor: UMB-Tehnostrade
Termen contractual de finalizare: aprilie 2016

Sursa

istvan78

Quote from: TibiV on July 27, 2015, 10:35:22 PM
Si trebuie să fii de-a dreptul prost să nu te apuci de proiectare imediat după ce ai semnat contractul.
Pai, depinde...
In primul rand pentru ca nu ai nicio obligatie contractuala sa misti vreun deget pana nu se da ordinul.
Orice faci in perioada asta, faci pe banii tai, ca n-ai primit avansul contractual.
Apoi, dupa experienta ultimilor ani, poate dura chiar mult pana primesti ordinul, vezi lotul UMB de la Nadaselu, cred c-a trecut un an de la atribuire pana la ordin. Mai cuseama la proiecte pe bugetul de stat, chiar nu poti sti.
Mai departe, probabil ca ordinul de incepere serveste si ca suport pentru anumite proceduri legate de documentatii, informatii, finantare, etc...

Eu unul nu pot invinui pe nimeni ca nu se apuca de treaba fara ordin....

bridge

Quote from: bridge on June 26, 2015, 07:52:31 AM
SURPRIZA:Suplacu de Barcau-Bors :Ordin de incepere 03.07.2015!!!

shamanu

deci la primavara se apuca de lucru efectiv?

horatiu.cosma

S-a dat ordinul, dar nu si avansul. Pana la avans si autorizatii de constructie, nu cred ca vor incepe nici la primavara. Vezi Sebes-Turda 1 si 2.

alecu26

si pe ce se motiveaza cererea lor de extensie de timp?

cumva ca s-a mutat momentul anticipat de incepere? Eu zic ca e ideal acest moment. Proiectarea si investigatiile suplimentare se cam suprapun peste perioada de iarna.

Oricum, orice claim ar face este superslabut pe un asa proiect. Sigur conditiile contractuale sunt facute in asa fel ca isi asuma toate eventualele probleme.
Drumurile noastre POATE;

bridge

Da ,momentul anticipat de incepere era noiembrie 2014!

Ionut

Avem doua segmente in evaluare oferte, inca?!?!
E vorba de Viaductul Gilau si de Nadaselu-Mihaiesti.
Avem vesti?

alecu26

aham....si teoretic începând in Iulie...pierd vreo 4 luni de vara. Slaba revendicarea asta. Au prin obligatie contractuala reprogramarea lucrarilor.

Ancore chimice sau reparatii la podurile incepute se pot face si iarna.
Drumurile noastre POATE;

igorashu

Avem aici o trambulină numai bună pentru echipa olimpică de sărituri cu schiurile. Am luat-o cu 110km/h și am zis că am rupt mașina. Din Streetview nu se vede, dar pe hărți pare că s-a mai remediat o dată problema și a reapărut.

trifrazvan1977

Salut, va urmaresc de foarte multa vreme, si apreciez ceea ce faceti, iar ca si prim post vin cu o intrebare, sper ca cadrata bine ca si thread: se mai stie ceva de acel drum de legatura intre centura Cluj (Apahida-Valcele) si A3 ? Daca nu ma insel, la un moment dat Neaga spunea ca este prioritate absoluta si totusi de luni bune nu se mai misca nimic. Un drum de 4km care ar conta enorm pentru traficul din zona.

NGC

#7046
^^^ Deocamdata doar s-a realizat SF-ul pentru drumul de legatura intre A3 si Tureni / Martinesti, si urmeaza sa se scoata la licitatie executia propriu-zisa, dar nu e clar cand.

NGC

#7047
Quote from: NGC20 on July 25, 2015, 12:20:44 PM
Quote from: cutter on July 25, 2015, 09:59:04 AM
Și apoi [...] ar fi interesant de făcut o cronologie și acolo, dar mai ales de autostrada Transilvania unde UMB nu poate lucra pe ~1km în zona pădurii și cred că nici pe Ogra-Cîmpia Turzii nu se poate și probabil nici pe Suplacu-Borș pentru că ar fi expirat acordul din 2004... s-a gîndit cineva dinainte, a luat măsuri de acum un an ca astăzi să nu ajungem în situația asta?

Aici chiar ca e tare ciudat. In 2015 nu apar nici un fel de solicitari (nu public).

Incerc sa lamuresc si acest mister.


21.05.2015 -> DRDP Cluj definitiveaza caietul de sarcini pentru obtinerea acordului de mediu
10.06.2015 -> CNADNR lanseaza procedura de atribuire directa "Servicii pentru obtinerea acordului de mediu pentru proiectul "Construirea Autostrazii Brasov - Oradea, sector Ogra - Bors""
16.06.2015 -> Se deschide oferta
23.06.2015 -> Se atribuie contractul catre SC UNITATEA DE SUPORT PENTRU INTEGRARE SRL ([207599])


Avem o veste buna, si anume ca acordul de mediu se va elibera pentru intreg sectorul Ogra - Bors.




Si avem si o veste proasta, si anume ca va mai dura cateva luni pana sa avem acordul de mediu, daca nu mai intervine ceva la ANPM.




Situatia actuala din punctul de vedere al protectiei mediului.






@cutter: Acum poti sa intrebi la CNADNR pe baza de date concrete, de ce s-au apucat abia asa tarziu de treaba.

cutter

Excelentă muncă de detectiv, mulțumim!

Nu prea îmi e clar dacă pentru Cîmpia Turzii-Tîrgu Mureș, Suplacu-Borș și Gilău-Nădășelu e sau nu nevoie de această revizuire, anumite note ale M. Mediului sugerînd că nu, că e valabil cel din 2004. Deci aceste proiecte nu ar fi blocate de acordul de mediu?!

NGC

#7049
Pentru Targu Mures - Ogra cred ca stam chiar mai bine.
De fapt e vorba de Targu Mures - Ogra si drum de legatura, pentru care proiectul de acord de mediu e gata de anul trecut si s-ar putea sa fi fost eliberat deja.
Trebuie doar sa verific.

Daca sunt modificari in proiect, in functie de modificari s-ar putea sa trebuiasca revizuirea pentru Suplau de Barcau - Bors si Gilau - Nadaselu. Ambele sunt "proiectare si executie".