News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 34 Guests are viewing this topic.


ludus

Să-i mulțumim lui Levi, fotograful din Luduș care ne-a încântat în ultimii ani cu fotografii frumoase de pe acest șantier! O:-)
T. Luduș

Ionut

Excepționale fotografiile!
Drumuri bune!

tom_sawyer

Quote from: OrbanŞi aştept din partea Straco - asta nu e o glumă, vă spun foarte clar: mobilizare pentru finalizare. Dacă până la 1 iulie nu este gata tronsonul, căutăm alt constructor, să fie clar. Nu mai accept... Și așa a existat o anumită înțelegere din partea companiei şi a Ministerului Transporturilor, lucrurile trebuie să fie derulate în conformitate cu noile înțelegerile contractuale astfel încât să putem finaliza cât mai repede, pentru că e legătura la Câmpia Turzii cu tronsoane de autostradă
gov.ro

carutasul

mie îmi pare că au cumva în vedere și o importanță strategică a acestor segmente de A3, legată de baza aeriană și ce mai e prin zonă, deși nici importanța "civilă" nu e de neglijat...

voicul

Acum sa nu luam de buna chiar tot ce zic politicienii. Dupa ei anul asta se deschide A10.

Deci ca reziliaza daca nu e gata, poate sa nu fie adevarat pe 1 iulie 2021.

carutasul

^^
a, asta e clar, trebuie să zică și ei ceva "pentru public" :)
Ideea e să se vadă că lucrează și că pot. Poate mai avansează la Domnești, că acolo mi se pare că ar putea fi făcut repede și sper că și cu un profit bunicel...până la urmă avem termene de doi ani la autostrăzi care sunt cât 4 Domnești-uri :) 

ludus

Alte imagini de la ora 18.00. Chețani-Iernut și retur


















































T. Luduș

Cristian 74

Mulțumim, Levi, pentru pozele de expert în ale fotografiei. Se vede asta la fiecare cadru. Fiind din zonă, sperăm să mai ajungi și înspre Târgu Mureș, pe la Strabag, și spre Câmpia Turzii, pe la Straco and co.

ludus

T. Luduș

pasa_andrei

Superbe pozele , asteptam si filmarea din drona, pe maine probabil.

naivu

@carutasul, pasajul de la Domnesti este o structura destul de complicata (daca retin bine, va avea inclusiv sina sa intoarca tramvaiul), va dura tot cat o autostrada (dar cu echipa pe sfert). Cateodata o singura structura poate dura mai mult decat un lot intreg de A, de ex. Podul de la Braila  :).

danutzu_1069

^ Linia de tramvai care, ipotetic, va ajunge la pasaj, nu are treaba cu pasajul in sine, nu "urca" pe pasaj, ci ar intoarce dupa rampa dinspre Bucuresti, deci pana in linia CF....

carutasul

Da, dar asta nu e podul de la Brăila, e un cerc cu niște rampe, nu cred că e mai mult decât două supratraversări și un nod de coborâre. Iar partea cu tramvaiul a fost adiționată, deci sunt bani în plus. Și, mai ales, partea cu tramvaiul poate întârzia probabil și 10 ani :)

Quest

Quote from: ludus on September 18, 2020, 08:54:25 PM
Mă puteți lămuri cine este nenea de pe Duster care face poze?  :D



Cred ca e Ovidiu Marian Barbier, cel care a filmat si de pe fereastra masinii in acest live pus de Kimi

Quote from: Kimi on September 18, 2020, 06:08:24 PM
Live: https://www.facebook.com/barbierovidiu/videos/3253244088044378

Calde multumiri tuturor colegilor de PUM & API care ati fost la deschidere, filmind si fotografiind din teren sau aerian lucrarea data in trafic.

CNAIR a facut azi un pas important spre normalitate prin invitarea API la deschidere. Nu stiu care ar fi inversul zicerii din popor ca "Pestele de la cap se impute", dar azi exact opusul acestei ziceri s-a derulat sub ochii nostri, meritul fiind cu siguranta al noii conduceri, d-na dir. gen. Mariana Ionita. Felicitari d-na director !

Common sense will get you far !