News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 42 Guests are viewing this topic.

pasadia

^ apropo de declarațiile lui Bode despre "autostrada Transilvania" - îmi aduc aminte că ziariștii brașoveni îl tot întrebau de Brașov - Făgăraș (sau chiar și de Făgăraș - Târgu Mureș) și el era surprins oarecum. Văd că logica ministerială de Salaj asta e: bucățile astea nu mai fac parte din AT, autostrada Bechtel. Nu mai e Brașov - Borș ci TGM - Borș.

qionescu1

#25006
Afirmatiile sunt tendentioase, cred ca e vorba de o eroare a celor ce se ocupa de comunicare nu e vorba de logica ministeriala de Salaj. In masterplan Brasov-Targu Mures nu va mai fi autostrada. In rest la ce ministri am avut la transporturi pana acum mi se pare ca lucrurile s-au miscat mai bine, inclusiv cu o alta deschidere la cnair.

vancouver

Brasov-Tg. Mures VA FI AUTOSTRADA si este parte din AUTOSTRADA A3.

MasterPlanul cuprinde numai proiectele propuse si realizabile pana in 2030 (asa cum era gandita situatia in 2015).

Brasov-Tg. Mures se va face dupa 2030.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

marinul

Filmare cu loturile inaugurate Biharia - Berettyóújfalu A3-M4



Si traficul filmat de pe overpass. 5 masini in 4 min in ambele sensuri






voicul

#25009
Pentru ca nimeni nu stie de tronsonul asta!
Si cand vezi pe indicatoare MARE un X cu rosu ... parca nu te-ai baga asa aiurea!

Cand Waze H o sa isi faca treaba si o sa il adauge ca traseu o sa se schimbe situatia.

vancouver

Ca sa lamurim definitiv treaba cu Tg. Mures - Brasov. Uite aici extrase din "Strategia investitionala" a actualului guvern, publicata in iunie 2020:



Si lista proiectelor primare:



Ultimul pe lista, cu voia Dv. este Fagaras - Tg. Mures (nr. 38) si scrie clar autostrada.

Planul guv. Orban este sa se aloce 2% din PIB pentru transporturi in perioada 2021-2030, IN AFARA DE FONDURILE EUROPENE si in afara de imprumuturile de la BEI / BERD / BM. Asta inseamna 6 MILIARDE DE EURO PE AN DE LA BUGET ! 6*10 = 60 MILIARDE + cele ca. 20 de UE (POIM + fondurile speciale acum cu ocazia corona fac cam 13 miliarde si + 7 miliarde imprumuturi) = in total 80 Miliarde in 2021-2030.

Si cu 80 de miliarde se pot finanta TOATE proiectele din lista de mai sus pana in 2030. De aia si vedem avantul de noi proiecte, si PiSi si CoBra si A8 si A7 complet si A0 si A13 si toate in acelasi timp. Asta e acum strategia lor.

In ce masura este sau nu fezabila, asta e alta discutie. Ei sustin ca este (si aparent chiar este, ca asa cum se dau 2% din PIB sa cumparam tancuri si avioane, putem sa dam 2% si sa facem autostrazi si cai ferate, de ce nu).

Deci, in strategia actuala, diferita de Masterplan, Brasov-Fagaras-Tg. Mures full autostrada pana in 2030.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

pbh

Nu pot decat sa citez un clasic in viata: "HA...HA...HA!

Dominik

Lucrările pe lotul Ungheni - Târgu Mureș au început cu doar o lună și jumătate în urmă dar antreprenorul a înregistrat deja un avans semnificativ de aproximativ 6%. Decopertarea stratului de pământ vegetal a fost aproape finalizată pe toată lungimea șantierului și se lucrează deja la umpluturi și terasamente pe mai multe tronsoane.



DRDP Brașov
You're in Steelers Country

voicul

Sa speram ca si continua (cam) la fel, ca multe inceputuri s-au vazut in forta, un exemplu fiind chiar pe lotul vecin facut de, ce sa vezi, tot Strabag.

alexV

@vancouver, pare wishful thinking sa credem ca se va face in viitorul previzibil A3 Tg Mures - Fagaras. Uite stadiul economiei tarii:

Cheltuielile cu salariile din sectorul public și pensiile au ajuns să reprezinte 96,3% din veniturile fiscale și contribuțiile sociale la buget în șapte luni din 2020, față de 81% la finele anului trecut, arată o analiză a BCR. Datele sunt înainte ca pensiile să fie majorate cu 14% din septembrie.


sursa

ivladbogdan

O certitudine exista insa: vor termina lotul.
In Romania ultimilor ani unde participa la licitatii si le mai si castiga niste firme de cacao, pana si lucrul asta a ajuns sa ne bucure. Trist, dar adevarat.
Oricum, pe relatia Targu-Mures->Cluj, lotul cel mai important - Astaldi - este, slava domnului, gata.
Sa faca cumva sa termine pana la final de 2021 (daca tot arata vointa in ultimele luni) cei de la Straco si eu ma declar multumit, chiar daca autostrada pana in "buricul targului" in Targu-Mures va fi gata doar prin 2023.
Pana una alta, stau si ma gandesc cate orase au autostrada care intra pana in oras. Nu stiu daca sunt 5 in total.

mike_85

Lotul Astaldi Iernut - Chețani exista un termen de deschidere? Se vorbea de 11 apoi 14 septembrie pe forum. Din ultimele filmări părea aproape gata si nodul si lotul.


alecu26

Acu vreo saptamana am trecut pe lângă Chetani si nu am vazut urma de parapeti....
Se misca ceva la fundațiile portalurilor mari.
Nu cred ca data de 11 e fezabila. Probabil de pe 14 incolo.
Drumurile noastre POATE;

horatiu.cosma

Cu siguranță deschiderea va fi cândva în următoarele 3 săptămâni  :D. Săptămâna viitoare sigur nu. Sunt toți ochii ațintiți acolo, deci vom afla toate detaliile în avans.

pentium10

Eu am o intrebare, la Nodul Iernut terasamentul care este in zona giratoriului improvizat, trebuie scos si fiecare strat refacuta?
Nu-mi amintesc sincer daca zona aia a fost atacata atunci, sau doar acum urmeaza. Daca va trebui facuta fundatia de la zero, si etapele tehnice va trebui sa asteptam.

Umbla vorba ca luni/marti probabil vor da drumul pe supratraversare.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures