News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 37 Guests are viewing this topic.


ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ludus

Multumim pentru filmare. Ludușenii vor scăpa în curând de traficul infernal.
T. Luduș

ciprebbe

Apropo de Luduseni, sunt doar 4.7km pana la nod Chetani, masurati ieri :). Cu un DN aproape gol Ludusul e la mai putin de 5 min de nod  si nu cred ca se pot plange ca nu au acces pe sudul orasului.
Lotul acesta face o economie de cel putin 12-14 min/ masina prin evitarea Iernutului si a Ludusului ( in special serpentinele DN-ului); e echivalentul A10 lot 2.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

carutasul

Totuși mi se pare că mai sunt multe de făcut, două săptămâni de lucru intens cel puțin ( parapeți, marcaje, ce mai e în afara autostrăzii). Teoretic Straco n-ar trebui să aibă probleme să termine, asfaltul merge repede iar restul nu e mare lucru, că lungimea e mică; cred că problema la ei ar fi mai degrabă de logistică, să le dea furnizorul materialele

udar

Multumim de filmare nu mai este mult si o sa ne bucuram de niste km in plus de A.
Mai in spate se discuta de o eventuala greseala de execute la pasajul de la Chetani cu stalpii pe exterior a se vedea ca si Astaldi a folosit aceeasi procedura in poza de mai jos captura din filmuletul de acum.



adiarc

Multumesc pt filmare...

N-ar strica sa accelereze....la meteo se arata ploi in zona de la sf sapt viitoare
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

voicul

Nu sunt cam multe sectiuni cu NJ pe mijloc?
Nu se poate gasi o metoda mai simpla decat cea cu NJ? Adica NJ se muta cu utilaj, un lant imediat se scoate.

ludus

#24803
Si astăzi se lucra intens pe lotul Astaldi. Progresul se observă acum de la o zi la alta. Eu zic ca in maxim doua săptămâni, cei doi km rămași de finalizat în totalitate, vor fi gata. La fel și parcarea.
T. Luduș

adiarc

^^ sa puna lant pe mijloc ( de ex la fel ca pe centura SB), ar fii o catastrofa d.p.d.v al siguranței rutiere...nu ar mai exista practic separarea sensurilor
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

TibiV

Cred ca NJ de pe mijloc nu sunt pentru accidente, sa ridici parapetele cateva ore pana isi termina treaba politia si medicii legisti...

Sunt pentru perioadele de refacere/reabilitare a caii de rulare.
Vezi lucrarile de pe A2, unde lucrarile de reasfaltare s-au facut fix intre intre astfel de zone cu NJ - iar daca si unde nu existau suficiente astfel de zone, in mod sigur le-au facut acum...

Sa ai zone cu "lantisoare" ca la cinema sau teatru, doar ca sa poti devia un sens pe celalat in caz de accident, ar fi o prostie.
Intreaba-ti sotia/iubita cat de rezistene sunt "lantisoarele"...

Quote from: voicul on August 30, 2020, 12:00:04 PM
Adica NJ se muta cu utilaj, un lant imediat se scoate.
Fix asta este problema...
Un lant se scoate imediat, chiar si de o masina care se incapataneaza (involuntar) sa intre pe contrasens, sau de un sofer care a ratat nodul de iesire si vrea sa intoarca (voluntar) ca nu mai are chef sa mearga inca 15-20 km pana la urmatorul nod.
Un NJ se scoate doar cu un utilaj - si vor fi destule in zona atunci cand te apuci de reasfaltarea unei sectiuni de autostrada...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Dominik

Hai ca daca se trage tare se poate deschide in 2 saptamani  :) multumim pt filmare baieti ! +1 pt efort  :cheers:
You're in Steelers Country

pentium10

#24807
Astaldi a proiectat zeci de podulete pe drumul de service, dar , lipseste podul:


Un exemplu bun:

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Cetatean

Fac pariu ca deschidere o sa fie cu cateva zile inainte de alegeri! PRietenii știu de ce.

TibiV

@pentium10,
asta mi-a sarit si mie in ochi, dar sunt prea obosit pentru captura - salvare - imgur - postare...

Alta "minune" sunt rigolele/santurile de scurgere mai vechi, care in curand pot fi incadrate ROSPA/ROSCI, la cata vegetatie (si probabil vietuitoare) au acumulat.... :D

Mama proștilor este mereu gravidă... :)