News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 37 Guests are viewing this topic.

raulbogdan23

Filmare A3 Cristian - Rasnov

https://www.facebook.com/MinisterulTransporturilor/videos/274495790422961/

Declaratii si stadiu proiect si altele (vedem la raportarea lunara ce zic, pana atunci o luam asa de umplutura ca maculatura duce multe)
Quote
La discuțiile purtate cu antreprenorul, cei doi oficiali au remarcat progresul fizic înregistrat în ultima perioadă. Astfel de la ultima vizită a ministrului Lucian Bode, de la începutul lunii aprilie, când stadiul fizic al lucrărilor era la 27,93%, în prezent, conform estimării realizate de către constructor, s-a atins un nivel de peste 50%. La acest progres al lucrărilor s-a ajuns printr-o mobilizare corespunzătoare a constructorului, în ultima săptămână fiind prezente pe șantier foarte multe utilaje și peste 200 de persoane.
https://www.facebook.com/MinisterulTransporturilor/posts/2773486692880202?__tn__=K-R

pasadia

Deci da, azi am pierdut 4 ore stand după Orban. Pierdut la modul serios, căci a îl ascultă pe el, Bode și ceilalți penelisti locali sau a-l asculta pe Cuc, Dancila și pesedisti locali e cam același lucru.

(PS: nu vă faceți griji, deși contribui financiar la organizația USR și consider că am convins un senator blue să își facă cont aici, nu am de gând să vă spun că ar fi mai bine cu USR la butoane. Ar însemna să mint!).

Revenind: declarațiile le-ați văzut.

Faza cu nodul Chetani mi-a spus-o și mie un DRDP-ist local. Citat "am poze de săptămâna trecută, au revenit la lucru". Oricum e inutil să discuți cu ei, sunt atât de convinși că totul e perfect încât merita premiul Nobel.

Evident, totul e in grafic, totul se face. In practic nici măcar ciotul asta nu cred că va fi gata (vezi doamne au avut probleme la podul peste Ghimbășel pentru că SGA a schimbat cota... și asta i-a întârziat, plus niste cabluri subterane, dar au rezolvat și totul e perfect după cum am spus).

A mai fost o faza simpatica, cea cu "Brașovul capitala". Evident nu pentru cazurile Covid căci alea se rezolva - va face primăria spital regional peste 10 ani. Serios, întrebat de situatia Covid in Brașov ei vorbesc despre un spital care nici macar nu are SF gata.

In rest: îmi e scârbă de presă (da, sper să citească și ei, nici o problema). Și îmi e scârbă de condiții - stam in șantier, în ploaie vânt și zgomot și înghițim orice gogoașă. De departe singurul "profesionist" văzut pe acolo era unul Tudor, ceva angajat la cancelaria guvernului, care era cunoscut de toți ziariștii și avea grija sa aranjeze microfoanele și pupitru. Cică omul a venit și anul trecut cu Dancila, deși e om valoros, păstrat de la o guvernare la alta. Îl vedeți în poza mai jos (urmarindu-l eu mia-am adus aminte de un personaj similar din Veep - va recomand serialul, e tare bun!)



pasadia

#23732
Să pun totuși și niște poze.

Observați in a doua poza că nu va exista contact între A3 Ploiesti - Brașov și A13 Sibiu - Brașov - Bacău.

.

MihaiD

@pasadia, și azi a băgat-o Orban pe aia cu ,,proiect lăsat de mine în 2008"? cam peste tot pe unde merge își aduce aminte că la fața locului e un proiect lăsat de el ,,încă din 2008", l-am auzit cu mai multe ocazii. Nu-mi imaginez cum poate să creadă că poate să-i ia pe toți de proști.

pasadia

Acum strict despre ciotul asta, care desigur va fi gata în Noiembrie 2020, cu nici nu mai știu câte luni mai repede decât termenul asumat de către acest antreprenor serios, evident român (se știe că dacă era străin nu mai lucra deloc).

Așadar vă prezint autostrada giratoriilor, cu 4 girații in 10 km de drum 2+2 cu separator median (autostrada + drum de legătură):


Ionut

Tocmai am raspuns ineptiilor debitate de orban mai devreme pentru Mediafax. Sper sa dea asa cum am zis.

pasadia

 

Sunt curios daca îmi poate cineva explică cum vor face nodul daca doresc sa continue autostrada spre nord (știu, v-am arătat mai devreme că pe harta nu mai apare nici o continuare).



pasadia

#23737
Singurele poze cu lucrări făcute (nu de alta, dar fata de.martie nu pot zice că am văzut mari diferențe) sunt la podul peste Ghimbășel (dacă căutați în urme găsiți poze din martie că sa vă faceți o idee cu privire la ritmul de lucru):



Aici în depărtare e delegația făcând poze de pus pe Facebook.






pasadia

#23739
^ A zis-o Orban pe aia cu "când eram eu flăcău, adică ministru al transporturilor în 2008", cu referire la 2 proiecte:

- aeroportul Brașov
- CoBra (lăsase el pregatita licitația pentru unul dintre PPP-uri).

Și a mai fost o faza distractiva cu ziariștii locali. Bode la un moment dat zice de finalizarea autostrăzii Brașov - Borș, se corectează apoi menționând Biharia - Borș, și apoi a început placa cu toate loturile între Tg. Mureș și Brașov.

Ziariștii locali se apucă apoi să îl întrebe de restul autostrăzii, Bode se face că nu înțelege și reia povestea cu Nadaselu, Zimbor și Chetani (de parcă știau brașovenii ce localități sunt astea), și până la urmă nu au înțeles nici unii nimic. Îmi venea să le urlu pe acolo că NU mai exista continuare între Târgu Mureș și Brașov, dar care ar fi fost rostul?

PS: am pus pozele de pe tapatalk. Dacă le vreți la rezoluție mai buna le pun de pe uploaderul nostru, doar să spuneți care. ;)

GrmmrNzi

Există motive obiective pentru "cocoașa" A13 de la sud de aeroport, în loc de e.g. mai direct prin nord, cu prelungire A3 la vest de aeroport și nod acolo unde se pare că e teren liber?

Întreb serios, nu cunosc zona decât din Gugăl Maps (deci mă pot angaja la DIWI sau Search, dar asta e altă poveste).

pasadia

Nu.

Dar nici nu cred că va arata vreodată așa. Pur și simplu nu exista SF și carioca aia e doar o linie închipuită fara rost.

Dagda

^ A avut emotii cel ce a desenat autostrada si i-a tremurat mana

Deutschländer

Ce pot sa zic, imi place idea de sens giratoriu in fiecare capat. Dupa au terminat A1 in vestul Sibiului, nu mai prea am vazut masini zburand.  :popcorn:

dr4qul4

Eu observ ca "a dat comanda" sa se intepe in A1 la Vestem, nu la Boita. Sper sa comande si "fara capra" la focsani.
Eu nu am probleme cu bucla de la aeroport. Macar avantajeaza conexiunea cu A3. Insa care ar fi rostul sa mai coboare spre Sacele si mai apoi sa urce spre Sf Gheorghe, in loc sa mearga direct?

PS. Stiu ca sunt doar carioci, dar poate vede cineva harta si are o revelatie.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024