News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 32 Guests are viewing this topic.

pentium10

nu merge ca necesita exproprieri si proiect schimbat
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

survola

Vezi că am modificat puțin postarea.   :D

ciachi

Nodul Chetani ar trebui incredintat celor de la Astaldi ca tot au oamenii si utilajele acolo. Iar daca termina nodul odata cu lotul pe care se pregatesc sa-l finalizeze, atunci ar trebui premiati cu restul lotului STRACO, ar fi cel mai rapid mod de a termina acest lot. Da API are un cuvant de spus si ii poate determina pe cei din CNAIR sa rezilieze cu STRACO contractul "ieri".......API a facut minuni cu nodul HOLDEA asa ca poate reusi si aici.

carutasul

poate nodul l-ar putea face direct prin contract între ei doi ( Astaldi și Straco)? La restul lotului probabil că e complicat că nu știu cum ies cu banii, dar bănuiesc că la nod nu ar fi așa de mare diferență între oferta Straco și cât i-ar costa pe Astaldi, că tot au mașinile acolo.

horatiu.cosma

Totuși, (sper) că nu trăim în Africa Sub-sahariana, nu putem "încredința" și "premia" constructori cu loturi de autostradă după bunul plac, există până la urmă niste legi.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

nctind

Rasnov - Cristian

Se lucreaza pana seara tarziu, inclusiv in weekenduri. Avanseaza rapid pe drumul de legatura.

(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

Azi se asfalteaza aproape de soseaua vulcanului.


SergiuSerj

#22837
Un video Iernut-Chetani de la CNAIR

Sursa Facebook: https://www.facebook.com/drdpbv/videos/209451603808252/

Sunt foarte interesante comentarile lasate pe facebook de CNAIR  :lies:

ovideatza

@API
Cred ca ar fi util in postarea de pe youtube la descrierea video sa puneti un link catre Harta proiectelor cu localizarea filmarii.
Nu stiu daca primul cadru dupa sigla API ar putea fi tot asa o harta relativa a zonei filmate, asta cred ca ar fi mai complicat.

jaston

#22839
Referitor la nodul Chetani...

Ionut

^ Sa le dam noi un imbold, zic. Din pacate nu se mai poate asa pentru ca riscam sa avem un nou muzeu... Distribuiti va rog, poate asa are impact mai mare. Nu stiu cat o sa preia presa zilele astea... dar na, vedem.

API pe Facebook

ANUL ȘI MUZEUL DE AUTOSTRADĂ!

Se avansează în ritm alert pe cei 17,9 km dintre Iernut și Chețani ai Autostrăzii Transilvania, unde asocierea Astaldi-Max Boegl a ajuns la stadiul fizic de aproximativ 90%. Estimăm că, în condiții normale, șantierul va fi gata în luna iulie, dar riscă să nu fie inaugurat!

Puteți vedea două filmări din dronă de ieri de la Chețani/Luduș: [...] și Iernut: [...].

Din păcate, pe segmentul vecin (15, 7km între Chețani și Câmpia Turzii), lucrările sunt înghețate! Cauzele: neasumarea din partea CNAIR a unor cheltuieli suplimentare apărute în execuție și situația financiară foarte precară a constructorului Straco aflat în insolvență.

Prin urmare, în câteva luni, sectorul Iernut-Chețani are ȘANSE MARI să devină un NOU MUZEU de autostradă pentru că nodul rutier Chețani este pe tronsonul celor de la Straco.

Solicităm responsabililor din Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere SĂ REZILIEZE DE URGENȚĂ contractul cu Straco, să preia și să finalizeze în regie proprie în această vară nodul Chețani (cel puțin două bretele aferente conexiunii A3-DN15) pentru ca șoferii să poată circula pe noua autostradă, să facă rapid expertiza și apoi să lanseze licitația lucrărilor rămase până la Câmpia Turzii.

jaston

#22841
Intreb si eu. Ce-ar fi daca, din proprie initiativa si nesilit de nimeni,  Straco ar face macar cele doua bretele?

Ionut

În momentul de față nu pare ca vor. Plus că nu cred ca pot, chiar dacă vor. Au vrut, au putut, dar s-a schimbat situatia... asa ca sansele sa isi revina sunt foarte mici.

rota

#22843
Antreprenorul dă dovadă în continuare de o mobilizare foarte bună pe Loltul Râșnov - Cristian, parte a Autostrazii Comarnic - Brașov. În perioada imediat următoare vor fi așternute straturile de bază de asfalt pe porțini extinse și se avansează foarte bine atât la umpluturile de pe drumul de legătură cât și la pasajul de peste DN73A.  Video
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

voicul

Vad ca pe harta proiectelor e trecut 2020 ca termen de finalizare (probabil conform contractului), dar e vreo sansa pentru asta?