News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 34 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

A3 la granita... vazut de sus... de foarte de sus...
:)


Ionut

Teaser. Am filmat acum câteva minute Rasnov-Cristian. Se lucrează și sunt plăcut surprins de avansul Alpenside într-o lună de lucrări. Filmarea pe dupa-amiază. API face un tur de forță zilele astea. :)

ladposta

Mersi @danutzu_1069. Din poza pare ca nici Selina nu stie unde va fi parcarea de scurta durata :-( Avem ceva informatii din zona, cum decurg aprobarile? parca nu este inca AC, inca nu e clar unde va fi parcarea pe teritoriul romanesc si implicit nici conexiunea cu drumul de legatura cu centura Oradea.

Stie cineva unde se pot obtine ceva informatii mai concrete?

danutzu_1069

Asta s-a mai discutat... Cea mai apropiata de granita este aia finala...

ladposta

Mersi. Stiu ca s-a discutat. Dar nu stiam ce s-a aprobat.

NGC

"Proiectare si executie Autostrada Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Subsectiunea 3A2: Nadaselu - Mihaiesti (km 8+700-km 25+500) si Subsectiunea 3B1: Mihaiesti - Zimbor (km 0+000 - km 13+260)

Noul termen pentru depunerea ofertelor este 10.07.2019.


"Proiectare si executie Autostrada Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea Sectiunea 3B: Mihaiesti - Suplacu de Barcau, Subsectiunea 3B2: Zimbor - Poarta Salajului (km 13+260 - km 25+500)"

Noul termen pentru depunerea ofertelor este 08.07.2019.


"Proiectare si executie Autostrada Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Sectiunea 3B: Mihaiesti - Suplacu de Barcau, Subsectiunea 3B5: Nusfalau - Suplacu de Barcau (km 66+500 - km 80+054.044)"

Noul termen pentru depunerea ofertelor este 09.07.2019.

alexV

^
Tunelul Meses va fi licitat ca proiect separat. Naiba stie cand.

Ar mai lipsi doua loturi de scos la licitatie ca sa intregeaasca A3, anume Poarta Salajului - Tunel, si Tunel - Nusfalau. Daca are cineva informatii, please share.

vladb

#20797
^
Judecand dupa dimensiunea fiecarui lot, eu cred ca lotul Tunel - Nusfalau va fi spart in 2. Sunt totusi vreo 30+ km. Nu cred ca vor repeta greseala (cel putin asa sper eu) dupa ce au patit-o cu Aktor. Cred ca va fi un lot pana in zona comunei Crasna si altul de acolo la Nusfalau.

realfanady

#20798
De la Poarta Salajului pana la Zalau (tronsonul cu tunel) ar mai fi foarte important de realizat, realizand o centura ocolitoare astfel pentru Zalau. Zalau - Nusfalau la o adica putem amana putin, drumul e bun, traficul relativ scazut, evident pana apare A3 inainte si dupa, ca dupa aia va fi infern. Ma refer la o amanare de "hai sa facem restu' si lasam Zalau - Nusfalau la sfarsit".

horatiu.cosma

^
E în licitație proiectare și execuție pentru centura Zalău. Oricum, lotul cu tunelul Meseș e cel mai greu și va fi cel mai de durată, deci cel mai probabil se va deschide ultimul.

realfanady

Da Horatiu, asa este, DAR ... centura aia ce este in licitatie nu se compara cu A, ai avea nod la Aghires si ar fi altceva SI stiu ca este cel mai complicat dar e foarte necesar/util. Sa scapam odata de mentalitatea asta, ca "e greu, lasam la urma". Trebuie sa ne uitam ce este mai urgent. Daca facem o comparatie cu A1 de exemplu, sunt curios cati soferi ar prefera sa nu avem asa de multi km din Sibiu - Nadlac, dar sa avem deja gata A1 pe Valea Oltului ... ma rog e alta poveste, dar si acolo s-a aplicat regula asta "e greu, lasam la urma". In continuare avem frica asta de tuneluri, si de ce? ca exista fuga de responsabilitate, frica de a asuma lucruri ... (ma refer la MT si CNAIR, evident).

horatiu.cosma

Una este sa lasi intentionat la urma, alta e sa recunosti un lucru faptic: tunelul ala va fi gata ultimul, ca va dura cel mai mult tehnic. Stiu si eu ca e cel mai important, la fel ca orice trecere montana lasata de izbeliste, pentru ca frica de tuneluri.

Ionut

PREMIERA! Inca una! :) A3 Rasnov-Cristian, azi. Suntem primii cu drona pe tot traseul (pe care se lucreaza). Enjoy! N-ar strica si niste contributii (donatii) in conturile API. Multumim!


Allex

Foarte buna miscarea, sa o tina tot asa.

Autostrada montana, intr-adevar... :|

Multumim pentru filmare  :cheers: :cheers:
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

voicul

Ce vor face in capatul unde se termina filmarea: nod sau giratoriu? (aici pare doar nod).

Chiar se misca bine. Cuc o sa zica ca anul asta e gata!  :lol: