News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 43 Guests are viewing this topic.

voicul

Când ar putea fi dată în folosinţă prima autostradă urbană din România

Ultima secţiune din Autostrada Bucureşti – Ploieşti, respectiv porţiunea de la intrarea în Capitală cunoscută ca Autostrada Urbană, va fi recepţionată săptămâna aceasta, până pe 15 decembrie cel târziu, a spus pentru ECONOMICA.NET Eduard Hanganu, preşedintele Consitrans, consultantul proiectului.

"Mai sunt câteva lucrări de făcut. Trebuie măturată, aplicate marcaje. Pe 15 decembrie cel târziu va avea loc recepţia", a menţionat Eduard Hanganu, preşedintele firmei care a supervizat lucrările pe şantierul la intrarea în Capitală.

Potrivit acestuia, reprezentanţii Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) au efectuat vineri şi sâmbătă inspecţia tehnică preliminară a lucrărilor.

Ministrul Transporturilor, Lucian Şova, a declarat săpătămâna trecută că Autostrada Urbană ar putea fi inaugurată între 7 -10 decembrie.

Anterior, cu ocazia vizitei din 26 noiembrie de pe şantierul autostrăzii A3, la intrarea în Bucureşti (intersecția cu Şoseaua Petricani), şeful Transporturilor declara că este nemuţumit de ritmul în care lucra constructorul.

"Am venit să evaluez, dacă va fi respectat termenul de 1 Decembrie. Sunt extrem de nemulțumit de modul în care antreprenorul îşi îndeplineşte obligațiile. Voi lua cele mai severe măsuri împotriva acestui constructor. Lucrările au întârziat din cauza lenei şi a slabei mobilizări, pentru că, de 5 luni, nu mai are nicio barieră administrativă. Vreau ca înainte de sărbătoarea națională să deschidem traficul pe acest segment", a declarat atunci ministrul Transporturilor, Lucian Şova.

Mai gasiti niste date generale despre istoria proiectului:
http://www.economica.net/autostrada-urbana-se-inaugureaza-saptamana-aceasta-mai-trebuie-maturata-si-aplicate-marcaje_162266.html

paulmare

Da, unde sunt parapetii pusi, sunt si catadioptrii, duminica seara mai aveau inca de pus parapeti, de facut insulele cu pamant vegetal de la intrarile in giratoriu unde lipseau bordurile, mai turnau pentru semnele de circulatie cred, Vesta monta semne, mai era la strada cumpenei de lucru, mai era de lucru la o bretea dinspre voluntari spre centura, ii apucasera harnicia pe inuneric duminica seara la 17 ca lucrau 
La rosturi daca reuseste cineva sa se urce - ar trebui vazut daca nu sunt deja, macar daca este rostul pregatit si adus la nivel pentru ancorele chimice, atunci le-ar mai trebui doar o zi uscata 

Ionut

Ce promitea Sova pentru Iernut-Ungheni? "11-12 decembrie"? Pai azi e 10. Maine e 11. Nu se va deschide. Sau nu stiu eu? :)

tom_sawyer

#18993
^ Acelasi lucru l-a promis si Neaga azi in emisiune, a zis "maine si poimaine" (min. 12:35, video in parcare)

Si la intrarea in Bucuresti, vineri darea in trafic (min. 10)

Ionut

Miercuri seara cel mai devreme. Maine e exclus. Mai vedem. Cu astia nu mai stii nimic.

Horațiu 87

Astăzi comisia de precepție a fost în vizită pe Autostrada Urbană A3.

În așteptarea recepției finale de vineri, când sperăm să putem circula, am realizat un reportaj foto-video.

Pentru început, câteva imagini de la sol. Mobilizarea constructorului Aktor este cea mai mare de până acum, din ce am observat noi, încât nici nu mai ține cont de noroiul pe care îl lasă pe asfalt, în graba sa de a finaliza lucrările până vineri ca să se poată circula pe această autostradă urbană.

Revenim în curând și cu imagini din dronă















ASCORO pe Facebook

panda_no 5

Semafoarele de la intersectia A3 cu Petricani inca nu exista.
Sunt doar stilpii pe care urmeaza sa fie montati

voicul

Alea se rezolva intr-o zi, daca sta cineva chiar sa faca actiunea de rezolvat.

Oricum cred ca nu au nici o jena sa deschida fara ele.

roadrunner

in dimineata asta erau deja instalate cele care sunt la inaltimea de 2 m
Ar mai fi cele cocotate la 5-6 m sau cat sunt, pentru petricani si autostrada

Hef

Pe google maps nu are nume acea strada. E strada ce trece pe langa stadion.

pentium10

filmare A3 din Bucuresti ASCORO 10 decembrie 2018

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Ionut

Azi si maine receptie la Geiger si Strabag, deci maine pe dupa-amiaza/seara sunt sanse sa se deschida. Sa vedem daca nu cumva apar surprize, n-ar fi prima data. :)


Ionut

API pe Facebook

Conform informațiilor noastre, dublate de promisiunile și declarațiile oficiale din ultimele zile, astăzi și mâine comisiile de recepție vor fi prezente pe cele două loturi de 13,7 km între Iernut, Ogra și Aeroport Târgu Mureș, construite de Geiger, respectiv Strabag.

Dacă nu apar modificări sau surprize, probabil că mâine se va deschide traficul. Nimic nu este sigur 100%, așa că vă invităm pe forum să fiți la curent cu toate noutățile în timp real.

Se pare că Poliția Rutieră și autoritățile implicate sunt/vor fi de acord cu soluția giratoriului temporar executat fix în capătul autostrăzii, pe aliniament, la câțiva pași de trecerea (cu barieră) la nivel cu calea ferată. În capturile atașate (din 03.12.2018) puteți vedea zona nodului rutier Iernut și configurația provizorie a conexiunii A3-DN14A.

Solicităm tuturor șoferilor să circule cu prudență și să respecte limitele de viteză impuse. Cerem responsabililor din Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere să se îngrijească de întreținerea semnalizării și de aderența corespunzătoare a asfaltului (deszăpezire, materiale antiderapante), astfel încât riscul de accidente (generat de cozile de vehicule care așteaptă la barieră) să fie menținut la un nivel cât mai scăzut!

g.chris

Confirm !
La orele 13:00 s-au prezentat pentru "receptie".
CC mapping - Orto - DSM - Geophoto - Point Cloud
www.ccmapping.ro