News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 40 Guests are viewing this topic.

marinul

Eu zic ca Selina poate. Pana acum si-au dus cam toate contractele pana la capat si fara probleme din cate stiu eu. Intradevar lucrari mici dar executate bine. Problemele pot aparea daca patronul isi ia cu executare. Dar intai sa vedem contractele semnate si pe urma mai putem discuta

cristi767

#18271
Nu neapărat. Că nu e ca și cum l-ar surprinde decizia foarte tare. Deci sigur își poate lăsa afacerea în siguranță cât ar avea de executat. Cu lichiditățile să nu fie vreo problemă, eventual (nu știu ce sechestru are sau cât ar putea avea de restituit), dar teoretic nu ar trebui să aibă treabă una cu alta, plus că executarea propriu-zisă poate dura destul (uite la Voiculescu).

Ionut

Un mic preview.

Strabag, Aeroport Targu Mures-Ogra. Sambata (ieri).





















Powered by API/PUM imgur uploader

Ionut

Geiger, Ogra-Iernut. Sambata (ieri). Lucrari 100%...















Powered by API/PUM imgur uploader

Ionut

Astaldi, nod Iernut. Sambata (ieri).















Powered by API/PUM imgur uploader

Ionut

Atat in seara asta. Maine primiti filmulete. :) Noapte buna.

Strabag: se lucra.
Geiger: e gata.
Iernut: se lucra.

voicul

Nu sunt expert, dar eu nu vad sanse de terminat nodul de la Iernut in 2018.
Chiar mi-ar face mare placere sa ma insel.

Ionut

Pai nodul Iernut nu va fi gata in 2018. Clar. Asta era clar dintotdeauna. Niciodata nu a fost vorba ca nodul sa fie gata. Era doar povestea cu bretelele de acces (fara pasajul DN14A peste calea ferata). Dar si asta a picat. Acum se merge doar pe giratoriul din DN14A din capatul autostrazii. Dar sa vedem daca si asta va fi posibil (nu musai tehnic, mai mult ca siguranta circulatiei - trebuie sa vrea Politia). A fost deja deschisa discutia asta acum ceva vreme. O mai reluam, ca nu s-a inteles probabil.

miahi


hadrian

Am fost azi dimineata blocat vreo 25min pe langa podul de la Popasului.Basculantele roiau pe acolo.
Ce m-a amuzat,un excavator si o basculanta se faceau ca munceau. Excavatorul mai lua o cupa de pamant si o punea pe margine,mai statea 2 minute,mai dadea inapoi si tasa cu ,cupa pamantul pus pe margine,mai se ducea si lua o cupa,mai statea 2 minute.
Asa...in dorul lelii.

marinul

http://www.bihon.ro/beniamin-rus-despre-autostrada-nu-avem-emotii/2122227

Un articol care nu zice prea multe, ce e mai interesant :

"SC East Water Drillings SRL din București este compania responsabilă cu proiectarea, asociată cu Selina – Trameco. ,,Noi, Selina Grup, avem 70% din lucrare", ne-a transmis Beniamin Rus, asociat și cu Vahostav A.S., unul dintre cei mai mari constructori din Slovacia, țară aflată în plin elan de construcție a autostrăzilor.

Selina Trameco are în portofoliu lucrări precum Centura Oradea, drumul expres, drumul nou dintre Marghita și Tășnad (Satu Mare), având în responsabilitate și întreținerea anuală a drumurilor din Oradea."

Defapt Marghita-Tasnad nu e drum nou, este un dj reabilitat :)

Ionut

Este bine ca el nu are emotii. Ca noi avem. O sa mai vorbim noi cand o sa se loveasca de birocratie si de problemele tehnice. Mai vedem atunci daca o sa apara emotiile.

Ionut

Ungheni-Ogra tur-retur, sambata si duminica. Uzura in mare, mare parte, mai sunt zone mai in urma. Dar din ce vad eu este fezabil sa fie gata anul asta (finalizare substantiala lucrari). Urmeaza si Geiger si Iernut, azi pe seara sau maine. Enjoy!

Multumiri teoneo, meritul este al lui! :cheers:



PS: Multumiri celor de la STRABAG pentru acces!

teoneo

Lot 2 Strabag (A3_1C-3).
Poze din 13.10 de la capătul lotului dinspre Târgu-Mureș.
De aici până la mult dorita A8 ar mai fi 4 km!



















PS. Multumesc Ionuț pentru prelucarea video. M-ai scutit de ceva timp.

NGC

Quote from: realfanady on October 13, 2018, 10:51:46 PM
Bihon.ro trateaza subiectul construirii Bors-Marghita ca si cum ar fi sigur, ca Trameco face ... sa inteleg ca nu au fost contestatii oare?

Da, da, si marmota ...

S-a contestat, dupa cum era de asteptat. Deocamdata postalionul a adus contestatia de la STRABAG pentru lotul 2.

Quote from: Ionut on October 14, 2018, 06:48:46 PM
M-as mira sa nu depuna nimeni contestatii la Suplacu-Bors... mai ales la lotul 3 (cel mic de la granita).

Mai aveti putina rabdare.