News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 35 Guests are viewing this topic.

Ionut

Se baga si MT in seama pe Facebook cu o filmare de la Gilau. Cred ca e mai veche filmarea decat cea facuta de Alex. Si nu se compara, sunt convins, chiar inainte sa vad filmarea lui Alex. :)

paulmare

Va disparea intr-o noapte, armatura va ajunge la "fer", apoi molozul il poate strange cnair

ciprebbe

#17912
Hai sa inchidem subiectul cu grinda aia.
Beneficiarul (CNAIR) a fost foarte clar si a dispus catre TS sa depoziteze grinda fix acolo. TS-s-a conformat si cu ajutorul celor de la Deme au executat ordinul. La cum e intretinerea Cnair in maxim 2 ani de zile o sa fie buruiana mai mare ca si grinda si o sa uitam toti de ea.
Daca aveau de gand sa faca ceva cu ea o puteau depozita langa CIC ( au loc berechet) dar e clar ca nu ii mai intereseaza subiectul. Deja miscare/deplasarea ei de acolo costa mult :)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

johnny348

#17913
Quote from: TibiV on September 23, 2018, 09:45:52 PM
^
Nu este o "culee decalata".
Este o pila care pe o parte va avea grinzi metalice, pe cealalta va avea grinzi normale, din beton...


Multumesc pt raspuns. Si lui teoneo pt completare.

alexandruduma

#17914
Viaduct Gilau - Drona:



Viaduct Gilau - Camera bord:



Gilau - Nadaselu - Camera bord:


GrmmrNzi

#17915
Frumos!

Nu pot să nu mă gândesc că șantierul ăsta a mers strună și din cauza faptului că n-au fost probleme neprevăzute (alături desigur de mobilizarea exemplară a constructorului și de amploarea redusă a proiectului). Ceea ce arată că dacă se vrea cu adevărat se poate face o documentație "beton" cu care se optimizează durata execuției. Mă rog "se vrea cu adevărat" înseamnă, probabil, faptul că Horațiu / Cătălin au tot stat cu gura pe ei în 2016 (@ambii: mă înșel, cumva? :))

PS: mă miră totuși, faptul că nu li s-a cerut să vină cu panouri fonoabsorbante până în pod.

TibiV

"Documentatia beton" a fost facuta de Bechtel acum muuuulti ani...
La fel si grinzile.

Singurul merit al CNAIR este ca nu le-au stat in cale.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GrmmrNzi

^
Au trebuit să actualizeze ceva, de-aia s-au câcâit atât de mult cu licitația.

Și o întrebare pentru cunoscători: proiectul e de la Bechtel, sau datează din perioada când "li se luase" proiectarea și se făcea in-house?

horatiu.cosma

^
Documentația Bechtel (Iptana) era cu lansator de grinzi, fără iluminat, nu lua în considerare materialele de la Săvădisla, nu conținea contractul cu Hidroelectrica etc.

pbh

Cele doua gherete de pe mijloc, in cele doua capete ale podului, pentru ce sunt?

Ionut

Gheretele alea albe de pe mijloc, din capetele podului, sunt posturi de paznic. :) Nimic deosebit. Vor zbura de acolo în câteva zile.

Acum observ cât de subtiri sunt corpurile de iluminat LED. Mișto. Și legat de probleme neprevăzute. Nici vorbă de așa ceva, au fost probleme dar se pare că de data asta Tirrena și CNAIR au putut lucra împreună, nu împotriva.

Progresul financiar e pe la 20%... fizic e 100% în câteva zile. Tirrena a ȘTIUT și a VRUT să facă slalom printre jaloanele birocratice, iar CNAIR nu a mai pus piedici și n-a mai băgat strâmbe... iar rezultatul, din ce se aude, este chiar o mica economie de câteva sute de mii de euro din bugetul proiectului... cand se vrea, se poate...

Ionut

#17921
Vedeți mai sus mesajul lui Alex. A pus și celelalte filmări. Mulțumim! Arată bine muzeul.

Later edit: interesant ca avem limita la 100 km/h până la Nădășelu.
Alta observație: la pădure în debleu (min 2:50 aproximativ) este un dâmb nasol. :(

voicul

Nu chiar. E o sectiun de vreo 200 de m fara limita de 100.
Intradevar curbe si urcare, dar 100 ... cam putin.

prd.marius

#17923
Quote from: Ionut on September 24, 2018, 08:27:25 PM
Alta observație: la pădure în debleu (min 2:50 aproximativ) este un dâmb nasol. :(

Si asta fara trafic :(, trist.

Legat de limita de 100kmh, si mie mi se pare cam putin pentru asa de mare distanta.
Dar "better safe than sorry".

Iceman

In zonele unde sunt viaductele sau pus limitari de viteza la 100km/ora....5-6 viaducte ...Lotul fiind scurt ai impresia ca mergi doar cu 100km permanent.. :)
Viaductul de la Acilu nu are limitare de viteza?