News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 35 Guests are viewing this topic.

voicul

Vestea si mai buna despre A3 e ca deja s-au anuntat taxele pe Comarnic-Brasov.
Nici un termen cand vor incepe SF-urile sau alte chestii SF: gen constructie/terminare.

Important e sa platim nu sa avem  >:(

Ionut

Cica s-ar fi anuntat ca maine se restrictioneaza circulatia pe Petricani pentru racordarea A3. :o

danutzu_1069

Ha, a inceput sezonul restructiilor de circulatie.... Probabil se inchide banda 1 pentru a face racord la nivel de terasament... si apoi asfalt...
Era sa zic si ca ar fi bine sa dea in trafic de la Petricani la giratoriu Gherghitei... Dar drumul ala pana in Fundeni nu face fata la trafic mare... Si mai este si beleaua aia de semafor care tine puțin , foarte putin....

panda_no 5

Quote from: Ionut on September 11, 2018, 07:53:53 PM
Cica s-ar fi anuntat ca maine se restrictioneaza circulatia pe Petricani pentru racordarea A3. :o

Nu prea imi vine sa cred zvonul.
Astazi am trecut de 3 ori pe Petricani si toata ziua s-au chinuit sa monteze un gard fix pe granita dintre viitorul terasament al A3 si Petricani.
Poate ca au montat gardul de plasa metalica ca sa poata lucra linistiti pina in banda 1 de pe sos Petricabi fara sa se teama ca sar piatre de terasament in sosea

florin74

https://adevarul.ro/news/bucuresti/haos-zona-nord-capitalei-incepe-racordarea-autostrazii-urbane-bucuresti-ploiesti-Soseaua-petricani-vor-dura-restrictiile-1_5b97ba15df52022f7554e6d5/index.html

"În conformitate cu avizul Comisiei Tehnice de Circulaţie din cadrul Primăriei Municipiului Bucureşti şi avizul Brigăzii Rutiere, începând cu data de 12 septembrie a.c., ora 10.00, se va restricţiona traficul rutier pe Şos. Petricani, banda I de circulaţie, aproximativ 300 de metri, sensul de mers Bd. Lacul Tei către Pipera, în zona racordării Autostrăzii Bucureşti – Braşov, secţiunea Bucureşti – Ploieşti (intersecţia cu Str. Fabrica de Glucoză)", se arată întru-un comunicat al Brigăzii Rutiere.


panda_no 5

Atunci de ce s-au chinuit astazi sa monteze gardul O:-)Ei inca nu aflasera? :lol:
E montat la cota terasamentului A3 asa cum este astazi, adica mult mai jos decat nivelul sos Petricani.
Il ingroapa pe jumatate in terasament?

TibiV

Poate doar "l-au intins", si maine la ora 10.00 il "muta" pe marcajul dintre banda 1 si banda 2.... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

Quote from: Ionut on September 09, 2018, 09:31:11 AM
Din pacate (sau din fericire?) s-au rezolvat (prin transferuri de pe alte proiecte) problemele cu finantarea si acum, din ce informatii avem noi, mingea este in terenul Aktor care trebuie sa se mobilizeze si sa termine in 3 luni de zile rusinea asta de ciot. [...] acum NU mai au scuze nici pe A3 (au avut, da, corect, si am zis asta).

Referitor la scuze, eu zic sa mai caute Domnu' Sova prin sertare dupa AC. ;)

Quote from: NGC on July 31, 2018, 09:56:06 PM
API

Quote
Pe Autostrada A3 la intrarea în București [...] sunt stâlpi de curent pe aliniamentul drumului care blochează lucrările.

MT

Quote
Reiterăm că pentru contractele aflate în derulare în faza de execuție, pentru care există autorizație de construire, în prezent nu mai există nicio barieră administrativă.

[...]

Autostrada A3 la intrarea în București – de asemenea, nu există nicio barieră birocratică. Terenul pentru noul amplasament al stâlpului respectiv a fost expropriat. Este obligația constructorului să reloce stâlpul electric menționat. Are inclusiv aprobare de la Enel.

Pacaleala ieftina! Ia sa vedem ce avem noi aici. ;)

HG 289 / 03.05.2018 -> HG "privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul suplimentar, necesare pentru relocarea utilităților, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional ,,Construcţia autostrăzii Bucureşti-Braşov, tronsonul Bucureşti-Ploieşti""

Este vorba despre exproprieri suplimentare pentru construirea a doua bazine de retentie.

HG 301 / 03.05.2018 -> HG "privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul suplimentar, necesare pentru relocarea utilităţilor, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional ,,Construcţia autostrăzii Bucureşti-Braşov, tronsonul Bucureşti-Ploieşti""

Este vorba despre exproprieri suplimentare pentru relocarea a doi stalpi LEA.

Ne ziceti si noua numarul de autorizatie de construire pentru lucrarile pentru care terenul a fost expropriat suplimentar prin fiecare dintre aceste HG?
Cum, cum, cum? Nu exista AC? :o Pai nu era vorba ca "nu există nicio barieră birocratică"? ???

voicul

Quote from: panda_no 5 on September 11, 2018, 09:39:31 PM
Atunci de ce s-au chinuit astazi sa monteze gardul O:-)

Pai daca il monteaza 1 zi si il demonteaza 1 zi ... uite salariu pe 2 zile!

La Gilau ce se mai aude?

mihaihedes

Dau cu bidineaua pe la Gilău. Nu ar fi mare lucru pe weekend să-i găsească alexandruduma cu ceva linii trasate.

nyros

#17710
Quote from: voicul on September 11, 2018, 10:08:48 PM
...
La Gilau ce se mai aude?

Am gasit filmele astea de acum 3 zile:










ciprebbe

Ordinul e sa se deschida luna aceasta la Gilau.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

paulmare

Ngc bazinele de retentie sunt deja, unul se vede pe partea opusa cartierului domus, e pietruit deja, nu e racordat la canalizare si lipsesc separatoarele de ulei si restul maruntisurilor
La fel si la stalpi - lucreaza la linie
Daca ar mai avea niste oameni ar putea face toate maruntisurile astea pana la finalul anului - asa pauza nu cred ca reusesc sa termine

GDPR

^^Mai au o multime de maruntisuri. Pe regulamentul actual de receptie nu cred ca reusesc sa deschida luna asta.

Ionut

Se pare ca se apuca de intersectie la Petricani. Au fost cei de la Realitatea pe teren. Cred ca o sau si un sincron pentru ei mai incolo.