News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 37 Guests are viewing this topic.

Ionut

A3 astazi, Bucuresti.



Din pacate nu e cea mai buna filmare, dar va faceti o idee. Au avansat peste asteptarile mele de la ultima filmare (acum o luna). Sunt sanse reale acum pentru a finaliza in acest an. Sper doar sa ajunga banii...

Tavi

#17461
Da, multumim Ionut:cheers:
Arata bine si la utilitati la Petricani si la pod Saulei aporape gata hidro si armarea+betonarea la viaduct peste CF si la LEA se misca.. Nu-i rau! :)
Rampa nord la viaduct CF parca scartaie ... sau nu e unghiul cel mai bun? La asta e si cam greu sa vezi de sus progresul daca este progres. De la sol se pot numara usor biscuitii :)

voicul

E bine. 1 decembrie (deschidere) este realizabil!
Mai ploua, mai lipsa bani, mai invetenteaza un cablu, mai procese verbale, becuri cu sodiu si nu led - si uite cum au trecut 3 luni.

Filmarea e buna, mai putin cand e cu soarele in fata (de parca iese la cineva bine, cand e o situatie ca asta). Pe de alta parte ai facut lucru excelent in aceasta situatie: ai intors drona!  :)

Ionut

API pe Facebook

Astăzi am filmat din aer șantierul Autostrăzii A3 București-Ploiești, sectorul de 3,3 km dintre Str. Petricani și Str. Popasului. Deși oficialii din CNAIR și MT dau ca sigură deschiderea circulației pe acest tronson de autostradă până la sfârșitul anului 2018, noi suntem în continuare extrem de rezervați.

Operațiunile de relocare a utilităților nu sunt gata, executându-se în prezent săpături pentru diverse conducte la km 0 (intersecția A3 cu Str. Petricani). În apropierea rampei de sud a pasajului peste Str. Popasului trebuie mutați cei doi stâlpi electrici despre care am tot vorbit.

Per total, progresul este acceptabil în comparație cu ultima noastră vizită din 26 iulie, însă ritmul poate fi îmbunătățit substanțial, în special la pasajul peste calea ferată unde, la deschiderea centrală, lucrările la placa de suprabetonare nu au început.

Există șanse teoretice pentru finalizarea tronsonului și inaugurarea sa în acest an, dar constructorul trebuie să tureze motoarele în aceste ultime luni, mai ales la relocările de utilități și la toate operațiunile de pe drumul critic.

În plus, Ministerul Transporturilor România trebuie să suplimenteze alocarea bugetară astfel încât lucrările executate să poată fi plătite. Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere este nevoită să abordeze proactiv testele finale, fără întârzierile și tergiversările cu care ne-a obișnuit în cazul Autostrăzii Sebeș-Turda.

Nu în ultimul rând, Guvernul României trebuie să adopte modificarea regulamentului de recepție care să permită recepția unei autostrăzi care este finalizată substanțial (nu 100%).

Sunt foarte mulți "DACĂ" în ecuația deschiderii traficului pe A3 între Str. Petricani și DNCB (Centura București) până la sfârșitul lui 2018. "Performanțele" autorităților din ultimii ani ne fac mai degrabă circumspecți decât optimiști cu privire la acest termen.

Teo

Ultimul OMT care se mediatizează nu are și acest rol? Pe ce threaduri se discuta despre legislație?

Iceman

Ionut multumim pt filmare... :cheers:....Aktor poate finaliza anul asta acest proiect....Sper ca CNIR sa fie de acord financiar cu asta ;) :)

danutzu_1069

Nici nu se punea problema sa nu termine anul asta... Intrebarea era, Cand?

realfanady

Joi si vineri eram in zona santierelor Campia - Tg. Mures. Concluzii:
- Pe lotul Straco era o mobilizare exemplara, asa ceva inca nu am vazut la ei, chiar am ramas surprins. Se lucra la podul peste Aries, traversari, si la Chetani la nod, respectiv traversarea E60. Nu stiu cat va tine elanul lor, dar era ceva pozitiv.
- Pe lotul Astaldi am fost in zona nodului Iernut, erau la datorie, dar relocarea DN-ului tot nu au inceput-o. Era ceva asfaltare in zona LIDL, dar cred ca ceva intretinere a drumul national si nu are legatura cu A3.
- Pe loturile Geiger si Strabag ritmul e cel obisnuit.

ladposta

salutare,

ma poate ajuta cineva cu o plansa/poza despre solutia prin care se leaga lotul Straco de lotul existent?

Va multumesc.


ladposta

mersi

deci va fi un pasaj peste autostrada pe dn15.

ladposta

pentru un clujean care face drumul Gilau-Turda este si un drum Turda-Gilau

enjoy


pentium10

#17472
Am facut azi o scurta plimbare si am fotografiat nodul Iernut.
Doar un utilaj Astaldi lucra in apropriere de un lan de porumb. Cam sta pe loc Astaldi cu nodul Iernut.

Progresul fata de setul pozelor precedente lasa de dorit, s-a lucrat la bretea de iesire din directia MS, si au ajuns la cota pe supratraversarii Autostrazii.
Dar la bretea care se descarca in DN14A nu prea este progres, nici care da in directia MS.
S-a mai pus asfalt, si se lucreaza la podete. Si au armat la culea.

Pozele precedente dateaza din 5 august. http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=6.msg207528#msg207528

Seria pozelor va fi de la MS catre CJ (dreapta -> stanga) Zona fotografiata:


Incepem cu capat lot Geiger, unde se turna beton la rigole. 


Inceput lot Astaldi, ne intoarcem usor catre stanga, se vede sub nasul nostru cota bretelei


Nodul Iernut ansamblu





utilaje multe


fier pt capat podete


din aceasta perspectiva se vede ca au ajuns la cota cu bretele


detaliu relocare stalp


detaliu


bretea de intrare pe autostrada, unde se intoarce cu 90 grade spre stanga in spatele nostru DN14A


intoarcem capul, bretea de iesire de pe autostrada, in fata DN14A


Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pentium10

#17473
revenim la traseul autostrazii, continuam spre stanga, spre CJ, s-a pus ceva asfalt, utilajul din departare LUCRA, cel din aproprie nu


utilajul la lucru


detaliu podeti, a se vedea fierul la capatul podetului, in poza 6 iera depozitat aceste prefabricate


ansamblu


detaliu podeti





zoom 


zoom



Powered by API/PUM imgur uploader
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

whitedove

@pentium10 vezi ca din 5 august am mai pus poze si in 20 august care semnaleaza un progres fata de 5 august...
Quote from: whitedove on August 20, 2018, 12:27:18 AM
Cateva cadre de la nod Iernut. ( de sambata 18 august )