News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 22 Guests are viewing this topic.

panda_no 5

Pozitiile viitorilor stalpi de iluminat sunt stabiliti si pe bretele

DSC02154 by florin_apo, on Flickr

Si cele mai imbucuratoare poze pt mine . Se vede din prima poza ca stalpii vor fi mult mai mari.

DSC02155 by florin_apo, on Flickr

DSC02156 by florin_apo, on Flickr

DSC02157 by florin_apo, on Flickr



panda_no 5

Bucata dintre cele doua pasaje, de peste str Popasului si de peste calea ferata.

DSC02158 by florin_apo, on Flickr

DSC02159 by florin_apo, on Flickr

DSC02160 by florin_apo, on Flickr

De aici incepe rampa pt pasajul de peste calea ferata

DSC02161 by florin_apo, on Flickr


panda_no 5

Lucrari la terasamentul rampei. De la sol se vede cam cat mai au de ridicat terasamentul.

DSC02162 by florin_apo, on Flickr

DSC02163 by florin_apo, on Flickr

Au loc berechet daca vreodata o sa se gandeasca sa mai faca o sosea pe sub pasaj

DSC02164 by florin_apo, on Flickr

DSC02165 by florin_apo, on Flickr

Si asta e bucata pina in calea ferata

DSC02166 by florin_apo, on Flickr



panda_no 5

Dincolo de calea ferata nu am putut intra.
Au si paznic si gard.
Se poate intra doar dinspre Sos. Petricani mai usor cu toate ca si acolo este gard.
si mai sunt si niste dulai........

voicul

Stalpul arata mai avasant decat credeam. Dupa ce il fac ... cu terasamentul se rezolva repede (bine, asta daca e si miscare)

panda_no 5

Ambele fundatii de stalpi arata identic.
Cred ca mai au de montat doar stilpul in sine.
Poate apare zilele viitoare.

teoneo

Azi am fotografiat de la granita loturilor Straco cu Astaldi (zona nod Chetani) pana la zona Valea Izvoarelor (deal Sanpaul) de pe lot Strabag. Am fost in 3 zone doar.

Incep cu doua poze de la granita mai sus amintita. Avans zero pe lotul Straco in zona nodului, pe partea lui dinspre A3. Probabil ca sunt concentrati in alte zone cu lucrarile. Vedere spre Chețani.



Podețul de lângă graniță.


Comparați-le cu imaginile din 22.07

De pe lot Astaldi/Max-Boegl. Culeea și capătul viaductului situat la nord de CF M405. Vedere spre Est (spre Luduș/TgM).



Același obiectiv fotografiat din partea cealaltă (vederi spre Vest, spre Chețani, Turda):




Parte a viaductului văzut de pe terasamentul căii ferate. Vedere spre SE (Gheja), apoi mă rotesc spre SV, cu depasare spre Est.








Detaliu. In partea din stanga va fi partea metalică a viaductului/podului peste Mureș. În dreapta vor fi așezate grinzi de beton armat.


Vedere spre malul dinspre Gheja.

teoneo

Vedere de pe podul CF.




Spre malul dispre Chețani (de unde am venit):


O poză puțin mai nereușită, dar o postez, pentru a vedea împrejurimile cu vegetația de lângă podul CF.


Poze de pe dig.


Mă apropii treptat de viaduct.






Am trecut de axul A3. Viaductul văzut de pe partea sudică a sa, de pe digul de lângă Gheja.



teoneo

Am fotografiat capetele DJ107G care va fi relocat.
Aici va ajunge, la intrarea în Gheja (eram la marginea DC95). Un ocol destul de mare!



Și capătul dinspre Cândărăi (cu spatele la actualul DJ107G)


Detaliu (zoom). În depărtare e Gheja.


Lucrări de relocare în lanul de porumb.


Imagini de la Sud-Est față de Luduș (de pe vechiul drum al Pădurii Bogății). O vedere spre Turda:


... și restul spre capătul dinspre Luduș al viaductului care va traversa Bogata:

zoom

din alt unghi


Am uitat să spun că azi s-a lucrat la Viaduct Gheja-Chețani, și era o forfotă mare de camioane (care aduceau pietriș de la o carieră din zona Gligorești/Hădăreni și o duceau spre Est undeva).

whitedove

#17379
Cateva cadre de la nod Iernut. ( de sambata 18 august )

teoneo

Numai bine s-au intercalat cadrele de la Iernut pe direcția mea de deplasare.

Lot Strabag, de pe dealul Sânpaulului (dealul dintre Sânpaul și Valea Izvoarelor).
Vedere spre Sud.


Vederi spre Luduș-Turda de pe debleul nordic.




zoom puternic catre vest:




De sus, de pe debleul nordic, vedere spre Târgu-Mureș. Interesante pietrele. Să fi ales acest material pentru partea superioară a debleului din cauza expunerii aproape în permanență a versantului la soare?




Revenim și coborâm.


Vedere înapoi.


teoneo



Detalii:








Vedere de ansamblu cu debleul sudic (pe direcția localității Valea Izvoarelor):



Dar până să urc pe el, am traversat axul A3 și am coborât pe lângă rambleu spre Vest, pe partea sudică a acestuia, unde erau un pasaj și un podeț. Mai întâi un detaliu de scurgere:


Pasaj km10+830 (drum exploatare agricol):



Podețul de lângă:


Material pentru decor (ex: pt filme?)






teoneo

De pe partea sudică a debleului. Vedere spre E60 (spre nord).



Vederi spre Târgu-Mureș.





Zoom către Pasaj peste DC73 și Pod peste Pârâul Mare (3 deschideri):





Închei cu această imagine luată de pe ax. Planele înclinate ale căii de rulare.


TibiV

+1

Si muuuulta :cheers:
(Rece, ca gheata, caci dupa o asemenea "excursie" chiar ai nevoie ;) )
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

spanak

Cataroaiele ale sunt trovanti proveniti probabil din sapaturi. Interesant ca au ales sa-i puna deoparte...