News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 37 Guests are viewing this topic.

alexandruduma

E asfalt

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk


danutzu_1069

Pai si binder-ul este tot asfalt... Asfalt eate o denumire generica... Avem 3 straturi: strat de baza, binder, si uzura...

alexandruduma

#17072
Da, scuze  O:-)

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk


culi

Sunt picioarele podului ce supratraverseaza autostrada (0:18) fix pe axul central al canaului de deversare al apei pluviale sau doar e o iluzie?

Cristi N

Canalul nu are nici un obstacol, in pozele lui Alexandruduma se vede cum pilele podului (picioarele) ies din pereul canalului. Poate te-a indus in eroare faptul ca pereul nu e vertical, e inclinat si asta creeaza o iluzie optica.

voicul

Asa este acum (cel putin in stanga), dar mai este niste loc spre axul autostrazii. Cum lucrarea nu e terminata - nu se stie.
Dar acolo se vede inclinatia rigolei: apa nu o sa stea ci o sa se duca sub pod.

alexandruduma

Quote from: culi on July 22, 2018, 09:08:21 PM
Sunt picioarele podului ce supratraverseaza autostrada (0:18) fix pe axul central al canaului de deversare al apei pluviale sau doar e o iluzie?
Da, si e vârf de pantă acolo, apa curge ori stânga ori dreapta.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

teoneo

Azi (duminică, 22) am fost in vizita pe lotul Astaldi/Max Boegl, la cele doua viaducte care traverseaza, printre altele, raul Mures.
Ma intai, daca alexandruduma a scapat usor cu ploaia, eu nu pot spune acelasi lucru. Bine că n-a fost torențială! Oricum, am fost udat pana la piele (eram pe terasamentul caii ferate), departe de masina.
Incep cu fotografii de la granita dintre loturile Straco si Astaldi/Max Boegl: km21+500. Poze spre Nod Luduș-Chețani:




Podeț pe lot Straco:


De-aici o luăm spre Est, pe lotul Astaldi-Max Boegl. De la graniță (km21+500):

Ne apropiem de Valea Mureșului și de terasamentul căii ferate (M405):

teoneo

Nu am spus, dar spun acum: pe lotul acesta se lucra duminica aceasta!
Viaductul de lângă Podul Ghejii (cum îî zic localnicii la podul CF), cu vedere spre Est:



Am părasit terasamentul superior (de pe deal). Următoarele poze sunt de pe terasament. Cam de pe aici a început să plouă. Nu am verificat pozele. Sper să se vadă ceva. Aparatul a rezistat cu brio:



Protecție în caz de deraiere...



De pe pod CF:

teoneo

Am traversat Mureșul. Poze de pe dig. Am încercat prin următoarele poze să arăt faptul că aceste viaducte sunt în pantă/rampă. Poate nu se vede asa bine in poze.






Am trecut pe partea sudică față de axul autostrăzii. Vedere spre Vest:

Muncitorii încă se adăposteau. Eu fotografiam (nu i-am mai fotografiat și pe ei)...
Ce vedem în colțul stâng? Chit de urgență în caz de înec! Super tare. Protecția muncii și organizarea mi se par a fi de top!

teoneo

Grinzile de pe terasament:


Ploaia a încetat. Am urcat pe porțiunea dintre DC95 (Gheja) și DJ107G (Ațintiș). Vedere spre Est:


Din același loc, cu vedere spre Vest (de unde am venit). În valea din primplan e DC95 (Luduș,dr-Gheja,stg):


Zoom puternic:


Cobor către DC95. Aici e km19+900:

Încă nu s-au apucat de structura de la DC95. Pare a fi o fundație pentru viitoarea culee vestică:

teoneo

Am oprit langa DJ107G. Și aici s-a asfaltat. Vedere spre Est (spre Bogata/TgM):



teoneo

#17082
După ore bune, dupămasa, m-am deplasat în Bogata.
Imagini de la Viaductul care traversează localitatea și cele două brațe ale râului Mureș. De pe drumul principal, DJ153E vederi spre est față de acesta:



Vederi spre Est (Orosia/Cuci/Iernut/TgM):







teoneo

#17083
Vederi spre Vest (Luduș):


de pe DJ153E:



<cam atât>
LE: am modificat doar ordinea pozelor

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)