News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 29 Guests are viewing this topic.

reed

Ce boschetaraie in canalele de scurgere in nod.

teoneo

Imagini de ieri de pe lot 2 Strabag (zona din dreptul Aeroportului si a Manastirii).
Mai intai poze spre Est (spre Nod, adica spre Targu-Mures). Primele poze de pe debleul sudic Recea:








teoneo





Urmatoarele din zona km6+180 (unele cu zoom). Sensul meu de traversare de la Nord la Sud fata de ax si intoarcere.










teoneo

Am uitat o poza spre Est. Luata mai din sud:


Vedere spre Vest (Ludus, Turda):


Dupa cum prea bine cred ca ati observat, in cadrul Muzeului care va fi deschis in curand (de, stiti voi bine) se va organiza si o sectie botanofila cu specii pe cale de disparitie (vezi A10). Macul salbatic.







Detaliu debleu Nordic (Manastire Recea):

si mai detaliu (rigole)


Detaliu debleu sudic Recea (Manastire):


Ansamblu:








Powered by API/PUM imgur uploader
Imi pare rau, mai am poze (cu podetul de la km6+000 și pasaj inferior km6+061) dar nu mai pot sta azi + cateva poze de la nod Iernut. Pe maine!

adiarc

multumesc de poze...greu apare asfaltul...greu de tot
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

TibiV

#16055
Quote from: teoneo on May 14, 2018, 09:53:12 PM
Dupa cum prea bine cred ca ati observat, in cadrul Muzeului care va fi deschis in curand (de, stiti voi bine) se va organiza si o sectie botanofila cu specii pe cale de disparitie (vezi A10). Macul salbatic.
Incep sa fiu superstitios...
A vazut cineva maci la Aciliu ?!?!...
In schimb nu am vazut nici o alunecare la Lancram, la "campul cu maci".

Asa ca macii, da, "come to me" !....
;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pentium10

#16056
am pus pe JuxtaposeJS pentru o comparatie slider A3 din judetul Mures
intre 1 octombrie si 5 aprilie, se vede etapele cum au primit AC (nodul iernut, zona Bogata, nodul Chetani)

click pt slider (de pe calculator):
https://cdn.knightlab.com/libs/juxtapose/latest/embed/index.html?uid=d342a7e0-584c-11e8-b263-0edaf8f81e27

aici e doar un sample:


daca vreti o postare pe Facebook se poate folosi linkul https://media.giphy.com/media/8Bkpi6YuF9ZGYPYFfR/giphy.gif si cel de sus cu slider.

si am pus despre M4 din Ungaria aici
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pasadia

#16057
S-a intors Neaga, tocmai s-au blocat centurile Comarnic si Busteni! Sincer nu pot zice ca imi pare rau pentru acele asa-zise "proiecte". Dar nu inteleg, nu stie stanga ce face dreapta? Adica parca zilele trecute tocmai dadeau HG pentru indicatorii tehnico-economici ai bucatilor lipsa din aceste proiecte.

PS: eveident, acum singura solutie vanduta de Serbanescu (si Cireasa) e autostrada CoBra. Cireasa chiar o da cu istoricul PPP, de parca ar sti ca la asta vom ajunge.

alecu26

Si nu numai el.
Oricum din pacate sau din fericire, bordul Vinci si nu numai a declarat ca Neaga i-a costat deja prea multi bani in pregatirea concesiunilor anteiroare care nu au avut nici o finalitate, asa ca nu vor mai incerca una in aceasi formula.

Parca vad...ca acum o sa coste 10 miliarde...ca deh...inflatia.

Din punctul meu de vedere din nou se incepe prea tarziu acest proiect relativ la ciclul electoral. Deja in anul 4, in timpul alegerilor trebuie sa fie totul semnat si masiv intrat in santier. Altfel, nou conducere va anula totul ce s-a semnat inainte.

Plus, ca acum nu mai e un Coldea sa ameninte ca fac toti puscarie daca semneaza CoBra pe 8 miliarde. Deci....sa vedem ce urmeaza.
Drumurile noastre POATE;

cutter

Quote from: pasadia on May 15, 2018, 03:38:16 PM
S-a intors Neaga, tocmai s-au blocat centurile Comarnic si Busteni! Sincer nu pot zice ca imi pare rau pentru acele asa-zise "proiecte".

Ghici cine a lansat aceste proiecte, le promova drept niște idei geniale și își asuma paternitatea lor:
https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/traficul-infernal-de-pe-valea-prahovei-va-deveni-istorie-cnadnr-face-centuri-ocolitoare-in-comarnic-si-busteni.html

Yup, groparul.

horatiu.cosma

În pofida celor fixați pe conspirații mondiale la tot pasul cu concesiunea Comarnic-Brașov, eu zic că renunțările la acele proiecte de așa-zise centuri prin Bușteni și Comarnic nu au nicio treabă cu autostrada și sunt defapt în ton cu ce știe CNAIR: incompetență, bătaie de joc pe banii noștrii și mai completați voi. Erau dezastru acele proiecte, practic cu rezolvau nimic. La Comarnic nu aveau soluție pentru conectarea din nord cu DN1, așa că lansaseră licitația fără acel capăt. La Bușteni centura era pe niște străduțe pe care se parchează uzual pe carosabil, încap cu greu 2 mașini una pe lângă cealaltă. Era o chestiune de timp până când s-ar fi blocat.

adiarc

Exista pe teava si o OUG pentru PPP,asa ca nu cred in coincidente,oricat de varza era pregatirea proiectelor anulate
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

pasadia

@cutter - stiu ca erau ale lui, dar deh - trebuia sa "produca" ceva repede dupa ce a cazut ultimul PPP. Acum sunt 99% sigur ca va fi reziliat si ciotul Rasnov - Cristian, practic e ultimul contract dintre cele 5 lansate atunci (refacerea SF-ului anulata, bucata de A3 care ar fi ocolit Comarnic neatribuita).

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


iulius

Veninul Cobrei este in continuare foarte puternic...

Ionut

Nu inteleg care e raționamentul pentru rezilierea Rasnov-Cristian.