News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 30 Guests are viewing this topic.

voicul

Ce sa facem ... iesim prin Colentina pe DN2, care de cand cu gardurile lui 21 a devenit full (dezastru maxim la Carrefour).

Da anu e la inceput. Poate ne aduce Mosu surprize! (1 dec mai exact)

paulmare

Asta cu "slaba mobilizare", sunt povesti
Doar UMB lucreaza cu angajatii proprii, cu salopetele si utilajele lor portocalii care sunt extrem de vizibile sa se vada la "vizitele de lucru" - 
Aktor lucreaza cu subcontractori, pana acum cateva saptamani era de exemplu Verta-tel care lucra la retelele paralele cu strada Petricani, probabil ca au si aia cateva facturi emise si neplatite si pa au plecat, a ramas maldarul de conducte de pozat, si toata intarzierea asta cu platile va falimenta probabil o gramada de mici contractori care si-au facut treaba in mod onest si nu au fost platiti
Nu cred ca sunt mult companii capabile sa faca o lucrare mare pe banii lor sau care sa aiba sustinere de la un consortiu bancar si sa isi permita sa primeasca cu mare intarziere banii, cele grecesti in nici un caz, acuma cu tigania de pe A10 vor fi si mai putine daca o fi fost vreuna inainte

Pot scrie cnair pe facebook ce vrea si da orice comunicate de presa, sa spuna si cine din cei 6000 de angajati trebuia de exemplu sa ceara autorizatia de demolare la cantonul abandonat de la cf sa nu ii banuim ca au avut vreun "blat" sa poata veni aktor cu claimuri atat de usor de dovedit si cu justificari de intarziere, poate sa spuna si de ce nu sunt la zi cu platile
Mare minune sa termine anul asta ciotul de A3   

GDPR

#15872
Conform ROGOP CNAIR, factura Aktor din 22 februarie, in valoare de 5,221,159.76 lei nu a fost inca platita. Mai e o factura din 02 aprilie, in valoare de 3,761,361.07 lei, dar asta inca nu e scadenta. Pai "partenerul serios" nu stie ca daca vrea o executie mai rapida, trebuie si el sa plateasca la fel? Gargara de doi lei!

florin74

Parca si aici sunt cu EuroConstruct in asociere Daca a fost acelasi aranjament ca la Turda Sebes (managementul financiar la Euroconstruct), mai dureaza vreo 1-2 luni pana se regleaza lucrurile. Cel putin atat a durat la Turda Sebes, unde Euroconstruct a tras o gramada de tepe la subcontractanti, si Aktor  a preluat contractele, cu grafic de esalonare plati. Asta se vede si in teren, unde de ieri au inceput mai serios lucru.
Asta e, tepe romanesti 100%.

horatiu.cosma

Aici cred că e Aktor pe partea financiară.

voicul

Adica dupa ce ca au alocat sub 50% din bugetul pentru intrarea in B, nici pe ala nu il dau?

WOW.

GDPR

#15876
^^Da, AKTOR SOCIETATE TEHNICA ANONIMA (AKTOR SA). Mai e o treaba: ultimele doua facturi au indicata ca si sursa de finantare "venituri proprii".

TibiV

Ca o concluzie a celor spuse de Adrian...

Dragi colegi, mergeti pe Litoral in vacanta de 1 Mai daca vreti sa ajutati infrastructura din Romania.

Deci veti plati "peajul" la Fetesti/Cernavoda.
Deci CNAIR va avea "venituri proprii".
Deci va avea de unde sa plateasca facturile Aktor pe A3 (poate va ajuta si A10).
Deci astia care conduc tara sunt niste caricaturi triste...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

A3 Petricani-Popasului, astazi, de la Maverick! Deocamdata doar poze, un mic teaser, nu apuc sa procesez. Dar maine vine sigur si filmarea! Pana atunci va las sa va delectati. Am prins si vizita a CNAIR pe lot. Erau la podul Saulei. Nu i-am bagat in seama. Probabil o sa iasa cu un comunicat de genul "Aktor nu lucreaza".

Petricani, km 0. Intersectie in X semaforizata. (GPS)


Pod peste Balta Saulei. (GPS)


Nod Gherghitei. (GPS)


Rampa Bucuresti a pasajului A3 peste CF Bucuresti-Constanta. (GPS)


Pasajul peste CF, vedere spre Popasului. (GPS)


Pasajul peste CF, vedere spre Popasului. (GPS)


Pasajul peste CF, vedere spre Petricani. (GPS)


Pasajul peste CF, vedere spre Petricani. (GPS)


Ionut

#15879
LEA de relocat. Dedicatie speciala. (GPS)


LEA de relocat. Dedicatie speciala. (GPS)


LEA de relocat. Dedicatie speciala. (GPS)


Pasaj peste Str. Popasului. Nod Popasului. (GPS)


Nod Popasului, vedere spre DNCB. (GPS)


Nod Popasului, vedere spre DNCB. (GPS)


Powered by API/PUM imgur uploader

Enjoy! Ne vedem la 5 la Promenada. :)

voicul

Corect ar fi: AKTOR nu prea mai lucreaza.

Poate lipsa de bani, poate cursa cu fire de inalta tensiuni pe traseu, poate, poate ...

Sorin62

#15881
^^
Practic, până nu termină ultima pereche de pile și ultima culee, sunt blocați. După ce se termină astea pot aduce macaraua pentru ultimele grinzi și apoi au front de lucru pentru suprabetonare la toate cele trei poduri.
Văd că și rampa de sud a podului peste CF se înalță încet, încet. Chiar dacă lucrează doar cu un număr redus de utilaje, tot o termină și pe asta și pe alea de la podul Saulei înainte de suprabetonare. și între timp poate se rezolvă și cu LEA...
Nu prea au de ce să se grăbească acum. Să vedem când încep lucrările la LEA.

GDPR

Si acum au front de lucru la suprabetonare la cca. 70% din suprafata pasajelor, dar nu au fierari. Comparati progresul la armare fata de pozele precedente. Slab!

georgec

Se mai stie ceva de sectiunea 3C? Ma bucura ca sunt progrese (chiar daca nu f rapide pe diverse sectiuni) dar sunt ingrijorat ca in sectiunea 3C in care erau lucrari la 50% se degradeaza.


marinul

s-au depus ofertele, urmeaza sa anunte castigatorii, pe urma contestatii. deci pana anul viitor nu o sa avem vreun contract semnat

PS: mi-ar placea sa nu am dreptate