News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 25 Guests are viewing this topic.

Ionut

Si tu acum, vrei si buget. :) Vezi mai jos. Fisa proiectului include ciotul de la Bucuresti (Petricani-DNCB) si ciotul de la Brasov de care vorbim. Rasnov-Cristian este intre km 162+300-168+600. Deci "bani sunt", dar nu sunt de ajuns nici pentru ciotul de la Bucuresti. Probabil ca o sa le dea acolo niste bani ca sa munceasca un pic, sa nu spuna ca nu le dau. Si poate vine ceva in plus la rectificare. POATE.

Uita-te la CREDITE BUGETARE - 20.956.000 RON. Nu de angajament, alea sunt doar promisiuni.






alexandruduma

Quote from: Iceman on April 06, 2018, 10:29:57 PM
La Gilau....Cum stau lucrarile sa mai avansat?....Tirrena Scavi se misca bine? :)

Nimic senzational fata de acum doua saptamani.

De azi avem fotograf nou:































Powered by API/PUM imgur uploader



alexandruduma

Quote from: Dominik on April 06, 2018, 11:08:42 PM
S-a lucrat si azi (vineri), sau sunt deja in vacanta ?

Am inteles de la un localnic ca s-a lucrat si ieri (vineri).

Bogdan_Cluj

#15724
Multumim de poze.
Totusi s-a lucrat ceva (vedeti comparatie cu poza extrasa din filmarea API din 25 martie):

- s-a instalat armatura la culeea dinspre Gilau
- cele doua fundatii dinspre Gilau: s-au decofrat si s-a pus umplutura de pamant intre ele, iar una dintre ele are acea "protectie" eliptica facuta in jurul pilonului dreptunghiular
- cele doua fundatii dinspre Nadaselu: aici s-a lucrat cel mai mult: s-a turnat ciment pe acele "baze" patrate (radiere?), s-au decofrat si s-a ridicat armatura verticala a piloanelor
- si s-a inaintat si la ceilalti 4 piloni


danutzu_1069

Nu prea inteleg de ce un pilon este cu sectiune rectangulara iar celalalt este rotunjit.
Interesante si detaliile armaturilor refacute, la culee... (jontare...)

alexandruduma

Quote from: Bogdan_Cluj on April 07, 2018, 05:46:20 PM
Totusi s-a lucrat ceva (vedeti comparatie cu poza extrasa din filmarea API din 25 martie):

Nu am zis ca nu s-a lucrat nimic, departe de mine gandul, dar eu personal ma asteptam la mai mult in 10 zile lucratoare. Vedem in continuare, se anunta vreme buna.


adiarc

Râșnov-Cristian se leagă in actualul capăt al centurii Brasov,spre Ghimbav?
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Ionut


adiarc

M-am lamurit...mersi.....intrebarea e cand continuam spre V.Prahovei...acolo e distractia
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Allex

Pai cum stam cu SF acolo? E valabil?

Sent from my SM-J105H using Tapatalk

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

TibiV

#15731
Quote from: danutzu_1069 on April 07, 2018, 06:57:42 PM
Nu prea inteleg de ce un pilon este cu sectiune rectangulara iar celalalt este rotunjit.
Uita-te inca o data cu mai multa atentie. Este rotunjit si celalalt, dar deocamdata are doar barele verticale de la armatura.

De fapt banuiesc ca toate cele 4 pile care vin fix in pereul canalului vor avea o "ranforsare" eliptica, poate nu pe toata inaltimea. Si cred ca este o protectie suplimentara fata de apa din canal...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Quote from: AlexAllex on April 07, 2018, 07:57:16 PM
Pai cum stam cu SF acolo? E valabil?

SF pentru CoBra te referi? Pai nu prea e valabil. Aia e ideea cu memorandumul de 35 mil euro semnat cu Banca Mondiala. Sa faca un SF cum trebuie (serios, solid, actualizat si cu studiu geo bun). Asta daca nu cumva noua/vechea conducere o sa ii trimita la plimbare pe cei de la BM ca am auzit ca ii cam incurca rau de tot cu seriozitatea si termenele lor.

perfidus

Am vazut in pozele de la Gilau un generator pentru iluminat, se pare ca lucreaza cu program prelungit la armaturi. Vor sa scurteze cat mai mult timpul de golire al canalului de fuga.

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Iceman

Superbe pozele Alexandruduma  :cheers:...............Clar ca sa avansat...Vremea buna de acum incepe... ;)..In iulie sigur vom circula cu masina pe acolo :thumbsup: