News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 40 Guests are viewing this topic.

Ionut

Popasului. Mai intai cadrele spre calea ferata/Gherghitei/Petricani.












Ionut

Si acum Popasului spre DNCB...
















Ionut

Ultimele 3, tot Popasului.







DEZAMAGITOR. Vreme perfecta, bani putini, mobilizare slaba. Bravo CNAIR & MT! Senzatia mea a fost ca si-au calculat foarte bine pasii pentru a finaliza spre sfarsitul anului, nicidecum in 2-3 luni cum ar putea......

dr4qul4

bazinele de colectare a apelor pluciale par subdimensionate....
Mi se pare incredibil asa ceva, intr-o zona unde avem colector natural la cateva sute de metri. Chiar nu sunt canale pe acel camp?
Apa aceea se va infiltra in terasament si asta nu e bine deloc.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Mersul trenurilor

#15634
Probabil si aici o sa fie probleme la receptie, in legatura cu apa... dar poate o sa fie partiala ca na e in Bucuresti..  O:-)


Nu inteleg marcajele rutiere de la sensul girator, marcaje cu drum in constructie, vor sa dea drumu la segment spre DNCB sau ce?

voicul

Da: nu-i rau nu e bine.
Au avut noroc cu vreme buna si lucrarea poate fi terminata pana in sept.
Acum sa vedem cat mai misca/ce mai misca/daca se termina pana in sept.

alecu26

Quote from: laszlo.robert on March 30, 2018, 06:08:59 AM
Am și eu o întrebare pentru  specialiști :La P12 utilajului din imagine este o foreză specială pentru zonă cu gaze sau bănuiesc țiței ? Văd că nu folosesc Zublin.
PS . Mulțumim de poze și efort.Teoneo ai văzut cumva dacă pe loturile Strabag și Geiger activitatea este la fel de intensă ca aici sau lucrează în ritmul de anul trecut -mai ales Strabag ?

Sunt doua firme care fac piloti forati. (Am lapsus care e acum a doua firma ceva italieni). Zublin are contract cu Max Bogl banuiesc.

Bauer e cel mai mare producator de utilaje de lucrari geotehnice speciale si vinde la toata lumea (Zublin, Soletanche, Euro drill, Ecodrill, etc, etc) dar din cand in cand lucreaza si sub brand propriu.
Drumurile noastre POATE;

panda_no 5

#15637
Intr-adevar gropile de colectare ape par prea mici.
Numai de sus se vede cum balteste apa pe tot campul
Diferenta de cota intre camp si autostrada este mare, in pozele efectuate de sus nu se poate vedea clar aceasta diferenta
In schimb, daca va uitati in toate pozele, o sa vedeti ca apa balteste doar in exteriorul canalelor colectoare spre camp si nicaieri intre canalul collector si corpul autostrazii
Nu cred ca vor fi problem.
In schimb cred ca vor fi probleme cu finalizarea autostrazii in acest an.
Dupa cum se misca constructorul nu o vad finalizata in acest an.
Nu au fost relocati nici stilpii sub care a ars autobasculanta si nici nu se vede vreo miscare in acest sens.
Cred ca problema principala sunt BANII sau mai bine zis LIPSA LOR!

Iceman

Ionut multumim pt poze :cheers: .....Constructorii ar muncii in Romania.,.Dar in unele cazuri degeaba vor ei asta....Trist dar real pt tara asta...


Dominik

Vad ca spre Ploiesti au aparut lacuri naturale.....ce o mai lalaie Aktor cu lucrarea...off...si ce vreme e afara  >:(
You're in Steelers Country

rizzuh

Le da MT toti banii daca termina anul asta? Nu. Atunci pot sa o lalaie. De ce sa se grabeasca pe banii lor?

carutasul

Nu știu ce să zic: mie mi se pare că deși o "lălăie" și-au cam securizat cumva poziția, în sensul că timpul total e cam egal cu timpul necesar să termine la podul de pe calea ferată. Deci în principiu, dacă vor, încă pot termina în același timp ( sigur că mă simțeam mai bine dacă vedeam asfaltul turnat peste tot pe unde se poate și umpluturile făcute) . Dar încă nu au dat peste cap calendarul. Fie că așteaptă să se scobească CNAIR în buzunare ca să știe dacă să termine sau nu, fie că au alte intenții/înțelegeri, mie cam așa mi se pare, că deși nu se grăbesc, încă sunt oarecum în calendar, pentru că au timp să recupereze...

flashu74

În jurul minutului 5.40 nu pare îmbibat terasamentul cu apa din balta laterală?

TibiV

flashu,

aia este o "balta ad-hoc", mai exact o simpla baltire de apa pe camp...
Cred ca s-a format din cauza drumului (tehnologic?) care se vede mai bine la 5.35 si care "opreste balta"...

Adevarata "Balta Șaulei" este pe la 6.30.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)