News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

KenyaSong

Quote from: Bogdan_Cluj on February 09, 2018, 12:22:26 PM
Cred ca au filmat cu Nokia 3310 si cameramanul cred ca era putin mahmur :)

Inca asteptam filmari CNAIR din drona, acum ca le-au cumparat si se antreneaza...

alexbb

Quote from: panda_no 5 on February 08, 2018, 06:45:59 PM
La str Popasului inca 6 grinzi puse azi.
Mai au de pus maine  inca 5 si gata cu grinzile.

Cred ca e normal sa se miste rapid cu grinzile, macaralele de la Deme costa bani pentru fiecare zi in santier. Acum ramane de vazut daca vor lucra in continuare la fel avand in vedere problemele de buget.  :shootme:

panda_no 5

Ieri au terminat cu grinzile. :D
Acum au front de lucru, sa-i vedem mai departe ce fac.

paulmare

Au terminat aseara, Deme si-a strans jucaria si a plecat de pe santier 



Powered by API/PUM imgur uploader

Ionut

Quote from: Ionut on February 05, 2018, 02:59:36 PM
Pot pune lejer 6 grinzi pe zi. Deci 4 zile. 2 săptămâni dacă o lălăie...

Deci am avut dreptate. Sincer sunt surprins de ritm, nu par sa fie ingrijorati de buget.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dr4qul4

Mai au 2 randuri de pile de ridicat, cele din pereurile canalului. In 2 luni ar trebui sa fie sus.
Dar nu se poate deschide canalul deoarece au nevoie de drumul tehnologic.
Asadar, canalul ramane inchis pana cand avem asfalt pe pod.
Fara suparare, dar pare o lucrare extrem de simpla. Am asteptat atat doar din cauza bicrocratiei, care inca imi da emotii: sper sa nu avem surprize neplacute cu grinzile.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

voicul

De un set pare ca s-au apucat sau sunt pe pozitie: partea stanga a pozei.

Bogdan_Cluj

#15173
Deci apa din canalul principal (cel betonat, care acum e inchis) s-a deviat prin canalul din dreapta pozei? Asa vizual pare mai mic cel din dreapta, dar prin alt loc nu vad pe unde puteau sa devieze.

@dr4cul4
De ce spui ca au nevoie de drumul tehnologic? Nu pot sa care de pe acum (si chiar sa ridice partial) cateva dintre grinzi. Iar dupa ce le ridica pe cele de peste canal si dupa ce betoneaza, pot sa deschida apa, nu?

Allex

Pana la urma vor folosi lansatorul pentru grinzi sau macarale? Daca vor folosi lansatorul, il vor folosi pentru toate grinzile sau s-ar putea aseza deja cateva dintre ele? Ma gandesc ca ar avea de lucru pe mai multe fronturi daca s-ar aseza si niste grinzi in timp ce se ridica pilele din canal.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

ciprebbe

Fara lansator, cu macarale.

Se vede ca se pregateste drum pt grinzi in linie dreapta si se va re devia Somesul pe noua deviere :)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Si alte 2 buc de la 80km distanta , alti constructori care muncesc bine......

(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Straco și Astaldi adică. Pentru cei mai noi de pe forum sau cei care nu stiu șantierele. Mai trebuie răbdare pentru filmări.

boer_escu

Multumim @ciprebbe de update-uri! TS chiar sunt harnici! Am trecut astazi seara prin zona (aproximativ 17.30) si inca era activitate pe santier! Bravo lor, sa o tina tot asa!

TibiV

Ca sa pui grinzile cu macarale, macaralele alea trebuia sa stea fix in albia/albiile actuale....

Quote from: ciprebbe on February 10, 2018, 09:54:48 PM
Fara lansator, cu macarale.

Se vede ca se pregateste drum pt grinzi in linie dreapta si se va re devia Somesul pe noua deviere :)

Adica vrei sa zici ca intai vor pune grinzile dinspre culeea Turda, apoi vor redevia apa prin canalul Hidroelectrica si abia atunci vor pune si grinzile dinspre culeea Gilau ?

Mama proștilor este mereu gravidă... :)