News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 12 Guests are viewing this topic.

StefanCelMare

Quote from: voyageros on October 26, 2017, 08:52:22 PM
vad acolo Tureni...sa fie breteaua de acces dinspre DN ? La capatul dinspre Cluj (al loc Tureni) au facut sens giratoriu probabil unde se va varsa traficul inspre/dinspre A3

Nu cred că Acordul de Mediu pentru A3 acoperă conexiunea A3-Tureni.
Din păcate.

alin_simeriaveche

#14446
Astăzi s-a montat statia de betoane (cred) sau asfalt în localitatea Chețani vizavi de organizarea de șantier Am văzut că lucra și la devierea Dn. În sfârșit văd și eu o mobilizare în acea zonă

panda_no 5

S-au actualizat hartile cu A3 la intrarea in Bucuresti pe Google Maps.
Nu sunt chiar la zi dar se vede clar traseul.

danutzu_1069

#14448
Adica vederile din satelit..

Apropo, la Popasului avem armatura la vedere, la pilotii pilelor centrale si cred ca si betonul de egalizare este turnat. Spun asta pentu ce pe maginea gropii a aparut un snop de armatura pentru fundatie. Am vazut asta ieri la pranz.
Pe rampe de plimbau utilajele de întins si  compactat materiale..

ciprebbe

Quote from: voicul on October 27, 2017, 07:47:53 PM
Vremea nu prea tine cu constructorul (ploi si chiar cu "-" noaptea), dar e un pas inainte.

UMB - 94%, asa putin? Anu asta au lasat-o mai incet pe lot-ul asta sau chiar s-a pierdut foarte mult timp cu alunecarile?
E gata tot lotul :).
De miercuri au inceput demobilizarea, de luni majoritatea sunt la Deva.
S-a cerut receptia.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

podariudan


Dominik

^^
Bravo lor, acum va fi mai multa putere de lucru pe lotul 4 !  :D
You're in Steelers Country

TibiV

#14452

Quote from: ciprebbe on October 28, 2017, 08:11:57 PM
Sunt plecati acasa pana luni.
De crescut mobilizarea nu stiu ce sa zic, la Gilau oricum nu mai erau multi si mai raman cativa sa tunda iarba conform cerintelor CNAIR.
Sunt curios ce bete in roate le va gasi comisia la Gilau. Nu or fi inflorit salcamii pe terase :)) Eu miros ca nu le va face receptia.

Ce-as mai vrea ca UMB-ul sa le faca CLAIM !...

Nu le face receptia ca sa nu mai fie 11 luni de "muzeu", sa fie doar 10 sau 9 ?....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alecu26

Firmele românești nu fac claimuri.
Drumurile noastre POATE;

TibiV

Sunt nevoit sa preiau cateva poze de pe MU, de la userul shoppy, cu care nu sunt deloc in relatii amicale, pentru ca el a citit "pe undeva" ca UMB "este niste shnapani care au castigat licitatiile cu 30% si fac lucrari de cacao", iar eu l-am contrazis ...
Dar pozele sunt bune rau !... ;)
https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=323&t=402&start=644#p257550
A3 la intrarea in Bucuresti.

Popasului...



Quote
Poapsului - CF
S-a sapat canalul de irigatie pentru montarea tuburilor.
Se avanseaza la culee si pile, este nevoie sa se exproprieze acea casa pentru atacarea ultimei pile(foreza este inca pe santier, dincolo de CF).












Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV















QuotePodul peste lac si Petricani
Podul peste lac o sa fie cu 5 deschideri, se lucreaza la partea superioara a celor 2 culee si 4 pile.
Am descoperit ce este acel beton de langa culeea Petricani, este vorba de colectorul Baneasa DN150, se pare ca vor fi probleme pentru ca nu se apropie de el.
Problemele continua si la colectorul C1 DN358, desi amorsasera foarte frumos pana in margiena gropii ca sa vina toti politicienii sa faca poze si sa se bata pe spate ca uite s-au asfaltat inspe km de prostia din capul lor, acuma groapa este mai mare, o parte din zona balastata / compactata / amorsata ori s-a surpat ori a fost sapata intentionat.




Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alecu26

Când ar trebui contractual aici sa fie finalizat? Termenul de executie era destul de strans, si de ceva vreme nu mai sunt nici un fel de obstacole, sa poata fi justificate de constructor ca si motive de intarzieri.
Drumurile noastre POATE;

voicul

Din ce stiu eu termenul este Aug 2018.

alecu26

Are sanse sa fie respectat. Dar trebuie lucrat sustinut.
Drumurile noastre POATE;

CristiM

.. oricum miscarea e parca in reluare pe lotul asta!!!
nu se prea vad progrese mai deloc, timpul trece, vremea rea va veni si uite asa de Paste va fi cam in acest stadiu ...
"Românului îi e greu până se apucă de treabă că de lăsat îndată se lasă"   Ion Creanga