News:

Video dronă 12.04 A0 Bâcu-Bragadiru / A1-DN6.
S-a deschis A0 între DN5 și DN4!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

7 Members and 26 Guests are viewing this topic.

alexV

^^ in dreapta e un compactor cu cilindru. ce fel de arheologie e asta?

ciprebbe

Confirm, e arheologie au 6 sau 7 zone, sa bage mare sa descarce de sarcina, la fel si pe lotul Straco langa C Turzii .
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

cristi5

#13127
Quote from: ciprebbe on June 25, 2017, 12:19:22 PM
E cineva care poate desena pe o harta in Gmaps si sa faca un infografic cu zonele de pe A3 dintre C.Turzii si Tgm unde avem AC si unde mai sunt probleme. Vrem sa facem pozitie API si arata mult mai bine cu asa ceva(informatiile le avem stam mai prost cu partea grafica). Puteti scrie si in PM.

http://cristi.dtdns.net/maps/projects-gmaps.html#map=12/46.484/24.182/0



Pot sa schimb:
- reprezentarea segmentelor in constructie sau propuse (daca vreti sa colorati peste, vezi mai jos) le pot face albe si respectiv gri
- reprezentarea segmentelor predate fara acces (muzeu, acum cu rosu)
- anii de predare pot fi scosi
- reprezentarea podurilor/pasajelor/tunelelor (pot sa o scot daca e nevoie)
- ascuns segmentele care nu sunt autostrada sau bretea de autostrada

Partile care au sau nu au AC le puteti voi colora, desi putem si sa adaugam direct pe OSM acea informatie, apoi poate sa fie reprezentata pe harta proiectelor. Cum AC se da asa rar :) nu ar necesita prea multe operatii pe OSM...

Daca preferati google maps ca fundal pe harta proiectelor de infrastructura, dati de veste.

Ionut

Ar fi minunat daca ai putea pune pe OSM segmentele cu AC si fara. :)

panda_no 5

Citeva poze cu A3 de o parte si de alta a strazii Popasului ( chiar daca nu asa spectaculoase ca cele din drona )
Spre Centura Bucuresti in zona de intersectie cu tronsonul gata de mai mult timp . Retineti indicatorul de limitare de viteza la 100 km la ora.
15 (1) by florin_apo,

Din acelasi loc vedere spre Popasului
15 (2) by florin_apo,

Cu putin zoom
15 (3) by florin_apo,

Vederi tot spre Centura
15 (4) by florin_apo,

15 (5) by florin_apo,

15 (6) by florin_apo,

15 (7) by florin_apo,

15 (8) by florin_apo,


panda_no 5

Pe sensul spre Popasului ( Bucuresti ).
Indicatorul e gresit cred eu.
Viteza corecta pe portiunea asta cred ca va ramane 100 km la ora ( cum apare pe poza de pe celalat sens ) nu 130 Km.
Doar mi-a sarit in ochi, nu e un capat de tara, deocamdata nu se circula.
15 (9) by florin_apo,

Rampa dinspre CB spre Popasului
15 (10) by florin_apo,

15 (11) by florin_apo,

15 (12) by florin_apo,

Asta e pe partea stanga cum te uiti dinspre Centura ( sunt mai putine placi)
15 (13) by florin_apo,

15 (14) by florin_apo,

15 (15) by florin_apo,

15 (16) by florin_apo,

15 (17) by florin_apo,

Din nou laterala ramasa mai in urma
15 (18) by florin_apo,


panda_no 5

Urmatoarele poze sunt de pe rampa dinspre Bucuresti.
Au inceput sa armeze pentru viitorul radier de la capatele rampei.

15 (19) by florin_apo,

15 (20) by florin_apo,

15 (21) by florin_apo,

Vedere de ansamblu spre Popasului

15 (22) by florin_apo,

Si fix din acelasi punct zona complet neatacata PENTRU CA NU VREA DOMNUL FIREA!!!!!

15 (23) by florin_apo,

infraAdi_ro

#13132
Quote from: ciprebbe on June 25, 2017, 10:45:07 PM
Confirm, e arheologie au 6 sau 7 zone, sa bage mare sa descarce de sarcina, la fel si pe lotul Straco langa C Turzii .

Se lucreaza la arheologie...si drumuri tehnologice pentru acces la santierul autostrazii!
Daca se lucreaza si in dreptul localitatii Topa Mica atunci e sectorul Nadaselul-Mihaiesti...acest sector merge in paralel cu Topa Mica si trece peste deal spre Sancraiul Almasului.

Pe lotul Straco inteleg ca sunt probleme cu depunerea garantiei ....au termen pana in 27.06.....am auzit ceva de 9 mil..
Pe lotul Geiger sunt progrese mari....terasamentele cresc  pe zi ce trece,podetele si structurile au avansat si ele.Din pacate fara poze,doar informatii din interior.
Romania are un viitor doar daca are prezent!

GDPR

^^Mi se pare o problema modul cum au balastat rampa. S-ar putea sa ramana zone mai putin compactate in zona taluzului actual.

laszlo.robert

#13134
Sa speram ca Straco va depune garantia ,de nu vom avea o secventa foarte interesanta pe A3 Transilvania:Lotul Tg.Mures-Ungheni cu AC dar fara constructor,Ungheni-Chetani gata prin vara 2019 (daca avem AM pina in toamna ,sa poata ataca Astaldi zonele critice),Chetani-C.Turzii ? (depinde de Straco si de acelasi AM),C.Turzii-Gilau 52 km functionali cu un superb nod A3/A10/DN1 dar fara legatura A3/DN1 la Martinesti (ce ingreuneaza accesul la Cluj mai ales celor ce vin/merg pe A10).Viaduct 300 m lipsa la Gilau(termen realist de finalizare august-decembrie 2018,depinde de contestatii),pitorescul MUZEU pina la Nadaselu si inca situatia incerta de pe Nadasel-Mihaiesti(lot ce fara continuare spre Salaj nu are o utilitate foarte mare).Deci pentru toti 132 km aflati in acest moment in functionare/executie/licitatie sfirsit de 2019 mi se pare realist.Mai departe spre Bors nu ma risc cu analiza deoarece are inca multe necunoscute !

vladb

Ce mai spun pasarile/liliecii/vulturii despre licitatia de la podul Gilau? Exista contestatii? A trecut perioada de contestatii? Multumesc anticipat!

NGC

#13136
Legal inca se mai poate contesta, daca s-a depus sau se va depune vreo notificare prealabila.
Cel mai probabil va ramane castigator TS, fara contestatii.

voicul

Asta inseamna ca undeva in august pot intra sa lucreze? Sau e nevoie de AM/AC?

vladb

Teoretic e FIDIC Rosu plus ca amplasamentul e vreo 800 de metri. Deci lucrurile ar trebui sa mearga simplu din perspectiva autorizatiilor. Sa le tinem pumnii sa semneze odata contractul...

shamanu

http://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/constructor-ales-pentru-podul-somesul-mic-pe-autostrada-transilvania-750779

de unde au scos-o pe asta cu calendarul "prevede incheierea lucrărilor la pod în aprilie 2018."... sa fim seriosi... poate atunci incep